امروز : سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 22
۰۸:۴۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 117982
تاریخ انتشار: ۲۰ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 21
  به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از اصفهان، دقایقی پیش علی اکبر ولایتی در آیین اختتامیه نخستین اجلاس بین‌المللی میراث فرهنگی ناملموس که ...

  به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از اصفهان، دقایقی پیش علی اکبر ولایتی در آیین اختتامیه نخستین اجلاس بین‌المللی میراث فرهنگی ناملموس که در باغ موزه چهل‌ستون برگزار شد ضمن تقدیر و تشکر از برگزار کنندگان این اجلاس به نقل از کتاب دانش‌نامه جوانمردی پرداخت و اظهار کرد: این کتاب که به اسم دانش‌نامه جوانمردی است نوعی میراث ناملموس و ملموس هست به این دلیل که بیش از اینکه این میراث به صورت کتابی درآید بخش عظیمی از آن به صورت میراث ناملموس و در گذشته تدوین شده است.

وی افزود: در تاریخ ایران گسستگی‌های تاریخی به واسطه استعمار بیگانگان می‌بینیم که این کشور استقلال خود را از دست داده است اما می‌بینیم که گسستگی فرهنگی در آن رخ نداده است.

مشاور عالی رهبر معظم انقلاب با اشاره به اینکه در دوران معاصر در سال 1907 این کشور از سوی شمال توسط روسیه و از سمت جنوب توسط انگلیس مورد اشغال قرار گرفت، تصریح کرد: این گسستگی باعث نشد که پیوستگی فرهنگی و تاریخی ایران از دست برود که این امر به نوعی برگرفته از همان آئین جوانمردی و مروت است.

ولایتی ادامه داد: همین نقاره‌ای که در این جلسه نواخته شد نشانه‌ای از امنیت و آرامش و حاکمت شرعی که در گذشته نواخته می‌شد.

وی ادامه داد: یکی از عواملی که موجب شد این ملت با حکومت و بدون حکومت این انسجام را حفظ کند فرهنگ بود و یکی از عوامل فرهنگ همین فتوت و جوانمردی است که برگرفته از عرفان است.

مشاور عالی رهبر معظم انقلاب اضافه کرد: عرفان مخصوص خواص بوده و پل ارتباطی بین عرفا و مردم همین جوانمردان بودند.

ولایتی تأکید کرد: این کتاب 5 جلدی به نشانه‌های فتوت و جوانمردی از دوران گذشته پرداخته است که بخشی از آن برگرفته از احادیث امامان و پیغمبران است و نیز بخشی از آن برگرفته از بزرگان و مفاخر ایرانی همچون شاهنامه فردوسی که 60 هزار بیت آن به بحث جوانمردی پرداخته است.

وی بیان کرد: وجه مشترک بین هویت ایرانی و اسلامی همین جوانمردی است که اساس آن براساس اعتقاد به خداوند و رفتار صحیح و دوستی با مردم بنا نهاده شده است.

مشاور عالی رهبر معظم انقلاب اضافه کرد: تبلور میراث غیر ملموس در اصفهان همین چهل ستون است و مسجد شیخ لطف‌الله که به عنوان میراثی از میراث فرهنگی ناملموس محسوب می‌شود در ارزیابی های صورت گرفته به عنوان برجسته‌ترین اثر فرهنگی جهان اسلام معرفی شده است.

ولایتی با مقایسه فرهنگ شوالیه‌گری در غرب با فرهنگ فتوت در ایران، گفت: شوالیه‌گری در واقع بخشی فیزیکی جوانمردی است اما جوانمردی عبور از فوت فیزیکی به مرحله عرفانی است.

وی در پایان عنوان داشت: بسیجی‌های ما نماد جدید جوانمردان در عصر حاضر هستند.
انتهای پیام/63012/ذ30

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها