امروز : یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 27
۱۰:۱۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 117992
تاریخ انتشار: ۲۰ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 22
به گزارش حوزه پارلمانی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، دفتر مطالعات برنامه و بودجه مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی کتاب «سرمایه در قرن بیست و ...

به گزارش حوزه پارلمانی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، دفتر مطالعات برنامه و بودجه مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی کتاب «سرمایه در قرن بیست و یکم» را تلخیص و همراه با نقد آن در قالب گزارشی منتشر کرد که در آن

«توماس پیکتی» اقتصاددان فرانسوی، به ویژگی های نظام سرمایه داری در 300 سال اخیر پرداخته و تمرکز آن بیشتر بر مسئله نابرابری بوده است. تاثیرگذاری کتاب چنان عمیق بوده است که او را با القابی چون، مارکس جدید و سوپر استار راک اقتصاددانان خطاب کرده اند. برخی حتی کار او را همتراز تئوری سرمایه مارکس و برخی آن را مهمترین کار بعد از تئوری عمومی کینز می دانند.

ادعا شده است که پیکتی یک بمب عمل نکرده را با ظرافت خاصی در درون اقتصاد کلاسیک (به عنوان جریان غالب علم اقتصاد) کار گذاشته است. بنابر تحلیل پیکتی، نظام سرمایه داری در مسیر یکطرفه نابرابری فزاینده در حال حرکت است که نتیجه آن نظام سرمایه داری موروثی است که در آن ارزش ثروت به ارث رسیده بسیار بیشتر از ارزش تلاش و استعداد افراد است. «روبرت سولو» می گوید این خبر ، خبر بدی است برای کشورهای دمکراتیک و برخی از جامعه‌شناسان و دانشمندان علوم سیاسی، می گویند که این سطح بالای نابرابری به تدریج نهادهای دمکراتیک را به سخره خواهد گرفت.

یک نتیجه مهم کتاب این است که سرمایه داری در قرن بیست و یکم، سرمایه داری موروثی خواهد بود.

هسته اصلی بحث پیکتی در سه محور قابل جمع است:

1. رابطه نابرابری،

2. اصل اول سرمایه داری،

3. اصل دوم سرمایه داری.

جان کلام کتاب سرمایه در قرن بیست و یکم ، رابطه نابرابری است که عبارت است از :«اگر نرخ بازگشت سرمایه از نرخ رشد اقتصادی بیشتر باشد نابرابری رشد می کند» و بر اساس همین رابطه نشان می دهد که چگونه نظام سرمایه داری در قرن بیست و یکم، به سمت سرمایه داری در قرن 18 و 19 در حال حرکت است که همان سرمایه داری موروثی است.

دفتر مطالعات برنامه و بودجه مرکز پژوهش ها در این گزارش ضمن تشریح، بر این کتاب، نقدهای عمده دارد به اختصار ملزومات بررسی روابط پیکتی در ایران را متذکر شده است.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها