امروز : شنبه ۶ خرداد ۱۳۹۶ - 2017 May 27
۱۰:۱۶
ادموند
کمک مالی
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 117997
تاریخ انتشار: ۲۰ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 14
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از شیراز،  اسحاق جهانگیری ظهر امروز در سفر خود به شیراز در جمع صنعتگران و مدیران منطقه ویژه اقتصادی این ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از شیراز،  اسحاق جهانگیری ظهر امروز در سفر خود به شیراز در جمع صنعتگران و مدیران منطقه ویژه اقتصادی این شهر با اشاره به اینکه درخواست تبدیل منطقه ویژه اقتصادی شیراز به منطقه آزاد از سوی استاندار فارس به معاون اول ارسال‌ شده است از ارجاع این پرونده به کمیسیون‌های تخصصی خبر داد و اظهار داشت: در صورت فراهم بودن شرایط مناسب برای تبدیل منطقه ویژه اقتصادی شیراز به منطقه آزاد این موضوع محقق می‌شود.

وی افزود: منطقه ویژه اقتصادی شیراز تنها منطقه ویژه اقتصادی است که در کنار یک کلان‌شهر قرار گرفته و با توجه به ظرفیت‌های موجود در استان فارس و شیراز و وجود امکانات زیربنایی در آن و نیز نزدیکی به فرودگاه شیراز از ظرفیت‌های عمده‌ای برای سرمایه‌گذاری برخوردار است.

معاون اول رئیس‌جمهور ادامه داد: با توجه به مزیت‌های سرمایه‌گذاری در منطقه ویژه اقتصادی شیراز در آینده با محدودیت زمین برای واگذاری به سرمایه‌گذاران مواجه می‌شویم که باید در واگذاری زمین به سرمایه‌گذاران سیاست‌گذاری مناسبی صورت گیرد.

جهانگیری ایجاد و توسعه مناطق آزاد و ویژه اقتصادی را دو سیاست جدی در برنامه اول بعد از جنگ تحمیلی برشمرد و مناطق ویژه اقتصادی را به‌عنوان کانون‌های جذب سرمایه‌گذار معرفی کرد و ادامه داد: با توجه به مزیت‌های موجود در مناطق ویژه اقتصادی شامل معافیت‌های مالیاتی و استقرار گمرک و مراکز بارگیری و ترانزیت کالاها این مناطق از ظرفیت‌های بسیاری برای سرمایه‌گذاری برخوردار است.

معاون اول رئیس‌جمهور اضافه کرد: مناطق ویژه اقتصادی می‌توانند با استفاده از معافیت مالیاتی کانونی برای جذب سرمایه، صادرات، مراکز ورود کالا و انبار آن برای ترخیص در مواقع ضروری و توزیع در کشور تبدیل شوند.

وی با بیان اینکه تاکنون تعدادی از مناطق اقتصادی موفق عمل کرده‌اند و تبدیل به کانون‌های صادرات و سرمایه‌گذاری شده‌اند گفت: رهبر معظم انقلاب اسلامی در سیاست‌های ابلاغی اقتصاد مقاومتی بر استفاده حداکثری از ظرفیت‌های مناطق آزاد اقتصادی به‌منظور توسعه اقتصادی کشور تأکید کردند.

جهانگیری با اشاره به فلسفه ایجاد مناطق آزاد تجاری در کشور مطرح کرد: بر اساس آسیب‌شناسی که از ایجاد مناطق آزاد صورت گرفته متأسفانه این مناطق به کانون واردات تبدیل ‌شده است.

وی در ادامه بر بهره‌گیری از منابع موجود در صندوق توسعه ملی به‌منظور توسعه صنعتی و حمایت از سرمایه‌گذاران تأکید و تصریح کرد: منابع صندوق توسعه ملی فرصت مناسبی را برای رشد و توسعه ایجاد کرده که باید از این فرصت به نحو مطلوب استفاده کرد.

معاون اول رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه استان فارس از دیرباز به‌عنوان کانون صنایع الکترونیک ایران مطرح بوده است خاطر نشان کرد: باید این جهت‌گیری هم‌اکنون نیز حفظ و زمینه ایجاد و توسعه صنایع الکترونیک در شیراز و استان فارس فراهم شود.

وی تأکید کرد: اگر تبدیل منطقه ویژه اقتصادی به منطقه آزاد امتیازات ویژه‌ای برای رشد و توسعه صنعتی این استان داشته باشد به‌حتم از این ظرفیت برای تبدیل منطقه ویژه اقتصادی به منطقه آزاد استفاده خواهیم کرد.

معاون اول رئیس‌جمهور در این برنامه که استاندار فارس و تعدادی از نمایندگان این استان در مجلس شورای اسلامی و نیز جمعی از صنعتگران مستقر در منطقه ویژه اقتصادی شیراز حضور داشتند از بخش‌های مختلف این منطقه بازدید کرد.
انتهای پیام/2448/ل40/د1000

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار