امروز : چهارشنبه ۴ مرداد ۱۳۹۶ - 2017 July 25
۰۱:۲۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 118028
تاریخ انتشار: ۲۰ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 10
به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، علی‌ اصغر پیوندی در مراسم روز بهورز گفت: اگر در سیستم بهداشت افتخارات زیادی داریم به دلیل حضور بهورزان است چرا ...

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، علی‌ اصغر پیوندی در مراسم روز بهورز گفت: اگر در سیستم بهداشت افتخارات زیادی داریم به دلیل حضور بهورزان است چرا که یکی از کلیدی‌ترین اعضای زنجیره سیستم بهداشتی، بهورزان هستند.

وی ادامه داد: با استقرار سیستم شبکه بهداشت در سال‌های گذشته در منطقه و دنیا زبانزد شده‌ایم که بنیادی‌ترین رکن در نظام سلامت متعلق به همین بهورزان است که بی‌نام و نشان در جهت ارتقای سلامت تلاش می‌کنند.

پیوندی افزود: طبق استاندارد به ازای هر 1500 نفر، یک بهورز زن و مرد باید حضور داشته باشد همچنین 18 ماه آموزش تئوری و عملی در خانه‌های بهداشت به آنها داده می‌شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه داد: واکسیناسیون، مراقبت از زنان باردار، سالمندان، کودکان، پیشگیری از بیماری‌های واگیر و غیرواگیر و شناسایی جمعیت روستایی از جمله وظایف بهورزان است.

وی افزود: در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی 131 خانه بهداشت وجود دارد که 210 بهورز به ارائه خدمت می‌پردازند که از این تعداد 59 بهورز مرد و 151 نفر زن هستند همچنین دو آموزشگاه بهورزی 14 دوره آموزشی را ارائه می‌دهند.

وی گفت: با توجه به سیر بازنشستگی بهورزان، به 72 بهورز نیاز داریم که مسئولان وزارت بهداشت برای جایگزینی آنها باید فکر جدی کنند.

پیوندی ادامه داد: جمعیت روستایی و شهری با بیماری‌های غیرواگیر مانند دیابت، بیماری‌های قلبی عروقی و بیماری‌های واگیر مانند هپاتیت، سل و ایدز روبه‌روست و در طرح تحول به رفع این بیماری‌های کمک خواهد شد.

وی ادامه داد: اما مشکلاتی وجود دارد که باید به آن توجه کرد تا با عدالت و مشارکت بین‌بخشی آن را به سرانجام رساند.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار