امروز : پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 24
۰۵:۵۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 118051
تاریخ انتشار: ۲۰ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 22
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به نقل از روابط عمومی کانون جهانگردی و اتومبیلرانی جمهوری اسلامی ایران، با توجه به اینکه دهه‌ اخیر از ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به نقل از روابط عمومی کانون جهانگردی و اتومبیلرانی جمهوری اسلامی ایران، با توجه به اینکه دهه‌ اخیر از سوی سازمان ملل، " دهه تلاش برای ایمنی راه‌ها" نامگذاری شده است، کانون جهانگردى و اتومبیلرانى به عنوان یک موسسه مردمی و عضو فدراسیون بین‌المللی اتومبیلرانی، تلاش می‌کند تا در کنار سایر نهادهاى متولى فرهنگ‌سازی در زمینه رانندگی، با ترویج فرهنگ اتومبیلرانی ایمن و اهمیت دادن به نقش کودکان به عنوان همسفران کوچک در بروز تصادفات و سوانح جاده‌اى، گام‌هاى موثرى را در زمینه تلاش براى ایمنى راه‌ها بردارد.

در این راستا این موسسه بین‌المللی با همکاری مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوارن، با برگزاری جشنواره سه روزه سلام به کودکی که 16 تا 18 مهرماه برگزار شد با استقبال خوبی از سوی خانواده‌ها، مهدهای کودک‌، مدارس و ... رو‌به‌رو شد، در غرفه‌های مختلف اعم از نقاشی، کودکان خلاق، هلال احمر و ... نکات آموزشی در زمینه داشتن سفری ایمن، جایگاه کودکان به عنوان همسفران کوچک در سفرهای خانوادگی و نقش آنان در افزایش و یا کاهش خطرات رانندگی، کمک‌های اولیه و اطفای حریق را به کودکان شرکت کننده در جشنواره آموزش داده و آنان را با مفاهیمی همچون فرهنگ اتومبیلرانی ایمن و ایمنی در سفر آشنا کرد.

همزمان با شب‌های برگزاری این جشنواره، در جنگ شادی گروه شاپرک‌ها، که با اجرای بخش‌های نمایشی و موزیکال همراه بود، با اعلام موضوع‌های مرتبط با حوزه اتومبیلرانی ایمن، سفر و گردشگری، میراث فرهنگی و صنایع دستی از سوی برگزار کنندگان، کودکان به خلق آثار هنری، تجسمی و ادبی تشویق شده و در فضایی شاد و مفرح درباره موضوعات مطرح شده و نکاتی که در غرفه‌ها فرا گرفته بودند تفکر کرده و ذهنیات خود را ترسیم می‌کردند.

همچنین در طول روز‌های برپایی جشنواره، قطاری با تزئینات کودکانه در محوطه‌ مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران مستقر بود که کودکان با سوار شدن بر آن و گشت و گذار در محوطه کاخ نیاوران علاوه بر آشنایی با این مجموعه تاریخی، سفری شاد را تجربه کرده و با فرهنگ سفر نیز آشنا شدند.

در بخش‌های دیگر جشنواره نیز برنامه‌هایی همچون ساخت وسایل کاربردی به منظور افزایش خلاقیت در کودکان و تشویق آنان به ایده‌پردازی، آموزش سفالگری، بافت فرش، چاپ باتیک، آموزش باستان شناسی، مرمت بنا، شاهنامه خوانی، ورزش‌های باستانی، مسابقات و بازی‌های سنتی با هدف آشنایی کودکان با میراث فرهنگی مادی و معنوی کشورمان و آموزش فرهنگ سفر و گردشگری در راستای افزایش ایمنی و سلامت این گروه آسیب پذیر در جامعه، اجرا شد.

بنا بر این گزارش در نخستین شب برگزاری جشنواره سلام به کودکی، کتاب پارچه‌ای زال و سیمرغ که ویژه کودکان اوتیسم، کم توان ذهنی و نابینا طراحی شده است، با حضور راوی و طراح این کتاب، مدیر مجموعه فرهنگی و تاریخی نیاوران، مدیرکل موزه‌های سازمان میراث فرهنگی، مدیر کل دفتر ثبت آثار میراث فرهنگی و مدیر روابط عمومی کانون جهانگردی و اتومبیلرانی رونمایی و این افسانه کهن با استفاده از عروسک‌های این کتاب اجرا شد.

در شب دوم جشنواره نیز شعار "جشنواره سلام به کودکی" و شعر کودکانه شاپرک با انجام حرکات ورزش "برایتونیک" که ورزشی ویژه کودکان سندروم دی، کم توان جسمی و نابینا است به اجرا در آمد و شب آخر هم ورزش‌های باستانی و زورخانه‌ای توسط کودکان اجرا شد.

این جشنواره که تا پایان روز هجدهم مهرماه 1393 ادامه داشت، با چهار محور اصلی شامل سفر و گردشگری، میراث فرهنگی و طبیعی، صنایع دستی و ترویج فرهنگ اتومبیلرانی ایمن، تلاش کرد تا ضمن ایجاد بستر و زمینه‌ مناسب برای بروز خلاقیت‌های کودکان حول محورهای اصلی جشنواره، کمک به شکوفایی استعداد‌های آنان، تشویق کودکان به ساخت وسایل و یافتن راه‌کارهای جدید و کاربردی برای رفع نیازهای مختلف و استفاده در زندگی روزمره، مفاهیم، آموزه‌ها، نکات فرهنگی، ایمنی، آموزشی و تربیتی را در فضایی شاد و در قالب برنامه‌های مفرح به کودکان منتقل ‌کند.

کانون جهانگردی و اتومبیلرانی در نظر دارد به زودی، برای ترویج فرهنگ اتومبیلرانی ایمن و جلب توجه عموم جامعه به نقش کودکان به عنوان همسفران کوچک، با همکاری آموزش و پرورش یک مسابقه نقاشی برگزار کند که متعاقبا در این زمینه اطلاع رسانی خواهد شد.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار