امروز : جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 25
۰۴:۳۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 11806
تاریخ انتشار: ۱۰ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۰۰:۳۹
تعداد بازدید: 241
«خلیفه حداد» کارشناس مسائل سیاسی تونس در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در تونس تصریح کرد: جایگاه مهم منطقه‌ای و ...

«خلیفه حداد» کارشناس مسائل سیاسی تونس در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در تونس تصریح کرد: جایگاه مهم منطقه‌ای و بین‌المللی ایران موجب می‌شود این کشور در مسائل و معادلات مهم منطقه‌ای حائز اهمیت بوده و تاثیر گذار باشد.

وی با اشاره به نزدیک شدن زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در ایران اظهارداشت: موقعیت و جایگاه جمهوری اسلامی ایران در سطح منطقه و جهان موجب شده که نگاهها به سمت انتخابات آن جلب شود تا جایی که اکنون این موضوع از اهمیت زیادی برخوردار شده است.

این کارشناس تونسی افزود: اهمیت این انتخابات و توجه فراوان به آن هنگامی روشن‌تر می‌شود که نقش ایران در قبال مسائل منطقه ای به ویژه در خصوص سوریه و نیز نقش آن در ایجاد توازن بین المللی را در نظر بگیریم.

کشمکش ایران و آمریکا در آستانه انتخابات شدت می گیرد

وی در خصوص اظهارات اخیر مسئولان آمریکا درباره انتخابات ریاست جمهوری ایران اظهار داشت: کشمکش ایران و آمریکا موضوع جدیدی نیست و معمولا هر بار در آستانه انتخابات شدت می یابد.

الحداد اظهار داشت: ماهیت روابط ایران وآمریکا همچنان در دایره تنشی به سر می برد که پس از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران آغاز شده اما فشارهای آمریکایی فقط در چارچوب تبلیغات و جنگ روانی جا دارد و از این فراتر نمی رود و دولت ایران نیز به آن چندان اهمیت نمی دهد و کاخ سفید نیز انتظار ندارد که طرف مقابل آن را گوش داده و تسلیم خواسته ها و فشارهای آن شود.

وی در ادامه در مورد تاثیر نتایج انتخابات در ایران بر معادله های منطقه ای تصریح کرد: با توجه  به اهمیت ایران در سطح منطقه، نقش آن در معادله های امنیتی و سیاسی و نیز اقتصادی تاثیر مهمی دارد از همین رو نتایج انتخابات آن نیز در این خصوص حائز اهمیت است.

پیروزی نامزد اصلاح طلب در سیاست ایران اندکی تغییر می دهد

این کارشناس تونسی تصریح کرد: در صورت پیروزی یک نامزد اصلاح طلب، تاثیر ایران بر مسائل منطقه ای فقط با اندکی تغییر مانند سابق ادامه پیدا خواهد کرد.

الحداد افزود: سیاست خارجه ایران در برخی جزئیات آن شبیه سیاست خارجه آمریکا است به این معنی که با تغییر رئیس جمهوری، سیاست خارجه آن تغییر چندانی پیدا نخواهد کرد و رویکردهای بزرگ و کلی آن ثابت باقی خواهد ماند.

وی در مورد نقش ایران در حل بحران سوریه به ویژه با نزدیک شدن به زمان برگزاری کنفرانس ژنو 2 گفت: ایران با نظام حاکم در سوریه ارتباط مستقیم داشته و کسانی که به نوعی با بحران سوریه در ارتباط هستند می دانند که حضور ایران در هرگونه حل و فصل بحران سوریه ضروری و تاثیرگذار خواهد بود.

الحداد در پاسخ به این سوال که آیا تاثیر ایران در سوریه به این معنی است که مانع از سقوط نظام بشار اسد خواهد شد، گفت: نهادهای حکومتی ایران که از کارشناسی و مهارت سیاسی بالایی برخوردار هستند به خوبی می دانند که چرخ حوادث سوریه به عقب باز نمی‌گردد و نظامی که در آینده در سوریه روی کار می آید باید مبتنی بر مشارکت تمام گروههای سیاسی این کشور و بر اساس حفظ حقوق شهروندی باشد از همین رو پیش بینی می شود که ایران پس از پایان انتخابات به موضوع سوریه پرداخته و در حل و فصل بحران آن و انتقال مسالمت آمیز قدرت در این کشور تحت پوشش منطقه ای و بین المللی مشارکت داشته باشد.

انتهای پیام
برچسب ها:
آخرین اخبار