امروز : سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 19
۰۷:۴۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 118070
تاریخ انتشار: ۲۰ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 33
به گزارش گروه بین الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، انفجار انتحاری روز پنجشنبه در صنعاء پایتخت یمن، بیش از ۴۷ کشته برجای گذاشت. القاعده ...

به گزارش گروه بین الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، انفجار انتحاری روز پنجشنبه در صنعاء پایتخت یمن، بیش از ۴۷ کشته برجای گذاشت. القاعده مسئولیت این انفجار را بر عهده گرفت.

انفجار دو روز گذشته همراه با تهدیدات متعدد القاعده علیه حوثی‌ها و جنبش انصارالله همراه بوده است. حملات القاعده به جنبش انصارالله پس از موفقیت این جنبش و معترضان مردمی در تحقق خواسته‌های خود طی توافق با دولت این کشور، افزایش معناداری پیدا کرده است. برخی تحلیلگران اعلام کرده بودند که با موفقیت انصارالله، برخی طرف‌های منطقه‌ای القاعده در یمن را علیه انصارالله فعال‌ خواهند کرد.

پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; پیش از این نیز در تحلیلی اقدامات احتمالی عربستان و کشورهای شورای همکاری خلیج فارس برای مقابله با انقلاب مردم یمن را پیش‌بینی کرده بود (جزئیات بیشتر). پیدا کردن متحدان جدید در بین قبائل یمنی و خرید آنها از طریق دلارهای نفتی و همچنین ایجاد تفرقه و شیعه و سنی کردن فضای سیاسی یمن از مهم‌ترین راهبرهای عربستان برای انتقام‌گیری از انقلاب مردم یمن دانسته شده بود.

روزنامه السفیر لبنان نیز در نوشتاری به زوایای مختلف این حادثه و اتفاقاتی که در یمن در حال رخ دادن است، پرداخت و نوشت: صحنه‌ای که پس از انفجار دو روز گذشته منتشر شد، به لحاظ عمق فاجعه و دردناک بودن، بی سابقه بود، اما خطر بزرگ‌تری یمن را تهدید می‌کند.

در مورد یمن، جنبش انصارالله گمان می‌گرد پس از فتح پایتخت روند عملیات سیاسی شروع شده است؛ مخصوصا اینکه توافقنامه صلح با استقبال دیگر کشورها و همچنین عربستان مواجه شد؛ عربستانی که یمن را در طول دهها سال حیات خلوت خود محسوب می‌کرد.

اما این روزها انصارالله و حوثی‌ها احساس می‌کنند دست‌هایی در حال تحریک برخی نیروهای داخلی یمن برای مقابله با آن‌ها هستند. عملیات انتحاری دو روز گذشته و دیگر اقدامات القاعده در برخی مناطق یمن که ارتش و انصارالله را هدف قرار داده است و بازتاب گسترده تصاویر آن در شبکه‌های اجتماعی حامی القاعده، نشان از این دارد که شادی یمنی‌ها برای گذار به سوی آرامش و امنیت کماکان دور از دسترس به نظر می‌رسد.

این همان پیامی است که برخی از طرف‌های خارجی می‌خواهند به یمن ارسال کنند، شکست عربستان در یمن بزرگ تر از آن است که بتواند جام زهر را به راحتی بنوشد و دست از یمن بکشد.

سر مقاله روز پنج‌شنبه روزنامه سعودی «عکاظ» تحت عنوان «ساعت صفر در یمن» اشاره‌های مستقیمی به تسلیح قبائل مختلف ضد انصارالله و حوثی‌ها داشت. این روزنامه در سر مقاله خود نوشت: قبائل «مذحج» و برخی قبائل یمنی به سوی «مأرب» و «الجوف» برای مبارزه با حوثی‌ها رفته‌اند و این قبائل در مورد خطرات حوثی‌ها کاملا آگاه هستند.

موضوع به همین جا ختم نمی‌شود و صحبت‌هایی از جدا شدن دوباره جنوب مطرح شده است. روز پنج شنبه «علی سالم البیض» رئیس‌جمهور سابق یمن جنوبی نامه‌ای به شورای امنیت نوشت و خواستار اجرای همه پرسی برای استقلال دوباره یمن جنوبی شد. منطقه‌ای که 20 سال پیش با یمن شمالی وحدت کرده بود.
این مسائل اوضاع را پیچیده تر کرده است.

سؤال اینجاست، انصارالله چه می‌خواهد بکند؟

سه روز پیش «عبدالملک الحوثی» رهبر جنبش انصارالله از لزوم عدم دخالت سفارتخانه‌های خارجی در امور داخلی یمن و هوشیاری به خطر تروریسم سخن گفت و درباره رد گزینه جدید رئیس‌جمهور برای پست نخست‌وزیری صحبت کرد.

«ضیف‌الله الشامی» عضو دفتر سیاسی انصارالله در گفت‌و‌گو با السفیر راهبرد این گروه در مقابل مسائل کشور را در سه بخش بر می‌شمرد:

۱- دعوت از رئیس‌جمهور یمن برای پایبندی و اجرای تمامی بندهای توافقنامه صلح امضاء شده در 21 سپتامبر.

۲- التزام به اسامی پیشنهادی برای نخست‌وزیری که در این مورد اگر رئیس‌جمهور شخص دیگری را معرفی کند، تحت فشارهای خارجی قرار گرفته است.

۳- تشدید تدابیر امنیتی به وسیله کمیته‌های مردمی و نیروهای امنیتی و ارتش برای مقابله با مجرمان و گروههای تروریستی

اسامی که انصارالله با دولت یمن برای نخست‌وزیری آن‌ها به توافق رسیده است از جمله: احمد لقمان،  یحی العرشی، ایوب الحمادی، محمد مطهر و عبدالله الصیادی است که رئیس‌جمهور هریک از این افراد را ملکف به تشکیل کابینه کند مورد تأیید انصارالله است.

بنا به گفته مسئول ارشد انصارالله، تمامی این افراد مشی مستقل دارند و هیچ یک به حزب و گروه خاصی وابسته نیستند.

وی نقش حوثی‌ها در عرصه سیاست یمن را صرفا مشارکت و فشار و مراقبت برای عملی شدن توافقنامه صلح دانست.

ضیف الله الشامی در جواب سؤالی مبنی بر اینکه حوثی‌ها خواستار برکناری رئیس‌جمهور هستند گفت: این مسأله را تکذیب می‌کنیم و ما نمی‌خواهیم وی استعفا دهد چرا که نمی‌خواهیم هرج و مرج بیشتری در کشور رخ دهد.

مسئول بلندپایه انصارالله همچنین در مورد پوشیدن لباس‌های امنیتی در پایتخت توسط افراد انصارالله گفت:  ما این لباس‌ها را نمی‌خواهیم و در حال حاضر یک باری بر دوش ماست و می خواهیم از آن خلاصی یابیم، اما در این شرایط نمی‌خواهیم این لباس‌ها را از تن درآوریم چرا که باعث هرج و مرج بیشتر می‌شود. در این شرایط باید ارتش ملی را قوی‌تر سازیم تا بتواند بر ناآرامی‌ها غلبه پیدا کند.

وی در مورد اتهامات وارده به انصارالله در مورد اشغال پایتخت توسط افراد این جنبش گفت: تمامی این‌ها هجمه‌های تبلیغاتی و خلاف واقع است، چرا که اوضاع امنیتی مناسب نیست و از سویی هم یمنی‌ها خواستار امنیت و آسایش هستند و کمیته‌های مردمی انصارالله به سمت نیروهای امنیتی برای حفظ امنیت و جلوگیری از تخریب و غارت ساختمان‌ها و منازل مردم رفته اند و کسانی هم که چنین حرف‌هایی می‌زنند صرفا مخالف انقلاب و خواستار برانگیخته شدن فتنه‌های قومی هستند.

ضیف الله الشامی در ادامه برخی فاش کرد که برخی کشورهای منطقه ائتلاف‌هایی علیه انصارالله تشکیل داده‌اند و گفت: «هیچ دودی بدون آتش نیست» و به گزارش‌هایی اشاره کرد که نشان از تحرک این کشورها برای ایجاد فتنه و آشوب در یمن دارد و اینکه برخی کشورها نمی‌توانند شاهد از بین رفتن نفوذ خود در یمن باشند.

وی گروه‌هایی چون خاندان «آل الاحمر» که جناح نظامی حزب «الاصلاح» (متحد دولت یمن) هستند به علاوه برخی گروه‌های تکفیری را نمونه گروههایی دانست که می‌خواهند در یمن آشوب برپا کنند.

الشامی از به کار بردن واژه اشغال در مورد صنعا  ابراز تعجب کرد و گفت: چگونه است که این‌ها از این تعبیر در مورد فلسطین و اشغال آن از سوی اسرائیل، استفاده نمی‌کنند و ما که از فرزندان یمن هستیم را اشغالگر می‌نامند.

وی از کشورهای عربی خلیج فارس و جهان خواست تا در اوضاع یمن دخالت نکنند و حق تصمیم گیری را به یمنی‌ها واگذار کنند.
انتهای پیام/ص

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها