امروز : چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 24
۰۳:۰۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 118090
تاریخ انتشار: ۲۰ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 22
به گزارش گروه بین الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در پی تحولات شهر عین‌العرب در شمال سوریه که کردها آن را «کوبانی» می‌نامند، و به دنبال ...

به گزارش گروه بین الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در پی تحولات شهر عین‌العرب در شمال سوریه که کردها آن را «کوبانی» می‌نامند، و به دنبال اعتراضات گسترده کردهای ترکیه و کشته شدن بیش از 30 نفر از آنها در درگیری با نیروهای امنیتی این کشور، حزب کارگران کردستان «پ‌ک‌ک» بازگشت خود به ترکیه را آغاز کرد.

«جمیل بیک» یکی از فرماندهان گروه «پ‌ک‌ک» ترکیه در گفتگو با تلویزیون «آی.آر.دی» آلمان اعلام کرد که «اگر امور به همین منوال ادامه پیدا کند، از مردم خود دفاع خواهیم کرد و وظیفه اصلی این گروه دفاع از مردم است».

جمیل بیک در ادامه افزود: «چون دولت ترکیه سربازان خود در جنوب شرقی و شرق این کشور مستقر کرده است، تصمیم گرفتیم تحرکات خود را آغاز کنیم».

«جمیل بیک» اطلاعاتی درباره تعداد اعضای «پ‎ک‌ک» که پایگاه‌ خود در کوه‌های قندیل در دورترین منطقه شمالی عراق را برای بازگشت به ترکیه ترک کردند، فاش نکرد.

پیش از این نیز «عبدالله اوجالان»، رهبر گروه «پ‌ک‌ک» که در ترکیه زندانی‌ است، به دولت ترکیه هشدار داده بود که سقوط کوبانی به معنای پایان عملیات صلح و مذاکرات خواهد بود.

«پ‌ک‌ک» در اوایل سال گذشته میلادی و بر اساس طرح صلحی که با هدف پایان دادن به درگیری‌های 30 ساله بین این گروه و نیروهای ارتش ترکیه ارائه شد، خروج نیروهایش را به دستور عبدالله اوجالان از کردستان ترکیه آغاز کردند و به اراضی عراقی منتقل شدند.

درحالی‌که میلیون‌ها کُرد ترکیه و جامعه جهانی خواستار ایفای نقش مسئولانه از سوی ترکیه در شهر «عین العرب» در مرز سوریه و ترکیه هستند، آنکارا می‌گوید بدون همکاری عملی کشورهای عضو ائتلاف و ایجاد منطقه حائل بین مرز ترکیه و سوریه و همچنین هدف‌گذاری برای براندازی دولت سوریه، حاضر نیست هیچ اقدامی انجام دهد.

دولت آنکارا همچنین از ورود نیروهای داوطلب کرد در ترکیه برای کمک به کردهای کوبانی جلوگیری می‌کند.

انتهای پیام/ص

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار