امروز : دوشنبه ۵ تیر ۱۳۹۶ - 2017 June 26
۰۶:۰۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 118093
تاریخ انتشار: ۲۰ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 11
به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، «عمر البشیر» رئیس جمهور سودان روز شنبه در گفت‌وگویی رسانه‌ای اعلام کرد که در بیان روابط ...

به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، «عمر البشیر» رئیس جمهور سودان روز شنبه در گفت‌وگویی رسانه‌ای اعلام کرد که در بیان روابط بین تهران و خارطوم، برای برخی کشورهای عربی اغراق شده است.
رئیس جمهوری سودان در گفت‌وگو با روزنامه «الاشرق الوسط»، چاپ لندن، گفت: «آنچه از نوع روابط ما با تهران به گوش مقام‌های سعودی می‌رسد اغراق آمیز است».
عمر البشیر در ادامه با دفاع از اقدام خارطوم در بستن دفتر فرهنگی ایران در خارطوم که ماه گذشته صورت گرفت، مدعی شد که عدم راهبردی نبودن روابط با ایران، با موضوع بسته شدن دفتر فرهنگی این کشور در خارطوم نشان داده شد.
پیش از این حسن الساعوری یک کارشناس و تحلیلگر سودانی، عربستان را عامل اقدام سودان در تعطیل کردن مرکز رایزن فرهنگی ایران در سودان دانسته بود (جزئیات بیشتر). الساعوری در گفت‌و‌گو با خبرگزاری «آناتولی» ترکیه گفته بود که دلیل اصلی تعطیلی رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در «خارطوم» ناشی از معامله پشت پرده سودان با کشورهای عربی حاشیه خلیج‌ فارس به خصوص عربستان سعودی و امارات است که در ازای کاهش روابط خارطوم با تهران، سطح روابط با کشورهای عربی خلیج‌ فارس افزایش می‌یابد. 
عمر البشیر در ادامه این مصاحبه مدعی شد که بستن دفتر فرهنگی ایران گامی راهبردی و البته نه اقدامی آشتی‌جویانه به سوی کشورهای سُنی حاشیه خلیج فارس بود.
رئیس جمهور سودان در بخشی دیگر از مصاحبه گفت که رابطه کشورش با ایران نه راهبردی، بلکه عادی است و اخباری غیر از این جهت تخریب روابط خارطوم با ریاض است.
در ماه مارس گذشته، عربستان سعودی تعاملات بانکی خود با سودان را قطع کرد و بدین ترتیب 50 درصد از درآمد بانکی سودان از این راه کاهش یافت. در آن زمان بسیاری از  رسانه‌های عربی این اقدام ریاض را به عنوان تنبیهی علیه سودان قلمداد کردند.
انتهای پیام/ص

 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها