امروز : دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 25
۱۳:۲۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 1181
تاریخ انتشار: ۲۷ فروردین ۱۳۹۲ - ساعت ۰۲:۲۸
تعداد بازدید: 276
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگذاری فارس به نقل از پایگاه خبری المنار، «ساهره درباس» کارگردان و مستندساز فلسطینی در فیلم جدیدش با عنوان ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگذاری فارس به نقل از پایگاه خبری المنار، «ساهره درباس» کارگردان و مستندساز فلسطینی در فیلم جدیدش با عنوان «روستا و کشتار دیریاسین» شهادت‌های زنده‌ای از بازماندگان آن جنایت را به تصویر کشیده است.

بنابر این گزارش، این مستند که این روزها در تالار «جماعت سینما» در رام‌الله در حال اکران است، با معرفی روستای دیریاسین در بالای تلی به ارتفاع 800 متر از سطح دریا در غرب بیت‌المقدس آغاز می‌شود و بیان می‌کند که این روستا در سال 1948 و زمان آن فاجعه 750 نفر جمعیت داشته است.
 

* صهیونیست‌ها دیریاسین را به تیمارستان تبدیل کرده‌اند
 

روستای دیریاسین در آوریل 1948 و چندی پیش از اعلام تاسیس رژیم صهیونیستی مورد حمله سازمان‌های تروریستی صهیونیستی واقع شد و تاکنون میزان شهدای این جنایت نامشخص است و گفته شده 250 نفر در جنایت دیریاسین به شهادت رسیدند.

ساهره درباس درباره این مستند می‌گوید: تلاش کردم خاطره‌های فلسطینیان را از طریق شاهدان نجات‌یافته از کشتار دیریاسین ثبت و ضبط کنم.

وی افزود: این هفته را برای پخش این فیلم انتخاب کردم چراکه 65 سال از آن جنایت می‌گذرد و اکنون رژیم صهیونیستی آن مکان را پس از طرد اهالی‌اش به یک تیمارستان تبدیل کرده است.
 

* 5 شاهد فلسطینی و 2 شاهد اسرائیلی در مستند «روستا و کشتار دیریاسین»
 

بنابر این گزارش، در مستند «روستا و کشتار دیریاسین» 5 شاهد فلسطینی و 2 اسرائیلی که شاهد عینی آن جنایت بوده‌اند دربرابر دوربین « ساهره درباس» نشسته‌اند.

این شاهدان که بین هفتاد تا نود سال سن دارند از کشتار کودکان و زنان و مردان سخن می‌گویند که از جمله آنها «محمد اسعد» 86 ساله است که با اشاره به دست داشتن سه سازمان تروریستی «آرگون»، «اتسیا» و «آلبالماخ» در این جنایت می‌گوید: می‌توانم اسم 95 نفر از کسانی که در جنایت دیریاسین به دست صهیونیست‌ها کشته شده‌اند را لیست کنم.

«وطفه جابر» 70 ساله که در زمان آن اتفاق 6 سال سن داشته است، می‌گوید: درست است که من آن زمان شش سال داشتم اما در خاطر من همه آنچه که گذشت وجود دارد؛ روستای ما بهترین روستا بود و مردم بهترین زندگی را داشتند و برخی خانه‌های آن که هنوز پابرجاست نشان از اوضاع زندگی آنها می‌دهد که با کشاورزی زندگی خود را می‌گذراندند.
 

* استفاده از 75 دقیقه فیلم از آرشیوهای متنوع درباره دیریاسین
 

بنابر این گزارش، «ساهره درباس» همچنین با اشاره به عدم دسترسی به برخی مستندات موجود در رژیم صهیونیستی می‌گوید: نتوانستم به تصاویری که «شمراگا بیلد» فیلمبردار اسرائیلی از آن جنایت تصویربرداری کرده دست پیدا کنم اما برخی شهادت‌های او که پیشتر فیلمبرداری شده را به دست آورم.

کارگردان مستند «روستا و کشتار دیریاسین» علاوه بر استفاده از بازماندگان زنده آن جنایت، توانسته است از 75 دقیقه از مجموعه فیلم‌های آرشیو و نقشه‌های قدیمی و تصاویری از ساکنان این روستا در حین فرار و همچنین مستندات اسرائیلی و صلیب سرخ بین‌الملل در این مستند استفاده کند.

اما با گذشت 65 سال از کشتار دیریاسین سکان آواره آن آرزو و امید بازگشت به سرزمین خود را دارند که از جمله آنها «عبدالقادر زیدان» 73 ساله است که در این مستند می‌گوید: اگر در سرنوشت من بود برمی‌گردم وگرنه به فرزندانم و نوادگانم وصیت می‌کنم که دیریاسین را فراموش نکنند.

انتهای پیام/س
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها