امروز : دوشنبه ۳ مهر ۱۳۹۶ - 2017 September 25
۰۸:۴۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 118138
تاریخ انتشار: ۲۰ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۴:۵۴
تعداد بازدید: 87
گروه سیاسی _ پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، همایش همگرایی اصولگرایان و اظهارات ظریف در کمیسیون امنیت ملی مجلس از جمله مهم ترین اخبار و تحلیل های

گروه سیاسی _ پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، همایش همگرایی اصولگرایان و اظهارات ظریف در کمیسیون امنیت ملی مجلس از جمله مهم ترین اخبار و تحلیل های روزنامه امروز است.

شرق

«ناگفته هایی از پرونده  بورسیه ها» عنوان تیتر روزنامه شرق از انتشار مطالب جدیدی درباره حضور اسامی فرزندان دولتمردان سابق در لیست بورسیه های غیرقانونی است.

در گزارش در این باره آمده است:‌ اسامی دهان‌به‌دهان در راهروهای «بهارستان» می‌چرخد و هیچ نماینده‌ای حاضر نیست نام‌ها را افشا کند. تقریبا حالا خیلی‌ها در مجلس نهم می‌دانند که اسامی تعدادی نماینده در فهرست بورسیه‌های غیرمجاز قرار گرفته و به دلایلی نمی‌خواهند، پرده فرو افتد. «جواد هروی»، عضو کمیسیون آموزش درباره اینکه آیا قرار است مماشاتی در مورد قرائت اسامی نماینده‌های حاضر در فهرست بورسیه‌ها صورت گیرد، می‌گوید: «با هیچ‌کس تعارف نداریم، اسامی خوانده خواهد شد. منتظریم ببینیم کمیته شکل‌گرفته چه خواهد کرد اما اگر بنا بر مماشات باشد، بدون شک شخصا اسامی را اعلام می‌کنم.»

این روزنامه همچنین اظهارات روز گذشته سید حسن خمینی را با عنوان «خروج از اعتدال دلیل پیدایش داعش است»‌ پوشش داد.

این روزنامه همچنین در یادداشتی با عنوان «طرحی در تداخل با وظایف دولت» به تصویب طرح حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر در مجلس پرداخت و نوشت: احب این قلم نیز اعتقاد دارد واقعیت حکایت پدیده‌های اجتماعی و مجموعه رفتارها و حالات افراد در جامعه ایرانی، شرایط نگران‌کننده‌ای دارد اما باید توجه داشت ریشه و اساس مشکل، در نداشتن طرح تقویت ستاد امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر نیست. موضوع متوجه کسانی است که باید معروف را به جامعه تزریق کنند و مانع حساسیت جامعه در مقابل خلافکاری‌های بزرگ و قانون‌شکنی‌های دامنه‌دار نشوند تا انزجار عمومی شرایطی را فراهم آورد که متصدیان خلافکار در شرایط افشای انحرافات، مثل خیلی از کشورهای دنیا، کناره‌گیری کنند. فضایل و مفاسد موجود در جامعه ایرانی، قبل از آنکه ناشی از اعمال و خصلت‌های فردی باشد، معلول شرایط و زمینه‌های موجود در جامعه‌ای است که مسوولیت آن با سازمان‌های مسوول در جامعه است.

«مصباح شرط وحدت گذاشت» عنوان گزارش روزنامه شرق از همایش همگرایی اصولگرایان است که روز گذشته در مجتمع 13 آبان برگزار شد.

در گزارش شرق از این همایش آمده است: برایش سنگ تمام گذاشتند تا به «وحدت»، آری بگوید. «مصباح‌یزدی» اما ذره‌ای از اصولش کوتاه نیامد و خطاب به حاضران در نشست «وحدت اصولگرایی» گفت: «تصور من این است که افرادی که در اینجا جمع شدند، می‌خواهند خودشان را از انحراف‌ها، سقوط‌ها و نوسانات زشت حفظ کنند و اگر می‌خواهند اینگونه باشد، باید اصول فکری، ارزشی و روشی را رعایت کنند و اگر بنا داریم این اصول را دقیقا رعایت کنیم، 99‌درصد مصونیت ما تضمین است اما اگر از ابتدا زیر حرف‌مان بزنیم و بگوییم امروز دوستان ما اینجوری می‌پسندند و باید اینگونه رفتار کنیم، فردا طور دیگری رفتار کنیم، معنایش این است که طبق ادبیات روز، جامعه ما دو گروه است؛ اصولگرا و غیراصولگرا.»حالا این اصولگرایان‌اند که باید تکلیف خود را با خود روشن کنند. اینکه برای رسیدن به وحدت، به اصول مورد نظر «آیت‌الله» تن دهند یا همانند گذشته هرکدام راه خود را بروند. اگرچه مراسم دیروز در سفارت سابق آمریکا بیشتر پاتوق جبهه پایداری‌ها و احمدی‌نژادی‌ها بود، تا جایی که از فراکسیون رهروان ولایت مجلس، نزدیک به «علی لاریجانی» دیروز کسی در مراسم حضور نداشت.

در ادامه گزارش شرق نیز آمده است: برایش سنگ تمام گذاشته بودند. حتی در وصفش شعر سرودند: «مطهری زمان خوش‌آمدی به تهران، خار چشم دشمنان خوش‌آمدی به تهران»، «مصباح داده این پیام، اتحاد و انسجام»، «اصولگرا بیداره، از تفرقه بیزاره» مراسم وحدت را با «جشن غدیر»، یکی کردند و «سعید حدادیان» هم برایشان مداحی کرد. هنگام ورودش به سالن اجتماعات سفارت سابق آمریکا، سخنران، «ورود فردی از سلاله روحانیون» را خوشامد گفت، حاضران هم بلند شدند و صلوات فرستادند. دیروز علاوه بر جزوه‌ای چندصفحه‌ای که صفحه نخست آن تصویری از مقام‌معظم‌رهبری و مصباح را نشان می‌داد و داخلش جلماتی در وصف مصباح چاپ شده ‌بود، کپی بولتنی دوصفحه‌ای با عنوان «نگاه، نشریه گفتمان انقلاب» در نقد دولت و حامیانش میان شرکت‌کنندگان توزیع شده‌، عکس یک آن به «مصباح» و تیتر نخست آن این بود: «چرا اصولگرایان نیازمند محور وحدتی همچون آیت‌الله مصباح هستند؟»

وطن امروز

روزنامه وطن امروز برای تیتر یک خود به موضوع برگزاری همایش همگرایی اصولگرایان پرداخت و با تیتر «بازگشت به همگرایی» آنرا پوشش داد.

در گزارش وطن امروز از این همایش آمده است:‌ نشست همگرایی اصولگرایان روز گذشته در مجتمع 13 آبان تهران برگزار شد. به گزارش خبرگزاری‌ها در این همایش که با سخنرانی آیت‌الله مصباح‌یزدی و حجت‌الاسلام و المسلمین تقوی برگزار شد؛ چهره‌هایی مانند آیت‌الله موحدی کرمانی، غلامعلی حدادعادل، سعید جلیلی، محمدنبی حبیبی، حجت‌الاسلام آقاتهرانی، علیرضا زاکانی و حسین فدایی و برخی دیگر از اصولگرایان حضور داشتند. آیت‌الله محمدتقی مصباح‌یزدی، رئیس موسسه آموزشی - پژوهشی امام‌خمینی(ره) در این نشست گفت: «اصولگرا کسی است که تا پای جان پای ولایت فقیه بماند»

«ظریف: می خواستم بترسند» عنوان گزارش وطن امروز از اظهارات ظریف در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس است.

در این گزارش آمده است: ماجرای انکار سخنان محمدجواد ظریف در شورای روابط خارجی آمریکا به دیوار محکم نمایندگان مجلس برخورد کرد. به گزارش «وطن امروز»، سه‌شنبه هفته گذشته جلسه‌ای با حضور ظریف و به میزبانی کمیسیون امنیت ملی مجلس تشکیل شد تا وزیر امور خارجه توضیحاتی را درباره سفر تیم ایرانی به نیویورک ارائه کند. یکی از مهم‌ترین موضوعاتی که قرار بود در این جلسه بررسی شود به سخنان وزیر امور خارجه در شورای روابط خارجی آمریکا مربوط می‌شد. موضوعی که به‌رغم بررسی آن در کمیسیون اما جزئیات چندانی از آن در رسانه‌ها منتشر نشد و بیشتر جزئیات مطرح شده از آن به موضوع دیدار کامرون و روحانی و اتفاقات پیش آمده بعد از آن مربوط می‌شد.

در ادامه این گزارش آمده است: جوکار [عضو کمیسیون امینت ملی و سیاست خارجی مجلس در گفت و گو با وطن امروز] تصریح کرد: آقای ظریف گفت که می‌خواست بگوید من آن مباحث را به عنوان یک نقطه قوت مطرح کردم نه یک نقطه ضعف و می‌خواستم بگویم در شرایطی نیستیم که ما بخواهیم به شما بگوییم بیایید توافق کنید و می‌خواستم کمی ترس در میان آنها به وجود بیاید. البته ما از صحبت‌های آقای ظریف قانع نشدیم و وی سخنانش را در شورای روابط خارجی آمریکا توجیه کرد.

این روزنامه در بخش یادداشت میهمان خود در مطلبی با عنوان «رشد 6/4 درصدری واقعی است؟» نوشت: اخیرا مشاور ارشد اقتصادی رئیس‌جمهور با حضور در یک برنامه زنده تلویزیونی اعلام کرد طی چند ماه اخیر رشد 6/4 درصدی را در صادرات غیرنفتی شاهد بودیم. مسعود نیلی در این برنامه اعلام کرد اگرچه بخش نفت اولین بخشی بود که وارد رکود شد، حالا نیز اولین بخشی است که در حال خروج از رکود است و بعد از نفت نیز بخش‌های صنعت و خدمات در حال خروج از رکود هستند. در واقع می‌توان گفت زمستان 92 و بهار 93 فصول خروج تدریجی اقتصاد کشور از رکود بود.اگرچه شخص مشاور ارشد اقتصادی رئیس‌جمهور در این برنامه اذعان می‌کند این رشد به معنای شکوفایی اقتصاد ایران نیست ولی باید تاکید کرد اولین قدم در مسیر شکوفایی رشد اقتصادی است. با این مقدمه کوتاه به این سوال اساسی پاسخ می‌دهیم که آیا مردم این رشد اقتصادی راکه البته آمار و عدد آن نیز کوچک نیست، در بهار سال 93 احساس کرده‌اند یا خیر؟

در ادامه این یادداشت آمده است: بسیاری از کارشناسان معتقدند دولت فعلی نیز مانند دولت گذشته به دنبال ارائه آمارهای مثبت است و هرگز واقعیت‌ها را که نشان‌دهنده شرایط فعلی اقتصاد کشور است، بیان نمی‌کند. به عنوان نمونه همین آمار رشد اقتصادی 6/4درصدی و کاهش 20 درصدی تورم از بارزترین مواردی است که مورد انتقاد کارشناسان اقتصادی قرار گرفته است.

وطن امروز همچنین در مطلب دیگری در صفحه داخلی خود با عنوان «باج جواب نداد» به موضوع 4 اقدام تروریستی در منطقه سیستان و بلوچستان اشاره کرد و نوشت: با این حساب،  طی 4 روز گذشته، 5 نفر قربانی 4 عملیات تروریستی در سیستان و بلوچستان شده‌اند که به نظر می‌رسد این آمار نشان دهنده وجود یک مشکل امنیت ملی است. اگرچه بر اساس اظهارات محسن داوودی، فرمانده انتظامی سراوان 14 نفر که به نوعی با جنایت تروریستی سراوان مرتبط بودند دستگیر شدند اما همانگونه که طی چند روز اخیر مقام‌های عالیرتبه مسؤول در کشور اعلام کرده‌اند؛ دلیل اصلی وقوع این ناآرامی‌ها، سیاست دولت پاکستان در امان دادن به تروریست‌ها است. سردار اسماعیل احمدی مقدم، فرمانده نیروی انتظامی کشور نخستین فردی بود که در این رابطه خواستار بازگشایی این بن‌بست امنیتی شد. احمدی مقدم عدم مجوز نیروی انتظامی برای تعقیب این تروریست‌های پناه داده شده در خاک پاکستان را ناشی از ضعف دیپلماسی کشور دانست و از وزارت امور خارجه خواست با رایزنی‌های لازم این امکان را فراهم کند تا نیروی انتظامی ایران بتواند با تعقیب تروریست‌ها مانع ناآرامی در شرق کشور شوند.

در ادامه این گزارش نیز آمده است:‌ اما اقدام جدید تروریست‌ها در راه‌اندازی موج دوم ناامنی در شرق کشور و اقدامات خرابکارانه در حالی است که پیش از این و در ماجرای آزادسازی مرزبان‌ها، یک مدل جدید در مواجهه با تروریست‌های وهابی انجام شد. نقش دادن به مولوی عبدالحمید و تقویت جایگاه او، در آن مدل با اعتراض‌های گسترده‌ای مواجه شد با این حال نه تنها عبدالحمید به عنوان میانجی انتخاب شد؛ بلکه رسانه‌های ناسازگار با نظام نیز او را در حد یک منجی(!) ارتقا دادند. اکنون و با ادامه ترورهای تروریست‌های وهابی در شرق کشور، قطعا این نوع نسخه‌ها دیگر نباید مورد استفاده قرار گیرد چراکه عملا ناکارآمدی خود را نشان داده است. نسخه‌ای که بر اساس اظهارات علی یونسی، بر اساس آن به تروریست‌ها باج داده شد. یونسی اخیرا در گفت‌وگویی درباره آن ماجرا تصریح کرد: درباره مرزبانان معتقدم که خوب عمل نشد و به نوعی به تروریست‌ها باج داده شد، برای اولین بار یک گروه تروریستی با نام و اسم زیبای اسلامی در سطح جهانی معرفی شد در حالی‌که این امکان وجود داشت از ظرفیت‌های محلی با کمترین هزینه مادی و معنوی همه مرزبانان اسیر را آزاد کرد.

کیهان

«ایران در سایه آیت الله خامنه ای جزیره ثبات منطقه است» عنوان بازنشر گزارش شبکه الجزیره درباره تحولات منطقه  در روزنامه کیهان است.

در این گزارش آمده است: لجزیره می‌نویسد: غرب نمی‌تواند خود را راضی به قبول این واقعیت کند. وقتی به پوشش خبری عمل جراحی موفق رهبر ایران نگاه می‌کنید نمی‌توانید در مقابل نفرتی که غربی‌ها نسبت به او و نظام سیاسی که رهبری می‌کند، لبخند نزنید. بی‌بی‌سی، که اغلب کمی پیچیده‌تر از رسانه‌های غربی دیگر دشمنی خود را آشکار می‌کند در مورد این عمل عنوان کرد که زندگی خصوصی او اغلب «یک موضوع فوق محرمانه در ایران است و تنها وضعیت بحرانی ایران و منطقه» مجبور کرده که بازتر باشند و اخبار عمل جراحی را منتشر کنند. در یک گزارش دیگر، بی‌بی‌سی عنوان کرد که آیت‌الله خامنه‌ای محبوب نیست و ایرانی‌ها از سطح بالای مراقبت از او در بیمارستان شاکی هستند.(!)

در ادامه این گزارش آمده است: الجزیره در واکنش می‌نویسد: این واقعیت که او در بیمارستان دولتی عمل شده با ادعای بی‌بی‌سی مغایرت دارد. به همین ترتیب حضور مردم در طول ربع قرن رهبری او نشان می‌دهد که او و جمهوری اسلامی محبوب هستند. اینکه همسر آیت‌الله، چهار پسرش و دو دخترش، سیاستمداران بلندمرتبه نیستند یا در مشاغل دست ندارند ممکن است زندگی شخصی او را بی‌حادثه کند اما آن را «فوق محرمانه‌» نمی‌کند، فقط با هنجارهای غربی متفاوت است.

در ادامه این گزارش آمده:‌ الجزیره تأکید کرد: تنها نیرویی که تحمیل استیلای این تهدید را از دمشق تا بغداد حتی شاید از بیروت تا ریاض سد کرده، جمهوری اسلامی ایران است. تلاش‌های بی‌پایان غرب برای بی‌ثبات کردن الگوی سیاسی ایران شکست خورده است و با حمایت غیر قانونی غرب از افراط‌گرایی در سوریه و نقض ادامه‌دار تمامیت ارضی کشورها، اکنون جمهوری اسلامی سکان‌دار تلاش منطقه علیه افراط‌گرایی است و قدرت‌های منطقه‌ای نوین این امر را به رسمیت می‌شناسند.

این روزنامه در مطلب دیگری در ستون اخبار ویژه خود با عنوان «اختصاصی سازی یارانه به سبک معاونت مطبوعاتی ارشاد» نوشت: روزنامه جوان در واکنش به رویکرد غیرقابل دفاع وزارت ارشاد نوشت: در روزهای اخیر، انتشار فهرست 10 روزنامه که بیشترین یارانه را در سه ماه نخست سال دریافت کرده‌اند در سطح  برخی رسانه‌ها و خبرگزاری‌ها همهمه‌ای به پا کرده است. دراین فهرست اسامی روزنامه‌هایی چون دنیای اقتصاد، شرق، اعتماد و آرمان امروز به چشم می‌خورد. این موضوع در کنار جای خالی روزنامه‌های ارزشمدار در این فهرست منجر به بروز سوءتفاهم‌های جدی در حوزه سیاست‌های حمایتی وزارت ارشاد و نیز ایجاد این شبهه شده است که چرا با تغییر دولت‌ها یارانه مطبوعاتی به سمت و سوی روزنامه‌های طرفدار و حامی همان دولت‌ها سرازیر می‌شود؟! اگرچه به ظاهر فرمولی هم برای این پرداخت‌ها ساخته می‌شود.

کیهان همچنین در مطلب دیگری در همین ستون و با عنوان «نگوییم ترسو و به جهنم تا افراد حرف بزنند!» نوشت: رئیس‌جمهور از یک طرف می‌گوید بگذاریم افراد حرف خود را بزنند و از طرف دیگر منتقدان را بزدل و ترسو می‌خواند و به جهنم می‌فرستد…این مطلب را روزنامه وطن امروز در تحلیل اظهارات رئیس‌جمهور در دانشگاه تهران منتشر کرد. روحانی گفته بود: «بگذاریم افراد حرف خود را بزنند، به خاطر یک اشکال کوچک و خرده اشکال، آدم‌های بزرگ را کنار نگذاریم.» وطن امروز می‌نویسد: سخنان رئیس‌جمهور با «بگذاریم» شروع شده و با «نگذاریم» به پایان رسیده است؛ جمله‌ای با یک فعل امر و یک فعل نهی؛ امر به احترام گذاشتن به نظر مخالف و نهی از حذف و برکناری دیگران... اجازه‌دادن به دیگران برای اظهارنظر، نشان از عمق بینش و نیز نگاه وسیع و باز دولتمردان دارد البته به این شرط که چنین اجازه‌ای فقط به آرزوها و شعرهای درونی محدود نباشد و در دنیای خارج عملیاتی شود و مردم با تمام وجود متوجه شوند اجازه اظهارنظر درباره مسائل مختلف همچون عملکرد دولت به آنها داده می‌شود.

اعتماد

«مانور سیاسی اصولگرایان 15 ماه پیش از انتخابات»‌ عنوان تیتر روزنامه اعتماد از همایش همگرایی اصولگرایان است.

در گزارش اعتماد از این همایش آمده است: دیروز، روز امید اصولگرایان بود. روز روشن شدن وضعیت وحدت یک سال آینده و نتیجه تلاش یک سال گذشته. همایش وحدت اصولگرایان بعد از رایزنی‌ها و جلسات و سفرهای استانی پی‌در‌پی سید‌رضا تقوی برای نشان دادن محتمل بودن این وحدت برگزار شد. اما گویا گردهم آوردن اصولگرایان چندان هم آسان نبود. اصولگرایان دیروز در محل سابق سفارت امریکا گرد هم آمدند اما به سختی. یکی در میان بودند و نبودند. دیر آمدند و زود رفتند. حبیبی موتلفه از نخستین‌ها بود که حتی پیش از سید‌رضا تقوی بانی مجلس به محل همایش رسید. بعد از آن پایداری‌ها در صف اول بودند. یک به یک زود و به موقع حاضر شدند، گویی که کلاس درس معلم سابق‌شان قرار است برپا شود. روانبخش، رسایی، نبویان، رحمان‌دوست، سلیمانی، جوکار و نیکزاد چهره‌های منتسب به پایداری زودتر از همه و در ردیف اول خودشان را به تقوی رساندند. مرتضی آقا‌تهرانی، دبیرکل جبهه پایداری اما دست راست میزبان نشسته بود. اما فقط پایداری‌ها نبودند که مشتاقانه ردیف اول همایش را پر کرده بودند. نزدیکان احمدی‌نژاد که مدتی است راه برائت از رییس سابق‌شان را پیش گرفته‌اند هم زود آمدند،از زریبافان، محصولی و حسینی وزارت ارشاد گرفته تا رامین و دانشجو. حداد عادل اما دیر به جمع اصولگرایان پیوست و کنار تقوی نشست. یک سوی پرچمدار وحدت اصولگرایان یک ساعت بعد از شروع همایش مرتضی آقا‌تهرانی بود، سوی دیگر غلامعلی حداد‌عادل. آیت‌الله موحدی‌کرمانی هم که از حامیان اصلی حرکت به سوی وحدت است، دیرتر آمد.

در ادامه این گزارش آمده است: آیت‌الله مصباح محور اصلی‌ هم نشینی بود. او که بارها در اظهارنظرهای صریح گزینه اصلح را به گزینه رای آور ارجح دانسته و وحدت را امری محال این‌بار از گزینه مورد نظرش چیزی نگفت اما باز هم صحبت از انتخاب و تکلیف کرد. او حتی از اختلاف در انتخاباتی گفت که بحث به دنبال دارد؛ بحث‌هایی که ممکن است برطرف هم نشود. جلسه وحدت اصولگرایان که نیم ساعت با تاخیر شروع شده بود نیم ساعت بیشتر از زمان اعلام شده به طول انجامید. جلسه وحدت چندان هم به جلسات همگرایی شبیه نبود؛ گویا جلسه درسی برای شاگردان سابق آیت‌الله بود که چند نفری از اصولگرایان مهمان جلسه بودند.

این روزنامه در صفحه داخلی خود در مطلبی با عنوان «حسن روحانی درباره روزنامه نگاران چه گفته بود؟/ توضیح یک مقام دولتی درباره نقل قول رئیس جمهوری» نوشت: در حالی که معاون حقوقی رییس‌جمهوری با اشاره به سخن حسن روحانی، تکرار کرده «هیچ روزنامه‌نگاری در کشور به‌دلیل روزنامه‌نگاری دستگیر نشده است»، معاون ارتباطات و اطلاع‌رسانی دفتر رییس‌جمهوری در نوشته‌یی تاکید کرده سخنان حسن روحانی در مصاحبه با کریستین امانپور در ایران به درستی ترجمه و منعکس نشده است. بعد از مصاحبه رییس‌جمهوری با شبکه سی‌ان‌ان امریکا در نیویورک، انتشار این نقل قول از روحانی که «در ایران روزنامه‌نگار زندانی نداریم»، واکنش‌های متعددی در ایران به دنبال داشت. واکنش‌ها آنقدر زیاد و جدی بود که پرویز اسماعیلی، معاون ارتباطات و اطلاع‌رسانی دفتر رییس‌جمهوری مجبور شد دیروز توضیحی در همین رابطه در وبلاگ شخصی‌اش بنویسد.

در ادامه این مطلب آمده است: سماعیلی بعد از این توضیحات پرسیده که « آیا از این عبارت که «من فکر نمی‌کنم فردی (از افراد ذکر شده در سوال) به خاطر روزنامه‌نگاری یا به خاطر فعالیت رسانه‌یی دستگیر شده باشد»، می‌توان چنین نتیجه گرفت و تیتر زد که «روحانی: در ایران روزنامه‌نگار زندانی نداریم»؟! وی همچنین این گلایه را مطرح کرده که «گاهی در انعکاس مطالب، به ویژه وقتی از متنی به زبان خارجی یا توسط منابع خارجی نقل شده، شتابزدگی شده و قضاوت‌ها و جریان‌سازی‌های سیاسی - رسانه‌یی شکل می‌گیرد. رسانه‌هایی که چنین می‌کنند، گویا منابع خارجی را موثق‌تر از مسوولان کشور یا منابع رسمی می‌دانند.

این روزنامه همچنین مصاحبه فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا سپاه را با تیتر «سپاه جای بخش خصوصی را در پروژه های عمرانی نمی گیرد» پوشش داده است.
این روزنامه در صفحه احزاب خود به نقل از سعید لیلاز تیتر زد «اصلاح طلبان به هیچ وجهه ائتلاف با احمدی نژاد را نمی پذیرند». لیلاز گفته است: اردوگاه اصلاح‌طلبان در کشور هیچ علاقه‌یی به همکاری با محمود احمدی‌نژاد ندارند… در انتخابات ریاست‌جمهوری سال 84، احمدی‌نژاد با رای اصولگرایان بالا آمد، محمود احمدی‌نژاد هشت سال قدرت را در دست داشت، که البته در شیوه‌ به قدرت رسیدن وی هم شک و تردید فراوانی وجود دارد و نمی‌توان هشت سال فعالیت سیاسی وی را سالم دانست.
آرمان امروز
روزنامه آرمان امروز در تیتر یک خود در مطلبی با عنوان «شرح هاشمی از دیدارش با رهبر انقلاب» نوشت: «دیدار آیت‌ا... هاشمی با مقام معظم رهبری.» این خبری بود که روز گذشته در کمیسیون نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام اعلام شد. گوینده خبر هم فردی غیر از آیت‌ا... هاشمی نبود که به‌صورت کوتاه به تشریح محور این دیدار پرداخت. آیین‌نامه نظارت بر حُسن اجرای سیاست‌های کلی نظام موضوعی بود که به گفته رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در ملاقات با مقام معظم رهبری مطرح شده است. هاشمی البته در حاشیه این خبر گفت که «الحمدلله پس از دوران نقاهت، وضعیت سلامتی ایشان به بهبودی کامل نزدیک شده است». پس از انتشار خبر این دیدار بود که برخی ابرو درهم کشیدند و با خود اندیشیدند که از این پس چگونه باید به تخریب آیت‌ا... هاشمی بپردازند و با دروغ‌سرایی به اهداف خود برسند؟ باید دانست همواره ارتباط گرمی میان مقام معظم رهبری و آیت‌ا... هاشمی برقرار بوده و بدخواهان هیچ‌گاه نتوانستند در این رابطه خدشه‌ای وارد کنند و تنها روسیاهی برای آنها باقی مانده است.
«مثلث انتقاد علیه مثلث اتحاد» عنوان تیتر روزنامه آرمان برای گزارش همایش روز گذشته اصولگرایان است.
در گزارش آرمان از این همایش آمده است: آیت‌ا... مصباح یزدی دیروز  جمله‌ای انتقادی نگفت. او دیروز تنها به شکل کوتاهی یاران اصولگرایش را نصیحت کرد. شاید به مصباح یزدی در مورد رویکرد حاضران در نشست اطلاعاتی داده و گفته بودند که بسیاری از آنها اعلام کردند رهبری سیاسی مصباح یزدی را نخواهند پذیرفت. با این حال آیت‌ا... روز شنبه در جملات پایانی سخنرانی خود باز هم اشاره‌ای به منتقد سیاسی خود یعنی آیت‌ا... هاشمی رفسنجانی داشت، آنجا که گفت: «اینکه فرضا کمک کردی که ایشان به حقش برسد منت چه می‌گذاری؟ آیا آنهایی که با پیامبر(ص) بیعت کردند حق پیامبری را به او دادند یا اینکه افتخار کنند که پیامبر را شناختند. خدا را شکر می‌کنیم که برای این مقام خدا کسی را به ما شناساند که شایسته‌تر از او هیچ‌کس برای این مقام زیر این آسمان نبود. دیگران هرجا کوتاه آمدند همانجا اشتباه کردند. هم دنیا را از دست دادند و هم آخرت را و اگر می‌خواهیم ما این‌گونه نشویم، باید اصول را بشناسیم.»
در ادامه این گزارش آمده: ضور برخی افراد در همایش روز گذشته اما با تعجب حاضران مواجه شد. برخلاف برخی پیش‌بینی‌ها ظاهرا در نبود رهبران احزاب سنتی، اعضای موتلفه و جامعه روحانیت تصمیم گرفته‌اند زیر چترآیت‌ا... مصباح یزدی فعالیت کنند. موتلفه که در یک سال گذشته چند عضو موثر و میانه‌رو خود مثل عسگراولادی و پرورش و حاجی حیدری را از دست داده است، روز گذشته با تمام قوا در همایش حاضر شد. بادامچیان، نبی حبیبی و میرسلیم از اعضای ارشد این حزب روز گذشته جزو مستمعین سخنان آیت‌ا... مصباح بودند.
«هجمه به خاتمی برای حمله به روحانی» عنوان گزارش روزنامه آرمان از موضوعی است که این روزنامه آنرا فشار به اصلاح طلبان برای زمین گیر کردن اعتدال می داند.
در این گزارش آمده است: حوادث سال 88 با همه تلخی و ناگواری پایان پذیرفت و هر طیف و جناحی از ظن خود بر آن شرح می‌نویسد و در چنین وضعیتی است که واژگانی چون «کاسب فتنه» و «ساکت فتنه» در منازعات کلامی رخ می‌نماید. روایت‌ها بسیار و سخنان پرشمار است و در این میانه تنها نقطه ثبات و اتکا و فصل‌الخطاب، عمل به مر صریح قانون است. آنگونه که رئیس‌جمهوری نیز در آخرین کنفرانس خبری خود پیرامون سوال «کیهان» درمورد فتنه‌گران گفت: «ما در چارچوب قانون عمل می‌کنیم و اگر کسی محکومیتی دارد و محکومیتش برای این است که از حقوق اجتماعی محروم شود به حکم دادگاه عمل می‌کنیم اما تخیلی و اینکه یک آقایی در یک عکس بوده اینجوری نمی‌پذیریم کسی بخواهد بر مبنای توهمات به دولت بگوید این فرد از حقوق اجتماعی محروم است و محرومیت از حقوق اجتماعی حکم دادگاه می‌خواهد.» نکته جالب توجه آنکه با همه انشقاق‌ها و گسست‌های اجتماعی و سیاسی معطوف به حوادث سال 88، خلق حماسه سیاسی سال 92 روح تازه‌ای در کالبد جامعه دمید و زمینه را برای برون‌رفت از فضای مجادله‌ای فراهم آورد اما برخی فارغ از هر رویه‌ای هنوز بر تنور اتفاقات سال 88 می‌دمند و نمی‌خواهند زخم کهنه التیام یابد.
روزنامه آرمان همچنین در گفت و گویی با عبدالله ناصری فعال اصلاح طلب با تیتر «تحرکات اخیر انصار حزب الله سیاسی است» نوشت: غدغه‌های اصلاح‌طلبان این روزها رنگ و بوی جدیدی به خود گرفته است.برخی از تئوریسین‌های اصلاح‌طلب در اندیشه بازپروری گفتمان اصلاح‌طلبی در قامت«نو اصلاح‌طلبی» هستند و برخی نیز با ایجاد تشکل‌هایی چون «ندا» تلاش می‌کنند جریان اصلاح‌طلبی را با مطالبات نسل جدید منطبق و هماهنگ کنند.در این بین اما اتفاقات سیاسی مهمی در جریان مقابل دولت به مانند تغییر چهره جبهه پایداری به حزب و همچنین تحرکات اخیر انصار حزب ا... نیز وجود داشته است. در این زمینه و برای تحلیل و بررسی این مسائل با عبدالله ناصری عضو بنیاد باران و از نیروهای نزدیک به سیدمحمد خاتمی که در دولت اصلاحات مدیرعامل خبرگزاری دولت بود، گفت‌و‌گو کردیم. ناصری معتقد است: «واژه نو اصلاح‌طلبی» معنای مشخصی ندارند.
ناصری در ادامه این مصاحبه گفته است: اصلاح‌طلبی هیچ چیز را نباید کنار بگذارد و نخواهد گذاشت. دایره اصلاح‌طلبی کاملا مشخص بوده است.اصلاح‌طلبی  به دنبال به دست گرفتن قدرت نیست بلکه برای نهادینه کردن اصول و اندیشه‌های خود از جمله توسعه سیاسی و فرهنگی و  تحکیم بنیان‌های مردمسالاری دینی فعالیت می‌کند.باید به صراحت عنوان کنم که در این روند به صورت تقریبی موفق هم بوده است. سیاست اصلاح‌طلبان در انتخابات ریاست جمهوری سال 92 در ادامه همین سیاست بوده است. قطعا همین سیاست را باید در مجلس نیز به کار ببرند. بازسازی و نوسازی هنر یک حزب یا جریان سیاسی است. سال ۸۴ اصلاح‌طلبان اشتباه کردند و با نامزدهای متعدد در انتخابات شرکت کردند و در اثر این اشتباه ۸ سال کشور را تحویل رقیب سیاسی دادند اما این اتفاق موجب شد که آنها به خود بیایند و با مصلحت اندیشی و شرایط سنجی به انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۹۲ وارد شده و آقای روحانی را به عنوان نامزد خود معرفی کردند.
«لباس رفاقت بر تن مخالفان نارفیق/ چه کسانی از دورن، هجمه به دولت را دنبال می کنند؟» عنوان گزارش روزنامه آرمان درباره انتشار خبر افزایش حقوق بازنشستگان در روزنامه دولت است.
در این گزارش آمده است: بسیاری بودند که تا قبل از 24خرداد از منتقدان اصلی شعارها و برنامه‌های اعلام شده از سوی کاندیدایی به نام حسن روحانی بودند و حتی حاضر نبودند به این موضوعات که از جانب وی اعلام شده لحظه‌ای بیندیشند اما 24 خرداد گویی ورق برگشت و همان مخالفان که بهتر است از واژه بی‌تفاوتان در تعریف آنها استفاده کرد، به یکباره اعلام کردند سیاست‌ها و برنامه‌های اعلام‌شده از سوی روحانی را بخشی از ایده‌آل‌های ذهنی خود می‌دانستند و اکنون خوشحال از ریاست‌جمهوری او هستند! با نگاهی گذرا به تصاویری که در روزهای ابتدایی اعلام نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری یازدهم منتشر شد به وضوح افرادی که در بالا مشخصات آنها بیان شد را می‌توان ملاحظه کرد. آنها در دیدار با روحانی از آنچه گفتند که اگر کاندیدای مورد حمایت خود پیروز انتخابات می‌شد با گرفتن پست و سمتی درصدد اجرای آن برمی‌آمدند و البته لازم دیدند در دیدار با رئیس‌جمهور کمی رنگ و لعاب آن را بیشتر کنند تا شاید بتوانند برای قرارگرفتن بر کرسی ریاست یا مدیرکلی نظر مساعد روحانی را جلب کنند اما غافل بودند که پیروز انتخابات 24 خرداد همان فردی است که چندی پیش در دانشگاه تهران تخصص خود را امنیت ملی عنوان کرد پس در زیر چتر امنیت ملی ساده‌انگارانه است که اگر تصور شود او به ذات سخن مخاطب پی نبرد.

ادامه تحلیل روزنامه های امروز در ادامه این خبر بروزرسانی می شود...

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها