امروز : یکشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۶ - 2017 August 19
۰۳:۴۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 118142
تاریخ انتشار: ۲۰ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۴:۵۴
تعداد بازدید: 47
گروه کتاب و ادبیات، رقیه عزیزی شیرکوهی/ نمایشگاه هفته ملی کودک هر ساله در نیمه مهر ماه در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار می‌شود و طیف ...

گروه کتاب و ادبیات، رقیه عزیزی شیرکوهی/ نمایشگاه هفته ملی کودک هر ساله در نیمه مهر ماه در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار می‌شود و طیف گسترده‌ای از مخاطبان کودک و نوجوان را با خود همراه می‌کند.

این نمایشگاه در سال 93 به طور گسترده در چند بخش در حال اجرا است، که سهم کمیته استان تهران در این برپایی 30 غرفه و ارائه فعالیت‌های متنوع فرهنگی، هنری و ادبی به همراه نمایش انیمیشن‌های تولید کانون و برگزاری ویژه برنامه‌های شاد است.

در این راستا به نمایشگاه هفته ملی کودک در کانون پرورشی رفتیم تا از نزدیک این نمایشگاه را دیده و با برخی از صاحبنظران به گفت‌وگو بنشینیم.

اولین غرفه‌ای که در این نمایشگاه به جذب مخاطب می‌پردازد، غرفه «رادیو کتاب» است که چندین خبرنگار با شور و درایت شغلشان بازدیدکنندگان را برای دیدن غرفه رادیو کتاب صدا و از آنها برای شرکت در برخی از برنامه‌های این رادیو دعوت می‌کنند.

* جذب کودکان و نوجوان به «لیگ قهرمانان مطالعه» در این نمایشگاه

یکی از چیزهایی جالبی که غرفه رادیو کتاب در نمایشگاه هفته ملی کودک در کانون پرورشی باعث جذب مخاطب می‌شود، همان تبلیغات «لیگ قهرمانان مطالعه» است که فرصت تازه‌ای را برای اهالی مطالعه و کتابخوانان، ایجاد کرده است.

یکی از غرفه‌داران «رادیو کتاب» درباره یکی از برنامه‌هایشان در نمایشگاه ملی کودک، اینگونه توضیح می‌دهد: بچه‌های زیادی در ایران هر هفته کتاب می‌خرند و می‌خوانند. احتمالاً هم در این نمایشگاه برخی از آنها حضور یافته و کتاب می‌خرند. قرار ما این است که از مخاطب کتاب‌هایی که خریده یا در خانه دارد و آنها را خوانده است را هر هفته اسم یکی از این کتاب‌ها را به سامانه 30000895 ارسال کند که بعد از 5 هفته که 5 کتاب توسط مخاطب مطالعه شد، او عضو لیگ قهرمانان مطالعه می‌شود و از اتفاقات جالب و خوب بعدی با خبری خواهد شد.

گفتنی است، رادیو کتاب در نمایشگاه ملی کتاب کودک، به توزیع بروشوری از رادیو پرداخته است که در آن مخاطبان با رادیو کتاب، معرفی برخی برنامه‌ها، روند تأسیس رادیو کتاب، هدف رادیو کتاب، باشگاه کتاب، موضوعات رادیو کتاب و ساعات پخش رادیو، آشنا می‌شوند.

* به نمایش گذاشتن مراحل تولید و چاپ کتاب در نمایشگاه «هفته ملی کودک»

در نمایشگاه ملی کودک، مراحل چاپ کتاب نظیر «حروف چینی»، «صفحه‌آرایی»، «کتاب‌های صوتی»، «لیتوگرافی» و «چاپ و صحافی» برای بازدیدکنندگان این نمایشگاه به طور عینی انجام شده است.

به گفته یکی از گرافیست‌های کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، این بخش از نمایشگاه مورد توجه بیشتر مخاطبان به ویژه کودکان و نوجوانان قرار گرفته است، به گونه‌ای که اکثر آنها می‌گفتند که دوست داشتیم بدانیم که چگونه متن‌ و محتوا و تصاویر به داخل کتاب می‌آید.

* غرفه‌های ادبی خالی از مخاطب!!!

در ادامه به غرفه نویسندگان کانون پرورشی و غرفه انجمن نویسندگان کتاب کودک و نوجوان سری می‌زنیم. در غرفه کانون تعدادی از نویسندگان ادبیات کودک و نوجوان نشسته بودند اما خبری از مخاطب نبود. به غرفه انجمن هم می‌رویم می‌بینیم که «مرجان فولادوند» نیز بر پشت میزی قرار گرفته است که مخاطبان آن، تنها صندلی‌های سفید رنگ بی‌مخاطبی هستند که گویای مهجوریت ادبیات در نمایشگاه و مکانی متعلق خودش است.

به سراغ یکی از دوستان انجمن نویسندگان کودک و نوجوان می‌روم، او که نیز از این بی‌مخاطبی غرفه‌های ادبیات نگران است، می‌گوید: در یک سالن بزرگ، تعداد بسیاری کودک و نوجوان در حال مشاهده فیلم و تئاتر و غیره هستند یعنی سالن کانون برنامه نمایشی گذاشته است، به همین منظور اکثر بازدیدکنندگان به سمت این بخش از نمایشگاه می‌روند و کمتر به سایر غرفه‌ها سر می‌زنند.

این غرفه‌دار حقیقت را عنوان می‌کرد، ‌چراکه در همان لحظه حدود 4 اتوبوس از دانش‌آموزان مدارس مقاطع مختلف تحصیلی به نمایشگاه ملی کودک آمدند که همه آنها اصلاً بسیاری از غرفه‌ها و بخش‌های مختلف نمایشگاه را بازدید نکرده و به محل برگزاری نمایش و انیمیشن رفتند، انگار که برای بازدید از همه بخش‌های نمایشگاه، هیچ برنامه‌ریزی دقیقی صورت نگرفته است.

در این میان بلندگو مدام اعلام می‌کرد که «مهدی میرکیایی» در غرفه کانون پرورشی حضور یافته است، اما باز هم که نگاه می‌کردی نشانی از دانش‌آموز و یا مخاطب نبود یعنی مدارس دانش‌آموزان را برای مشاهده نمایش به غرفه و سالن ویژه نمایش کانون برده بودند.

متأسفانه در برخی از غرفه‌ها هم شاهد تبلیغات برخی از مدارس غیرانتفاعی بودیم، همچنین غرفه‌هایی نظیر «کودکان کار و خیابان» و «محک» هم در این نمایشگاه به برپایی غرفه‌ پرداخته بودند که باز هم این بخش از نمایشگاه مورد بی‌مهری بازدیدکنندگان قرار گرفته بود.

به غرفه «شورای کتاب» رفته و با برخی از مسئولان این غرفه به گفت‌وگو پرداختیم، «فاطمه نکویی» یکی از کتابداران خانه کتابدار کودک، می‌گوید: خانه کتابدار کودک و نوجوان و ترویج خواندن، مجموعه مردم نهاد وابسته به شورای کتاب کودک است که با هدف ترویج کتاب و گسترش کتابخوانی تأسیس شده است.

* نکویی: وجود 7 هزار منبع اطلاعاتی در کتابخانه‌های کودک و نوجوان خانه کتابدار

وی اضافه می‌کند: خانه کتابدار با آگاهی از اینکه خواندن روزنه‌ای به اندیشه‌ورزی و اندیشه‌مداری است، بر این باور بوده که درهای پیشرفت و توسعه بر این سرزمین گشوده نخواهد شد. مگر اینکه کودکان و نوجوانان به خواندن کتاب و دیگر مواد خواندنی عادت کنند و از آن بهره ببرند.

به گفته نکویی، خانه کتابدار مأمن کتابدارانی است، آموزش دیده و شیفته ترویج خواندن و خانه اساس کار را در پرورش و آموزش چنین کتابدارانی قرار داده است.

وی می افزاید: از فعالیت‌های خانه کتابدار می‌توان به «کتابخانه‌های کودک و نوجوان»، اشاره کرد. این کتابخانه‌ها دارای بیش از 7 هزار منبع اطلاعاتی شامل کتاب، نشریه، لوح فشرده، کتاب گویا، کتاب‌های حسی، لمسی، نقشه، پوستر آموزشی و بازی فکری است، که با ایجاد فضای مناسب و برنامه‌های جانبی، محیط دلپذیر و شادابی را برای کودکان و نوجوانان ایجاد می‌کند.

* ارائه بیش از 6 هزار منبع اطلاعاتی و ادبی در «کتابخانه خانواده»

این کارشناس کتابداری می‌گوید: بخشی از برنامه‌های درون کتابخانه، شامل آشنایی با کتاب‌های مرجع، آشنایی با نشریه‌های کودک و نوجوان، آموزش شیوه‌های پژوهش، برگزاری جشن‌ها و برنامه‌های جانبی به مناسبت‌های گوناگون ملی، مذهبی و بین‌المللی، شرکت در حلقه‌های مطالعاتی، قصه‌گویی در اتاق قصه، بازی و سرگرمی، نمایش خلاق، کتابخوانی، نمایش فیلم، نقد کتاب و دیدار با نویسندگان، تصویرگران و پژوهشگران کتاب کودک است.

وی درباره کتابخانه خانواده، ادامه می دهد: کتابخانه «خانواده» نیز دارای بیش از 6 هزار منبع اطلاعاتی و ادبی است. در این مجموعه کتاب‌های مربوط به ادبیات کودکان، کتابداری، اطلاع‌رسانی و مواد خواندنی برای کودکان با نیازهای ویژه در اختیار علاقه‌مندان قرار می‌گیرد. و کارگاه‌ها و برنامه‌ها ویژه ترویج خواندن در کتابخانه برگزار می‌شود که از برنامه‌های آن می‌توان به شاهنامه‌خوانی، آشنایی با مثنوی، حلقه مطالعاتی بزرگسال، نمایش و نقد فیلم مستند، جشن‌ها و برنامه‌های جانبی به مناسبت‌های گوناگون ملی، مذهبی و بین‌المللی و طرح‌های خواندن با خانواده، اشاره کرد.

نکویی با اشاره به بخش «مشاوره» خانه کتابدار، بیان می‌کند: خانه کتابدار جهت راه‌اندازی و اداره کتابخانه‌های شخصی، آموزشگاهی و عمومی، پاسخگوی پرسش‌های تلفنی و حضوری دوستداران کتاب است.

وی می‌افزاید: روند کاری خانه کتابدار در راه‌اندازی کتابخانه‌ها به نکاتی نظیر بررسی مقدماتی (تعریف جامعه استفاده کننده، هماهنگی بخش‌های مختلف و تعریف شیوه اداره)، برنامه‌ریزی (تعیین اهداف، شناخت وضع موجود، بررسی نیازها، تعیین اولویت‌ها، تعیین شیوه کار و زمان‌بندی)، مجموعه‌سازی (فراهم کردن تجهیزات و وسایل مورد نیاز انتخاب و تهیه منابع)، سازمان‌دهی (فهرست‌نویسی و آماده‌سازی منابع)، افتتاح کتابخانه و معرفی کتابخانه به جامعه استفاده کننده، خدمات عمومی و ترویجی کتابخانه، است.

در غرفه «شورای کتاب»، کتاب‌های بزرگ پارچه‌ای وجود دارد که در آن تصاویری از شاهنامه، نقاشی و متن هم بسیار ساده و روان برای مخاطب روایت شده است.

* اجرای طرح «خانواده» و «دانش‌آموزی» در خانه کتابداران

«آذین اقلیدس»، یکی از کارشناسان حوزه ادبیات و کتابداری می‌گوید: یکی از کارهای خانه کتابدار، شاهنامه‌خوانی است که الان داستان «زال و رودابه» و «زال و سیمرغ» به صورت یک کتاب پارچه‌ای درست شده است، آن هم برای اینکه برای بچه‌ها جذابیت داشته باشد به همین منظور داستان‌ها، بازنویسی شده‌اند.

وی ادامه می‌دهد: یکی از طرح‌های خانه کتابدار، طرح «سبد خواندن با خانواده»، است که در آن کتاب‌هایی برای سنین مختلف در همه زمینه‌ها حتی نشریات و کتاب‌های مرجع، در نظر گرفته می‌شود که این کتاب‌ها به صورت ماهیانه در خانواده‌ها در حال چرخش است یعنی فرمی در خانه کتابدار کودک و نوجوان و ترویج خواندن پر می‌شود و اطلاعات اولیه خانواده‌ها در آن ثبت می‌شود که ما بر اساس گروه‌های سنی، کتاب‌های مد نظر را طبقه‌بندی و دسته‌بندی می‌کنیم. حتی لوح فشرده، کتاب‌هایی با موضوع تعلیم و تربیت و روانشناسی نیز هم در این سبد قرار خواهد گرفت.

اقلیدس بیان می‌کند: یکی دیگر از طرح‌های ما طرح سبد کتاب دانش‌آموزان است که این طرح در برخی از مدارس منطقه 11 در حال انجام است، یعنی این طرح فعلاً در پایه سوم ابتدایی متمرکز شده است. و هر مدرسه‌ای تمایل داشته باشد می‌تواند از آن بهره‌مند شود.

وی می‌افزاید: کودکان و نوجوانان با اجرای این طرح در کلاس و مدرسه‌شان،‌ یاد می‌گیرند که چگونه کتاب را به امانت بسپارند به گونه‌ای که آنها با کتابداری آشنا می‌شوند.

در این میان «فاطمه نکویی» وارد بحث می‌شود، می‌گوید: متأسفانه  مدارس همکاری آنچنانی با این طرح نمی‌کنند یعنی مدارس برای تدریس محدودیت زمانی دارند به همین منظور قطعاً نمی‌توانند برای کتابخوانی بچه‌ها وقت بگذارند.

* کاشی‌پور: تبلیغات نمایشگاه ملی هفته کودک، بسیار ضعیف است

محمدرضا کاشی‌پور، غرفه‌دار «اداره محیط زیست» در نمایشگاه ملی هفته کودک، می‌گوید: تبلیغات نمایشگاه بسیار ضعیف است، به گونه‌ای که اکثر مخاطبان این نمایشگاه در غرفه‌های نمایشی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان حضور می‌یابند یعنی از دیگر غرفه‌ها یا اصلاً بازدید نمی‌شود یا اگر هم هست، بسیار اندک است.

* ورود «جزیره‌ آرزو» به نمایشگاه ملی هفته کودک

در ادامه به غرفه «کانون جوانه‌های بانک ملی ایران» می‌رویم، غرفه‌ای که مملو از جمعیت است، با مجید جعفریان مسئول غرفه صحبت می‌کنیم، وی درباره دلایل استقبال خوب مخاطبان اینگونه می‌گوید: بچه‌ها با حضور در این غرفه، فرم درخواست عضویت کانون جوانه‌ها را دریافت می‌کنند. حتی آنها می‌توانند به صورت تخصصی وارد سایت بانک ملی ایران شوند، به نوعی که برای بچه‌های زیر 12 سال و زیر 18 سال برنامه‌هایی در این سایت اندیشیده شده است که خالی از هر نوع آسیب‌های روحی است.

وی ادامه می‌دهد: بچه‌ها با بازی کردن و قصه و سرگرمی با مواردی نظیر چک، پول، قرض‌الحسنه، وام و در کل مسائل اقتصادی آشنا می‌شوند. حتی یاد می‌گیرند که پولی که به دست آورده‌اند به چه چیزی اولویت دهند.

جعفریان ادامه می‌دهد: این سایت، نخستین وب‌سایت در کشور است که در زمینه اقتصاد و کودک فعال است و هدفش آموزش مفاهیم اقتصادی و بانکی به کودکان و نوجوانان است. بر روی وب سایت کانون جوانه‌ها یک جزیره‌ای طراحی شده است، به نام «جزیره آرزوها» که مخاطبان، از قسمت‌های مختلف مثل شهر قصه و داستان که مفاهیم اقتصادی در قالب داستان آموزش می‌بینند.

وی می‌افزاید: در بانک ملی ایران، برای کودکان یک حساب به نام «حساب آرزو» افتتاح می‌شود و یک ملی کارت آرزو به نام کودک تحت نظارت اولیا صادر می‌شود. که هدف آن نیز آموزش است.

بر اساس این گزارش، نمایشگاه ملی هفته کودک از 15 لغایت 21 مهر سال جاری در 2 سانس یعنی از ساعت 9 تا 12 و 14 تا 17 میزبان علاقه‌مندان در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در خیابان حجاب است.

انتهای پیام/و

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار