امروز : دوشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 February 19
۱۹:۴۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 118168
تاریخ انتشار: ۲۱ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۰:۱۹
تعداد بازدید: 39
به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، پس از جنگی 50 روزه رژیم صهیونیستی علیه نوارغزه که بیش از 2150 نفر شهید و نزدیک به ...

به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، پس از جنگی 50 روزه رژیم صهیونیستی علیه نوارغزه که بیش از 2150 نفر شهید و نزدیک به 11 هزار نفر زخمی

داشت و بیش از 20 هزار خانه در آن تخریب شد، نروژ به عنوان ناظر توافق «اسلو» (1993) با قاهره در تشکیل یک کنفرانس با هدف بازسازی غزه همراه شد.

دو عامل اساسی در تشکیل کنفرانسی به این منظور موثر افتاد؛ اولین عامل توافق فتح و حماس ، تشکیل دولت توافق ملی فلسطین و هیئت واحد در مذاکرات آتش‌بس قاهره بود که به نوعی خیال بسیاری را از تسلط صرف حمای بر نوار غزه راحت می‌کرد و عامل دوم تغییر در موضع رژیم صهیونیستی بود. این رژیم در ابتدا اعلام کرده بود که دولت توافق ملی را تحریم خواهد کرد اما پس از جنگ غزه و همراه شدن افکار عمومی جهان با فلسطین آن را تغییر داد و ارتباطاتی با وزرای این دولت برقرار کرد.

«آلکس فیشمان» تحلیلگر روزنامه هاآرتص در این مورد می‌نویسد: « بدون مذاکرات رسمی در قاهره و بدون توافق‌هایی برای امضای توافقنامه بین اسرائیل و تشکیلات خودگردان و مصر، درها برای بازسازی غزه باز شد».

«فهمی هویدی» تحلیلگر عرب در این مورد می‌نویسد: « این تغییر موضع اسرائیلی در نتیجه فشارهای بین‌الملل نیست بلکه در پشت پرده آن دیدگاه آمریکا و خود حکومت اسرائیل است، آنها فهمیده‌اند که باید برای جلوگیری از انفجار در غزه از حجم فشارهای آن بکاهند. البته تنها این یک دیدگاه مطرح نیست بلکه اسرائیل وزرایی راستگرا دارد که به فکر نابودی کامل حماس و افزایش فشار بر ساکنان غزه هستند. اما طرفداران دیدگاه اول به خاطر دلسوزی نسبت به فلسطنیان نیست که خواهان کاهش فشار بر نوار غزه هستند بلکه ترس از وضعیتی بدتر آنها را به این سمت کشانده است».

هویدی در ادامه به نقل از «مایکل ویلن» مقام ارشد دستگاه اطلاعاتی آمریکا می‌نویسد: «هیچ کس نمی‌تواند تضمین کند آنکه پس از حماس می‌آید بدتر از این جنبش نباشد». «گیدو اشتانبرگ» یکی از پژوهشگران مرکز پژوهش‌های امنیتی و سیاسی برلین نیز دراین مورد می‌گوید: «محبوبیت گروه‌های جهادی در طول 10 سال اخیر افزایش یافته است و حماس بر برخی از آنها تسلط دارد».

بنابراین به نظر می‌رسد از نظر هویدی، رژیم صهیونیستی فعلا از بیم آنکه تضعیف حماس به تقویت گروه‌های کوچکتری بیانجامد که اسرائیل آنان را افراطی و غیرقابل کنترل می‌داند، نفع خود را در آن می‌بیند که توسعه اقتصادی در نوار غزه را دنبال کند تا فشار بر مردم غزه کمتر شود و از طرفی  برای جلوگیری از انفجار خشم ناگهانی ساکنان آن، از حجم فشارها بر این باریکه بکاهد.
انتهای پیام/ص

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها