امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۲۲:۲۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 118175
تاریخ انتشار: ۲۰ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۲۱:۴۴
تعداد بازدید: 52
به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، سرانجام پس از گذشت بیش از 2 ماه از پایان جنگ 50 روز رژیم صهیونیستی علیه نوار غزه امروز ...

به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، سرانجام پس از گذشت بیش از 2 ماه از پایان جنگ 50 روز رژیم صهیونیستی علیه نوار غزه امروز (یکشنبه) بیستم مهرماه، کنفرانس بازسازی غزه در قاهره برگزار شد. جنگ 50 روزه غزه بیش از 2150 شهید  و نزدیک به 11 هزار نفر زخمی داشت و بر اساس گزارش آژانس امدادرسان سازمان ملل در فلسطین (آنروا) حدود 80 هزار منزل به صورت جزئی و کلی در نوار غزه تخریب شده است.

در این کنفرانس بیش از 50 کشور و سازمان منطقه‌ای و بین المللی شرکت کردند، از جمله: اعضای کمیته هماهنگی کمک‌های فلسطینی: استرالیا، کانادا، کویت، هلند، روسیه، عربستان، اسپانیا، سوئد، تونس، ترکیه، امارات، آمریکا. اعضای اتحادیه اروپا: اتریش، بلژیک، کرواسی،قبرص، جمهوری چک، استونی، فنلاند، یونان، ایرلند، لتونی، لیتوانی، لوکزامبورگ، مالت، لهستان، پرتغال، رومانی، اسلواکی و اسلوونی. اعضای اتحادیه عرب: قطر، عمان، الجزائر، جزایر کومور، عراق، لبنان، لیبی، موریتانی، مراکش، سومالی، سودان، یمن.

در کنفرانس امروز شخصیت‌های سیاسی مختلف از دبیر کل سازمان ملل گرفته تا وزیر خارجه آمریکا سخنرانی کردند. کنفرانس با سخنرانی «عبدالفتاح السیسی» رئیس جمهور مصر آغاز شد. وی هر چند بر پایان اشغالگری رژیم صهیونیستی تاکید کرد اما جنگ اخیر را محکوم نکرد. او بر بازسازی غزه بر دو محور اساسی آتش‌بس و انجام وظایف تشکیلات خودگردان در نوار غزه متمرکز شد.

السیسی سپس مسئله فلسطین را مسئله جهان عرب خواند و بر همراهی مصر با آن تاکید کرد. السیسی سپس رژیم صهیونیستی را به مذاکرات سازش و طرح آشتی پیشنهاد شده از طرف اعراب متعلق به سال 2002، تشویق کرد؛ طرحی که در ازای عقب‌نشینی رژیم صهیونیستی از تمامی اراضی اشغالی 1967، این رژیم را به رسمیت‌ می‌شناسد. وی سپس بر اتخاذ این کنفرانس به عنوان نقطه آغازی برای چیزی که صلح نامید، تاکید کرد.

پس از السیسی، «محمود عباس» رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین سخنرانی کرد. وی گفت: وضعیت کنونی غزه به امکانات بسیاری برای بازسازی نیاز دارد و عملیات بازسازی نیازمند 4 میلیارد دلار است.

عباس در سخنان خود به افزایش شهرک‌سازی اسرائیلی در کرانه باختری گریز زد و انتقاد کرد که ادامه این طرح‌ها فلسطین را از 60 درصد اراضی کرانه باختری محروم کرده است. رئیس تشکیلات خودگردان سپس از جامعه بین‌الملل خواست حامی طرح پایان اشغال فلسطین باشند و به مسئولیت‌های خود در قبال فلسطین و نیز جلوگیری از درگرفتن جنگی دیگر در این منطقه عمل کنند.

محمود عباس تاکید کرد که عدم التزام رژیم صهیونیستی به توافقنامه‌های بین‌المللی و طرح «دو دولت» و نیز حل مسئله بازگشت آوارگان فلسطینی بر اساس طرح آشتی عربی ارائه شده در کنفرانس بیروت (2002) باعث افزایش خشونت و درگیری می‌شود.

وی سپس ضمن اعلام اینکه 3 جنگ علیه نوار غزه بیش از 3760 شهید در این منطقه داشته است، خطاب به مردم غزه گفت که در کنار آنهاست و برای کاستن از رنج آنها تلاش می‌کند.

سخنران بعد، دبیر کل سازمان ملل بود. او نیز در این سخنرانی جنگ‌افروزی رژیم صهیونیستی و تخریب غزه را که به بهانه آن در این اجلاس گرد هم آمدند، محکوم نکرد. سخنرانی «بان کی مون»با ادعای اعلام کمک مالی به غزه آغاز شد. وی اعلام کرد که سازمان ملل قصد دارد 2.1 میلیارد دلار برای بازسازی غزه اختصاص دهد. آقای بان در ادامه به توافق فتح و حماس و تشکیل دولت توافق ملی پرداخت و ضمن استقبال از آن بر ادامه حمایت سازمان ملل ازدولت توافق ملی و نظارت آن بر نوار غزه تاکید کرد.

بان کی مون سپس دو طرف فلسطینی و اسرائیلی را به صلح [سازش] و آشتی بر اساس طرح «دو دولت» تشویق کرد. وی به خانواده‌های غزه که عزیزان خود را در جنگ از دست داده‌اند تسلیت گفت و ضمن اشاره به تعداد شهدا و مجروحان افزود که تعدادی از نهادهای مربوط به سازمان ملل نیز در این جنگ تخریب شده است و 11 تن از کارمندان سازمان ملل نیز جان خود را از دست داده‌اند. بان کی مون در نهایت بر همکاری تمام جامعه بین‌الملل برای حل مسئله فلسطین تلاش کنند.

«جان کری» سخنران دیگر این کنفرانس بود. وزیر امور خارجه آمریکا، که کشورش از حامیان جنگ رژیم صهیونیستی علیه غزه بود، اکنون از کمک 212 میلیون دلاری آمریکا برای بازسازی غزه خبر داد اما نگفت که چگونه و چه زمانی این مبلغ به سود مردم غزه به کار گرفته خواهد شد. کری نیز در ادامه  مانند بان کی مون و محمود عباس خواستار تحقق سازشی شد که سالهاست آن را «صلح بر اساس طرح دو دولت» می‌نامند.

«کاترین اشتون» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که روزهای آخر کاری خود در این سمت را طی می‌کند، سخنران دیگر بود. او نیز اعلام کرد که اتحادیه اروپا در خلال سال‌های اخیر 1.3 میلیارد دلار به نوار غزه اختصاص داده است.

اشتون که پیش از این مخالفت اتحادیه اروپا با شهرک‌سازی‌های قارچ‌گونه اسرائیل در اراضی فلسطینی را اعلام کرده بود، در ادامه اعلام کرد که رژیم صهیونیستی باید قید و بندهای کنونی بر نوار غزه را بردارد و همچنین هر چه زودتر باید راه‌حل‌هایی برای کم کردن از درد و رنج مردم غزه اندیشیده شود.

اشتون سپس از کمک 450 میلیون یورویی اتحادیه اروپا به غزه خبر داد و از کرامت مردم غزه سخن گفت. او گفت که این اتحادیه حاضر است در تمامی زمینه‌ها همکاری داشته باشد تا مردم غزه زندگی باکرامتی داشته باشند و تشکیلات خودگردان بتواند نفوذ خود بر نوار غزه را گسترش دهد.

«نبیل العربی» دبیر کل اتحادیه عرب نیز دراین کنفرانس سخنرانی کرد. او تندترین سخنران اجلاس برای اسرائیل بود. وی اسرائیل را آخرین پایگاه اشغالگری و نژادپرستی در دنیا اعلام کرد. العربی گفت: فلسطین بیش از نیم قرن است که تحت اشغال است و هیچ بهانه‌ای برای ادامه این اشغال وجود ندارد. قوانین بین‌المللی بر پایان اشغالگری تاکید دارند و ادعاهای اسرائیل از سال 2005 ادعاهایی باطل است.

وی به یورش‌های هر روزه به قدس اشغالی و مسجدالاقصی نیز اشاره کرد و اسرائیل را آخرین پایگاه نژادپرستی و استعمار در جهان توصیف نمود. العربی سپس خواهان بر برقراری صلح در کل منطقه تاکید کرد و افزود که این امر نیازمند جدول زمانی برای پایان اشغالگری رژیم صهیونیستی دارد.

همه اعضای شرکت‎کننده در این کنفرانس از ارائه موضعی تند در قبال رژیم صهیونیستی به عنوان عامل شهادت صدها فلسطینی در غزه و نیز تخریب هزاران خانه خودداری کردند و بالاترین اظهاراتی که در این مورد داشتند لحن‌هایی خواهش‌گونه برای برقراری صلح در فلسطین آنهم بر اساس به رسمیت‌شناختن این رژیم بود. هیچ سخنرانی جنگ رژیم صهیونیستی علیه غزه را محکوم نکرد.
انتهای پیام/ص

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها