امروز : چهارشنبه ۱ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 21
۱۳:۲۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 118202
تاریخ انتشار: ۲۱ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۰:۲۰
تعداد بازدید: 18
غلامرضا کاتب نماینده مردم گرمسار و سخنگوی کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان ...

غلامرضا کاتب نماینده مردم گرمسار و سخنگوی کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; با اشاره به موضوع احیای سازمان برنامه و بودجه کشور، اظهار داشت: کشور نیازمند یک سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی پویا و توانمند است تا بتواند به عنوان اتاق فکر و قوه عاقله نظام برنامه‌ریزی کشور ریل‌گذاری مناسبی را برای توسعه کشور ایجاد کند.

وی افزود: برای احیای سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی باید مراقب بود که اشکالات و ایرادات سازمان قبل از انحلال هم مرتفع شود تا بتوان فرایند تصویب و تخصیص بودجه و برنامه‌ریزی مدون و کلان در چارچوب قوانین و برنامه‌های کلان کشور صورت داد.

سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه تصریح کرد: دخالت در امور ریز دستگاه‌های اجرایی، اتلاف در روند اجرای موافقتنامه‌ها و بزرگ بودن ساختار از مهمترین مشکلات سازمان پیش از انحلال بود.

وی ادامه داد: شکل‌گیری نظارت‌ها، تنظیم برنامه و تخصیص درست بودجه‌های سالیانه از نتایج ایفای نقش درست این مجموعه در دولت‌ است و فرآیند تخصیص منابع نیز باید کارشناسی و منابع باید با پیشرفت طرح صورت گیرد که با شکل‌گیری و احیای سازمان، برنامه‌ریزی برای بودجه و نیز نظارت سازمان، شکل مناسب‌تری به خود خواهد گرفت و با نظارت این سازمان بر نحوه تخصیص بودجه دولت، منابع ملی در یک مسیر روشن مصرف و هدف‌های توسعه‌ای خاص به درستی دنبال می‌شود.

رئیس فراکسیون تولید و اشتغال مجلس بر همین اساس یادآور شد: برای انجام پژوهش و بررسی عملکرد برنامه‌های قبل و مطالعه تغییراتی که در آن به وجود آمده است، تدوین سیاست‌های بخشی و بین بخشی در برنامه‌های توسعه، وضع مقررات، شاخص‌ها و استانداردهایی متناسب با اهداف و سیاست‌های تدوین شده، تنظیم بودجه کشور متناسب با چشم‌انداز و سیاست‌های کلان توسعه، ایفای نقش هماهنگ‌کنندگی، نظارت بر اجرای سیاست‌ها و تطبیق توسعه واقعی و توسعه مورد هدف، ارزیابی عملکرد و پیشرفت سیاست‌های به سوی توسعه، اخذ بازخورد از گزارش‌های نظارت و ارزیابی و وارد کردن آن به تنظیم مجدد سیاست‌ها دولت نیازمند وجود یک سازمان قدرتمند، مستقل و دارای توان تخصصی بالاست که با توجه به نقش گسترده دولت در اقتصاد و نیاز به یک برنامه‌ریزی جامع ضرورت شکل‌گیری و احیای این سازمان بسیار ضروری است.

این نماینده مجلس خاطرنشان کرد: برای تحقق چنین اهدافی باید قوانین مقررات و نظام تقسیم کار، تشکیلات، چارچوب‌ها و ساز و کارهای رسمی سازمان به خوبی سازمان‌دهی شود.

وی متذکر شد: در سازمان جدید متناسب با اهداف فوق باید سه نظام سیاست‌گذاری، بودجه‌ریزی، نظارت و ارزیابی ایجاد شود و سازمان ارتباط وثیق و قدرتمندی با سایر نهادهای سیاست‌گذار کشور از جمله مجلس و مجمع تشخیص مصلحت نظام داشته باشد، تشکیل کمیسیون‌های میان سازمانی در این زمینه مؤثر خواهد بود.

کاتب خاطرنشان کرد: سازمان جدید باید با نهادهای غیردولتی و مدنی نیز ارتباط برقرار کند، درهای خود را به روی همه کارشناسان خبره بگشاید و گوش شنوایی برای شنیدن صدای آنها داشته باشد.

سخنگوی کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس خاطرنشان کرد: سازمان جدید مغز متفکر برنامه‌ریزی و سیاستگذاری کشور خواهد بود و این مغز متفکر نمی‌تواند بدون اتاق فکر باشد سازمان‌دهی اتاق‌های فکر در مجموعه سازمان جدید بسیار مهم است، لذا سازمان پس از احیا باید با دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها ارتباط مستمر و سازمان‌دهی شده داشته باشد به ویژه در مرحله ارزیابی سیاست‌ها این مراکز می‌توانند ارزیابی مشترک انجام دهند و عملکرد و اثرات برنامه‌ها را تحلیل نمایند.

وی با اشاره به انحلال سازمان برنامه در دولت گذشته، تأکید کرد: دولت نهم می‌خواست  فرآیند تصویب و سپس تخصیص بودجه را اصلاح کند و به اصطلاح پیچیدگی‌های آن را رفع کند، بنابراین سازمان را منحل کرد ولی در عمل این فرآیند اصلاح نشد بلکه یک سردرگمی و پیچیدگی ناشی از آن بوجود آمد و تصمیم‌گیری‌ها، اجرای برنامه‌ها و تحقق اهداف کشور و نیز نظارت بر این امور دچار مشکل شده، وضعیت اقتصادی بی‌سر و سامان شد و حتی تهیه و ارائه بودجه سالانه کشور نیز با تأخیر مواجه شد.

کاتب با تقدیر از تلاش دولت برای اجرای برنامه‌ها در چارچوب قانون و ساختار نظام‌مند، تصریح کرد: امیدواریم دولت هر چه سریع‌تر با رفع موانع و مشکلات برای احیای واقعی و کارآمد سازمان برنامه تلاش کند تا هر چه زودتر به اهدافی که مجلس و دولت به دنبال آن هستند تا کشور با سرعت بیشتر در مسیر رشد و توسعه قرار گیرد، برسیم.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها