امروز : سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 19
۱۶:۱۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 118212
تاریخ انتشار: ۲۱ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۰:۲۰
تعداد بازدید: 17
به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، کاظم جلالی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی و رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای ...

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، کاظم جلالی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی و رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، در جلسه شورای عمومی اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل ضمن تبریک عید غدیر خطاب به دانشجویان گفت: این که شما برادران و خواهران بخشی از زمان خوب زندگی خودتان را به فعالیت‌های اجتماعی و صیانت از ارزش‌های انقلاب اسلامی خصوصاً در سنگر دانشگاه، می‌گذرانید باید تشکر کرد و برای رویکردی که برای شما عزیزان وجود دارد، باید تبریک گفت.

وی افزود: با توجه به شرایطی که در آن قرار داریم و سمت انتخابات می‌رویم مقداری در مورد شرایط آینده با هم صحبت کنیم. سال آینده رنگ و بوی ثبت نام در انتخابات است و قاعدتاً باید در آبان‌ماه ثبت نام برای مجلس باشد. لذا طبیعی است که زمستان داغی را در مورد تعاملات مجلس داشته باشیم. یک بخشی شهرهای بزرگ و یک بخشی شهرهای کوچک است و باید این‌ها را از یکدیگر تفکیک کنیم.

جلالی تصریح کرد: در شهرهای بزرگ تجربه نشان داده است که لیست‌ها کارساز است اما در شهرهای کوچک لیست اثرِ زیادی ندارد، من 4 دوره است که نماینده شهرستان هستم و در دولت‌های مختلف آمده ام، مردم در شهرهای کوچک شناختشان روی اشخاص است و شاید رأی شان از شهرهای بزرگی مانند تهران دقیق تر باشد.

وی ادامه داد: با انتخابات ریاست جمهوری تحولات در کشور شکل گرفته است و این که چه ائتلاف‌هایی شکل خواهد گرفت، سه جریان اصلی در انتخابات مجلس حضور خواهند داشت، یک جریان کلی به نام اصولگرایی خواهد داشت و در اصولگرایی نیز باید نسخ‌شناسی و کالبد شکافی شود.

رئیس فراکسیون رهروان ولایت در مجلس اظهار داشت: جریان دیگری به نام اصلاح‌طلبی وجود دارد که این دو جریان به شکل سنتی تا کنون در انتخابات مختلف حضور پیدا کرده‌اند، از انتخابات ریاست جمهوری گذشته یک رویکرد جدیدی هم ایجاد شده است، نمی‌خواهم بگویم این رویکرد جدید معنایش این است که اساساً عقبه تشکیلاتی سنگین است، نه! شاید عقبه اصولگرایی و اصلاح‌طلبی در داخل کشور جا افتاده است اما آن چیزی هم که به عنوان اعتدال شکل گرفته است این هم می‌تواند یک جریان دیگری برای انتخابات باشد.

جلالی تاکید کرد: این که این‌ها چگونه با هم خواهد بود به عوامل متعدد بر می‌گردد، یکی این که اصولگرایی چه کار خواهد کرد، شما می‌دانید در داخل اصولگرایی بحث‌های فراوان است، وحدت اصولگرایی و در کنار هم بودن و به شکل انتزاعی مباحث مطرح می شود که به شکل تئوریک مباحث درستی است اما به لحاظ عملی نشد و اصولگرایی نتوانسته است در یک روندی وحدت خودش را نشان دهد.

وی گفت: مثلاً در انتخابات ریاست جمهوری اخیر نیز دیدید که اگر چه ساز و کاری برای وحدت ایجاد شد اما تقریباً ساز و کار وحدت ایجاد نکرد و کاندیدهای شاخص اصولگرا همه در صحنه ماندند، با این که می دانستند ماندنشان می تواند سمتی رود که هیچ کدام پیروز نشوند ولی همه ماندند لذا باید ساز و کار اندیشید.

جلالی افزود: آن چیزی که من می‌فهمم این است که در داخل اصولگرایی یکسری تنگ‌نظرانه‌هایی وجود دارد که باید تکلیف شان مشخص شود آنها فقط خودشان را اصولگرا می‌دانند و هرکسی نقدی کرد دیگر اصولگرا نیست و از دایره اصولگرایی دور می‌شود. به نظر می رسد نگاه خوبی نیست، البته معمولاً این گونه بوده است که هر زمان قدرت را بدست گرفت سعی کرد در گروه محدودی متمرکز شود و هرزمانی هم که قدرت دستش نبود، مقداری تسامحش بیشتر شد.

وی اظهار داشت: این باید روشن شود در طول سالیان گذشته خسارت‌های زیادی از تنگ نظری دایره اصولگرایی دیده‌ایم، خودش خسارت دید و این که اصولگرایی درگیر با خودش شود و بحث پالایش کردن و رسیدن به اصولگرایی ناب! اصولگرایی ناب هم فقط ماییم و این روند را به جایی می رساند که بقیه حذف می شوند این باید علاج شود یا برخی از نگاه های تندروانه که در اصولگرایی وجود دارد، باید در یک جایی مشخص شود.

جلالی تاکید کرد: مثلاً می‌گوییم می‌خواهیم وحدت پیدا کنیم، چهار سال پیش که قرار این نبود، خدا انشاءالله حضرت آیت‌الله مهدوی کنی را شفاعت کند، وی با آن سن و کهولت و مشکلات، محوریت را به دست گرفتند و باید دید چه کسانی در مقابل این شخص وحدت را بر هم زدند؟ مگر ایشان ساز و کار را درست نکرد؟ در جلسات قرار بود 8+7 تشکیل شود که شد 6+7 حضور داشتند، 7 نفر عبارت بود از سه نفری که با آقای احمدی‌نژاد صحبت کرده بودند (قبل از این که آن 11 روز خانه نشینی انجام شود)، آقای احمدی‌نژاد قرار بود اصولگرایی را به وحدت برساند لذا با مرحوم عسگراولادی و آقای حداد عادل و آقای ولایتی با هم صحبت کردند.

این نماینده مجلس اضافه کرد: بعد که دیگر خانه‌نشینی انجام شد، قرار شد جریان اصولگرایی با محوریت آقای مهدوی کنی پیش رود، آیت‌الله مهدوی کنی این سه نفر را حفظ کردند و 4 نفر دیگر را نیز که دو نفر از جامعه مدرسین و دو نفر از جامعه روحانیت، 7 نفر شدند.

وی ادامه داد: از این طرف هم قرار بود دو نفر از جبهه پیروان خط امام و رهبری بیایند، دو نفر جمعیت ایثارگران و رهپویان و دو نفر هم آقای قالیباف و لاریجانی نماینده بفرستند و دو نفر هم جبهه پایداری بفرستد. جبهه پایداری در آن ائتلاف شرکت نکرد آقایان می گفتند مراد شما چه وحدتی است؟ فلسفی، نظری؟ شخص آیت الله مهدوی کنی در آن دوره ناراحت شدند و در جلسه گفتند ما می‌فهمیم وحدت یعنی چی!

جلالی تصریح کرد: تجربه موفقی در آن مجلس نشد و این هم از ریاست جمهوری! چرا موفق نیست؟ مگر ما نمی‌فهمیم وحدت ضرورت دارد چرا به نتیجه نمی‌رسیم؟ چون خوب آسیب‌شناسی نمی کنیم و هرکدام می خواهیم محوریت در دست خودمان باشد و هرکدام هم میخواهیم سهم بیشتری داشته باشیم و به دیگران نیز سهم ندهیم، شاید اگر آسیب شناسی شود به بسیاری دلایل دیگری هم برسیم، مبنایش هم این نیست که فقط یک نفر اشتباه می کند، نه! نمیخواهم غیر منصفانه بگویم.

وی گفت: این یک موردی است که باید دید اصولگرایی می خواهد چه کار کند، آسیب شناسی کند؟ خلأ هم دارد و بالاخره شخصی مانند آیت الله مهدوی کنی که همه نسبت به ایشان اجماع داشتند در بین ما نیستند و در بیمارستان هست.

این نماینده مجلس یادآور شد: بحث اصلاح طلبی نیز در کنار این وجود دارد، بالاخره در جریان اصلاحات نیز کار به راحتی نیست و آنها هم دچار اختلاف نظرها هستند و در اصلاح طلبان هم باز جریانات و رگه های تندرو وجود دارد که آنها هم شعارها و عملکردهایشان امروز کاملاً مشخص است و بخشی از آنها هم هستند که متعادل تر حرکت می کنند.

وی افزود: بحث آخر؛ بحث دولت و جریان اعتدال است که دولت می خواهد چه کار کند؟، آیا پشتِ اعتدال می‌خواهد جریان شکل بگیرد و البته این به عملکرد یک سال آخر دولت، بسیار مرتبط است و اگر دولت بتواند بخشی از مشکلات را حل کند و اقبال عمومی سمت دولت باشد، قاعدتاً دولت می تواند از جریان اعتدال استفاده کند، اگر موفقیت‌هایش زیاد نباشد خصوصاً در دو حوزه تورم و رکود توفیقات دولت زیاد نباشد که همین دو حوزه به عوامل بسیاری در صحنه داخلی و بین المللی بر می گردد، آن زمان دولت و جریان اعتدال شاید با مشکلات بیشتری مواجه شوند.

جلالی اظهار داشت: خلاصه کلام این است که این سه جریان از اکنون شکل می‌گیرد و رایزنی‌ها شروع می‌شود باید دید این‌ها در چه قالبی شکل می گیرد و به چه سمتی پیش خواهد رفت که شاکله تعامل این سه جریان نتیجه مجلس شورای اسلامی در دوره دهم می شود.

جلالی در ادامه در پاسخ به سوالات دانشجویان گفت: اصولگرایی که به اسم نیست. همین جریانی که شکل گرفته است جریان فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت است. چند اتفاق است که برای آن شواهد تاریخی زیادی وجود دارد اینکه اصلا چرا چنین فراکسیونی به وجود آمد؟ یک سری علت هایی وجود دارد که به آنها نمی پردازم. یک سری اختلاف نظرهایی که وجود دارد.

این نماینده مجلس تاکید کرد: اگر ما می‌گوییم اصولگرایی در عمل هم باید اصولگرا باشیم. اصولگرایی فحش نمی‌دهد و تند حرف نمی‌زند. اصولگرایی بی منطق حرف نمی‌زند. اصولگرایی یعنی منطق قرآن. اصولگرایی یعنی عمل کردن مثل ائمه. یعنی خوش اخلاقی، درست بودن. یعنی زندگی شخصی و اجتماعیت در دو فاز نباشد.

رئیس فراکسیون رهروان ولایت در مجلس افزود: از هیچ چیزی برای خودمان کاسبی ایجاد نکنیم. ما می‌گوییم هم‌دیگر را حذف و خراب نکنیم. مثلا روز 22 بهمن رئیس مجلس را با مهر بزنیم آیا اصولگرایی است؟ اگر اصولگرایی است باید تعطیلش کنیم.

جلالی اضافه کرد: مثلا وقتی خواستند سفارت انگلیس را بگیرند ما گفتیم این کار را نکنید. آن وقت ما شدیم غیر

رفتند گفتند ما می‌خواهیم لانه جاسوسی دوم را ایجاد کنیم. قبل از هر حرکتی باید از شرایط بین المللی دریافتی داشته باشیم. از ابزارهای غلط استفاده نکنیم.

این نماینده مجلس خاطرنشان کرد: ما قطعا یک سری اختلاف نظر داریم. اتفاقی که در مجلس افتاد چه بود؟ مگر ما به دنبال وحدت اصولگرایی نبودیم؟ دوستان آمدند و در جلسات 8 +7 که شده بود 6 + 7 کل مجلس را به گروگان هیات رئیسه گرفته بودند. یعنی اگر می خواهیم کاظم جلالی رئیس مجلس شود جریان را جوری بچینیم که در انتها کاظم جلالی رئیس شود.

وی ادامه داد: موقعی که 8 + 7 لیستش را داد جریان اصولگرایی رای آورد. ولی بسیاری از کسانی که رای آوردند در لیست 8 + 7 نبودند. وقتی به مجلس آمدند گفتند ما با این‌ها نمی‌توانیم جمع شویم. برای اینکه اینها از اصولگرایان حمایت کردند و ما را حذف کردند. آمدند گفتند ما باید فراکسیون اصولگرایان را تشکیل دهیم. فراکسیون اصولگرایان می شود همه نماینده‌های مجلس به جز اصلاح طلبانی که تابلودار باشند..

جلالی اظهار داشت: گفتند قبول نداریم. 7، 8 نفر اصلاح طلبان تابلودار که هیچ، اقلیت‌های دینی هم هیچ. گفتیم اقلیت های دینی چرا اصولگرا نباشند؟! آقایی داریم به نام «بسپوریا» نماینده آشوری ها در مجلس، من شاید چندین ماموریت با وی خارج از کشور بودم. این نماینده آن قدر در دفاع از انقلاب و نظام کارآیی دارد که ما کارآیی نداریم.

این نماینده مجلس تصریح کرد: چرا ما باید حرف بزنیم؟ ما شیعه ایم، مسلمانیم، ولی او می آید چطور دفاع می کند از نظام جمهوری اسلامی. خوب ما بگوییم اصول گرایی چیست؟ خودخواهی‌های ما؟! گفتیم اینها رو نمی‌شود حذف کرد. گفتیم دیگر چه کسانی؟

وی افزود: گفتند ما 35 تا 40 نفر فتنه‌گر در مجلس داریم. گفتیم ما دیگر این را نمی پذیریم. کسی که از فیلتر شورای نگهبان گذشت از نظر ما دیگه فتنه گر نیست. فتنه حوزه تخصصی شورای نگهبان است. شما نمی توانید به نماینده مردم که رای آورده بگویید فتنه گر. اینجا بود که ما اختلاف نظر پیدا کردیم. ما چندین جلسه گذاشتیم بنده بودم از آن طرف هم آقای زارعی و آقای زاکانی بودند. بعضی از جلسات هم در دفتر آقای ابوترابی برگزار می شد.

جلالی افزود: حالا فلسفه چه بود؟ فلسفه این بود که رأی لاریجانی در فراکسیون کم بشود. آنجا هر کسی را که احساس می‌کردند که به لاریجانی بعدا رای می‌دهد در لیست اصولگرایان قرار نگیرد یا در حداقل قرار بگیرد. مثلا کسی مثل بنده را نمی‌توانستند حذف کنند هم عضو 8+7 بودم هم در شاهرود بعد از 4 دوره بیش از 60 درصد رای آوردم. هیچ وقت هم نیاز نداشتم کسی تابلو پشت سرم بگیرد.

این نماینده مجلس ادامه داد: در مجلسی وارد شدیم که یک عده‌ای آمدند که می‌گویند ما اصلا مکانیزم 8+7 را قبول نداریم. این را به آقای زاکانی گفتم که اینها با شما حرف دارند می گویند اینها ما را حذفمان کرده بودند، حالا شدیم اصولگرا؟ چطور دیروز که لیست را می بستید اصولگرا نبودیم؟ امروز که رای آوردیم شدیم اصولگرا؟ ما با آن مباحث سر و کار داشتیم.  بر این اساس بود  که فراکسیون رهروان ولایت شکل گرفت.

وی ادامه داد: حالا اشکال دارد شما حتی اگر کسانی رنگ و لعاب اصلاح طلبی هم دارند ولی اصلاح طلبی شون اصلاح طلبی مبتنی بر ارزش های دینی است. مثلا آقای پزشکیان فردی فوق العاده ارزشی است. زندگی اش را من مطمئنم از خیلی از اصولگرایان اصولگرایانه تر است. چطوری ما بگوئیم نه تو نیستی؟! حالا این یکی از آن نگاه‌های جاهلی نیست؟ ما برای همین انقلاب نکردیم که اینطوری همدیگر را نگاه نکنیم؟ لذا این فراکسیون شکل گرفت.

جلالی افزود: اگر این فراکسیون مواضعی داشته که با اصولگرایی اصیل نه آن اصولگرایی کاسب‌کارانه که اینجا سفره من است. اینجا توبره من است. ما ابن رو قبول نداریم. اگر با اصولگرایی اصیل که خط امام(ره) و رهبری است منافات داشته بیایید بگوئید اگر نداشته که بدانید اینها تقوای اینطوری پشت سرش است.

وی افزود: اگر ما حضور نداشتیم بعضی در مجلس می گفتند ما فراکسیون مستقل تشکیل می دهیم و در اصولگرایان هم نمی‌آییم. من به عقیده دوستان انسان منعطفی هستم چرا که می خواهم وحدت ایجاد شود. ولی گاهی عملکرد به گونه ای می شود که وحدت امکان پذیر نیست.

جلالی اظهار داشت: در مجلس کسی، کسی را جذب نمی‌کند. در مجلس مهم این است که در راستای اهدافی که حرکت می کنید بتوانید یک عقل دسته جمعی را شکل دهید. بحث من جذب و دفع نیست.

وی ادامه داد: در بحث وزیر علوم اختلاف نظر بود. بین فراکسیون اصولگرایان و رهروان ولایت ما نتوانستیم به جمع بندی برسیم. به همین دلیل اعلام نظر فراکسیونی نکردیم. بخشی از اصولگرایان سفت و سخت بودند که این کار را کار درستی نمی دانستند. می گفتند اگر قرار است اتفاق خاصی پس از آن روی ندهد بهتر است هزینه نکنیم.

جلالی تاکید کرد: من از رای دفاع نمی‌کنم. اتفاقا مقام معظم رهبری فرمودند دانشگاه باید سیاسی باشد. اما راست است که نباید دانشگاه باشگاه جریانات سیاسی شود. امام(ره) هم در گذشته فرمودند سلامت آینده ما وابسته به سلامت دانشگاه ماست.

وی گفت: منظور من این بود که شما نمی توانید بگویید در مجلس همه باید اینگونه رای دهند. مجلس محل تضارب آراست. مقام معظم رهبری هم تاکید کردند که ما باید مجلس زنده ای داشته باشیم. اکثریت نمایندگان اگر نظر صریح مقام معظم رهبری را بدانند به آن عمل می کنند.

جلالی افزود: نمونه‌اش وزیر آقای سید شمس الدین حسینی عزیز که وزیر اقتصاد بودند، زمانی که سر مساله سه هزار میلیارد استیضاح می شدند وقتی فهمیده شد باید به گونه ای دیگر عمل شود خود لاریجانی آمد به عنوان مدافع وی صحبت کرد. از این نمونه زیاد داریم. البته مشی آقا، مشی ورود و دخالت در امور قوا نیست مگر جایی که احساس کنند مصلحتی وجود دارد یا ضرری متوجه کشور می شود.

جلالی وی در ادامه در رابطه با سوال یکی از دانشجویان ادامه داد: تحقیق و تفحص را که کمیسیون نمی تواند انجام دهد. آن تحقیق و تفحص در همین مجلس تصویب شد. چون شما چهره‌های علمی هستید و آینده سازید یاد بگیرید دقیق صحبت کنید. اگر در کشور 5 نفر را پیدا کنید که پایه گذار بسیج دانشجویی باشند، یکی از آنها بنده هستم.

وی افزود: برای تحقیق و تفحص یک نماینده می تواند پیشنهاد دهد، اول داخل کمیسیون می رود و در آن جا رأی گیری می شود کمیسیون یا رد می کند یا تصویب.

جلالی تصریح کرد: بعد سخنگوی کمیسیون در داخل صحن مجلس گزارش می دهد که نظر ما لازم نیست و یا خیلی لازم است. اگر گفت لازم است بلافاصله رأی گیری می شود، اگر گفت لازم نیست یکی از طراحان تحقیق و تفحص ده دقیقه فرصت صحبت دارد و مجلس نظر می دهد.

وی افزود: برای مثال در مجلس ششم من و حاجی بابایی یک تحقیقی تحت عنوان مدیران پروازی. در کمیسیون اجتماعی مجلس رفت و در صحن صحبت شد و خوشبختانه رأی آورد. الان مسئول تحقیق و تفحص می گوید توپ در آن زمین آنها است، هرچیزی را که آنها تصویب کنند می شود.

جلالی خاطرنشان کرد: مراحل تحقیق و تفحص اینگونه است که بعد از این که گزارش آماده شد گزارش به کمیسیون مربوطه می‌رود و بعد از آن کمیسیون گزارش را تصویب می‌کند، عین گزارش کمیسیون مصوب در مجلس قرائت می شود پس دیگر در آن حاشیه پردازی نکنیم. مجلس آن را تصویب کرد. آقایانی هم که می گویند بسیار حرف بوده است، جناب آقای زاکانی یکی از افرادی است که سردمدار مبارزه با دانشگاه آزاد از نوع آقای جاسبی بوده است، الان نیز تحقیق و تفحص در دستان خودشان است.

وی ادامه داد: من با همین مخالفم و خیال می کنیم همه چیز تریبون است، افراد پشت تریبون 5 دقیقه حرف می زنند و خودشان را خالی می کنند و 24 ساعت بعد از آن به جواهرزاده می آیند و استراحت می کنند، چه فایده ای دارد؟ بدی هایمان این است که رسانه های ما در جمهوری اسلامی به ضد خودش تبدیل شده است همه افراد را کارنامه هایشان را با تریبون ها می سنجیم، این عقب ماندگی ما است.

وی گفت: من 4 سال در مجلس هستم و فکر می کنم فقط یک سوال از وزیر پرسیدم افتخار می‌کنم چون وقت نظام را نگرفته ام چون فایده ندارد، یک موردی در مجلس به نام تذکرات اجرایی داریم فقط به این درد می‌خورد که وقت مجلس را می‌گیری و بنده می‌گویم هیچ فایده ای ندارد و این هم باید عوض شود. مشکل ما همین است که باید حرف زد برای مثال نماز جمعه تریبون است و باید حرف زد اما همه جا نماز جمعه نیست و باید کار کرد و اصلاح کرد.

جلالی تاکید کرد: من رئیس مرکز پژوهش‌ها نیز هستم. از من باید بپرسید اصلی‌ترین مسائل چیست که مغفول واقع می شود؟ ما به کدام سمت می رویم، درفرهنگ، سیاست خارجه، سیاست خارجه کجا هستیم؟ از همین آقایون تریبونی یک سوال کنید که شما هرروز حرف می زنید چند طرح برای اصلاح وضعیت اداری کشور دارید؟

وی ادامه داد: ما انقلاب اسلامی کرده‌ایم اما سیستم ادارات ما مانند همان زمان شاه است. چه کاری کرده‌ایم؟ چند طرح اقتصادی داریم؟ وضع اقتصاد چگونه است؟ من اتفاقاً نماینده شهرستانی هستم و هیچ کس مثل این نماینده ها کف خیابان نیست، من گاهی با قصاب های شاهرود جلسه داشته ام و گفته اند آقای جلالی ما هیچ چیز دور ریز دیگر نداریم، همه چیز را به مشتری می دهیم و برخی گریه می کنند که چرا چربی های دور ریختنی را به مشتری می دهیم؟.

جلالی ادامه داد: یک زمانی آقای ناطق نوری رئیس مجلس بود و ما هم آن زمان هنوز وارد مجلس نشده بودم،یک موضوعی را به وی گفتیم، ناطق نوری گفت در مجلس می گویند شب اول قبر ما همه باید خودمان جواب دهیم و تو و فرد دیگری که جایِ ما نمی آید، فراکسیون حزب نیست و یک گروه منضبط نظامی و تشکیلاتی نیست، مثلاً در مجلس شاید ده ها فراکسیون باشد و در مجلس چون کار بر اساس رأی است شاید گاهی جابه جایی یک رأی تصمیم عوض شود، شما تلاش می کنید رایزنی کنید عوض کنید منظور از فراکسیون همین است.

وی افزود: ما قرار نیست که عشیره ای و قبیله ای عمل کنیم و قرار است اصولگرایی عمل کنیم واجب نیست مانند قبل عمل شود ولی اساساً همین مهم است، چگونه اصولگرایی می تواند به وحدت برسد.

جلالی تصریح کرد: دفعه قبل گفتند وحدت به این است که تشکل‌های مختلف نمایندگانشان دورهم جمع شوند و لیست درست کنند و این کار را کردند و الان می خواهد لیست دهد یا خیر! اگر یک مکانیزم وحدت درست نشود، صد لیست در می آید و یک شکست دیگری می شود پس حتماً باید ساز و کاری درست کنیم شاید به قول شما ساز و کار خوبی نباشد.

جلالی ادامه داد: چه کسی باید در کشور فساد را بررسی کند؟ آن مرجع واقعاً مجلس نیست و قوه قضائیه مسئول است و مجلس فقط تحقیق و تفحص می‌کند و اثر حقوقی بیشتر از این ندارد، آن وقت مجلس رأی گیری می کند که تحقیق و تفحص را به دستگاه قضا بفرستد یا خیر! البته دستگاه قضا اگر احساس کند در جایی تخلف اتفاق می افتد وارد می شود.

جلالی تاکید کرد: سازمان بازرسی کل کشور، دیوان عدالت اداری، دستگاه قضائی همه این ها برای همین است. فرض کنید مجلس کاملاً تحقیق و تفحص کرده و کاملاً تشخیص داده دانشگاه آزاد فساد دارد، این پرونده از این که در افکار عمومی خوانده می شود درست است اما دقیقاً باید به دستگاه قضا رود و دوباره از ابتدا بررسی شود و اگر دستگاه قضا به خلاف تفحص مجلس برسد حکم را دستگاه قضا صادر می کند..

این نماینده مجلس ادامه داد: به مواضع ما در سال 88 دیگر نباید برگردید چون روشن بود، تلاش هایی که ما انجام دادیم فکر می‌کنم پنهان و پوشیده نیست اما در مورد ساکت فتنه و کاسب فتنه درست می گویید نباید شکاف ایجاد کنیم اما وقتی این عبارت ها را خلق می‌کنند در مقابل هم خلق می شود و من تأیید نمی کنم که کار درستی است.

جلالی افزود: آن زمانی که با من مصاحبه کرده بودند، حتی آن روزنامه نگاری هم که آمده بود با من بحث می کرد، یک هفته قبل از مصاحبه روزنامه اعتماد، آن جمله من را زدند و خبرنگاران مصاحبه کردند و من گفته بودم که خسارتی که در سال 88 به ما وارد کردند خسارت بسیار بالایی است و این گونه نیست که بشود راحت از آن گذشت.

رئیس فراکسیون رهروان ولایت در مجلس در خاتمه گفت: خسارتی که در سال 88 به انقلاب وارد شد غیر قابل جبران است و این که مقام معظم رهبری با دردمندی آن را می گویند برای این است که کاملاً خسارت را دیده اند، بردی که از جهت مشارکت مردم داشتیم.

وی افزود: من یادم است که در کشورهای دنیا اصلاً برند ایران بالا رفته است و کار به جایی رسید که بازنده شدیم. من یادم افتاد که در سال 88 یک جلسه در الجزایر داشتیم و در آن جا یک بیانیه نوشته بودند که ما انتخابات ایران را به ملت ایران تبریک می گوییم و از مردم ایران می خواهیم که وحدت خودشان را حفظ کنند، آقای دکتر لاریجانی آنجا بودند و من در کمیته نگارش بودم و گفتند بگویید یعنی چی که به ما تبریک می گویند انتخابات که تبریک ندارد و نتیجه  انتخابات باید تبریک گفته شود.

جلالی ادامه داد: این که چه می گویند که ملت ایران وحدتش را حفظ کند؟ ملت ایران وحدتش را حفظ می کند بیگانگان نباید دخالت کنند. من به جلسه رفتم و کشور های دیگر نیز نشسته بودند و گفتم از برادران الجزایری تشکر می کنیم که این بیانیه را نوشته اند اما ما خواهش می کنیم که نتیجه انتخابات را تبریک بگویید. دوم این که ملت ایران وحدت دارد بیگانگان در کشور ما دخالت می کنند. در آنجا خانمی به نام «زینب» بود که نماینده مجلس مصر بود، پیرزنی بود که مرده است، در آنجا گفت نه ما نمی توانیم این کار را انجام دهیم و انتخابات که نتیجه اش معلوم نیست که تبریک بگوییم.

وی در تکمیل سخنان خود افزود: چون آن زمانی بود که حضرت آقا، پنج روز تمدید کرده بودند که شورای نگهبان نظرش را بدهد. من با زبان خوب گفتم درست است که معلوم نیست اما شما ساز و کارهای قانون اساسی ما را  که نمی توانید نقض کنید هر چیزی بر اساس قانون اساسی ما نتیجه انتخابات شد آن تبریک دارد.

جلالی تصریح کرد: گفتم ما کشوری هستیم که هر 4 سال یکبار رئیس جمهورمان عوض می شود و این شانس را نداریم که در یک کشوری زندگی کنیم که 30 سال رئیس جمهور همان یک فرد باشد، من بچه بودم آقای حسنی مبارک رئیس جمهور بود و الان من یک پیرمردی شدم هنوز هم ایشان رئیس جمهور است.

جلالی تاکید کرد: آن چنان من در آن جلسه داغ کردم و تند حرف میزدم که یادم می آید که احد ناطق نوری که در آن زمان نماینده بود، در سالن را باز کرد و دید من داد می زنم، در را بست رفت و گفت چی شده که عصبانی شده ای؟ یک زمانی بود که به لاریجانی ساکت فتنه می گفتند، ما هیچ زمان ساکت فتنه نبودیم و وی هم نبود..

من هم تأیید می کنم و حرف ما همین است که اولین شرط اصولگرایی این است که ما به تعهداتی که می دهیم پای بند باشیم پس تا کنون ملتزم نبودیم، دومین نکته این است که کدام بخش اصولگرایی چه در 8+7 و چه در انتخابات ریاست جمهوری به جز آقای ولایتی دیگر کدام بخش اصولگرایی بود که با بقیه اصولگرایان کار نکرد.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها