امروز : شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 23
۱۳:۵۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 118223
تاریخ انتشار: ۲۱ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 13
به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، پایگاه تحلیلی «گلوبال ریسرچ» در یادداشتی به قلم «پتر کوئنینگ» اقتصاددان و کارمند سابق ...

به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، پایگاه تحلیلی «گلوبال ریسرچ» در یادداشتی به قلم «پتر کوئنینگ» اقتصاددان و کارمند سابق سازمان تجارت جهانی، سخنرانی رییس جمهور آرژانتین در مجمع عمومی سازمان ملل را بررسی می‌کند و با اشاره به نمونه‌های گوناگون در جهان امروز به تشریح واژگان تروریسم اقتصادی و دلایل خانم فرناندز در اشاره به آن می‌پردازد.

نزدیک به ده روز پیش، «کریستینا فرناندز کرشنر» رییس جمهور آرژانتین در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل، با صدایی رسا و آرام و با صراحتی مثال‌زدنی گفت: «امروز وانمود می‌کنید که علیه داعش ائتلاف کرده‌اید، اما در واقع متحد آنها هستید.»

خانم فرناندز، در ادامه سخنرانی‌اش، از سیستم مالی غرب با عنوان «تروریسم اقتصادی» یاد کرد. اشاره وی به صندوق کرکس بود که بنابر حکم «گریسا» قاضی نیو‌یورکی، آرژانتین را کشوری با میزان نقدینگی کافی و توانمند در پرداختن بدهی‌هایش معرفی کرد و این کشور را به پرداخت 100% بدهی‌اش که مبلغی نزدیک به 1.5 میلیارد دلار می‌شود، ملزم ساخت در حالی که 93% از طلبکاران با نرخ 20% بازپرداخت موافق بودند.

گلوبال ریسرچ، در گزارش خود به روابط بنگاه‌های مالی ایالات متحده و به طور اخص وال‌استریت و صندوق بین‌المللی پول (IMF) اشاره می‌کند و می‌نویسد این «اوباش مالی» در حالی که موظفند «ملل فقیر را فقیرتر کنند و آنها را وابسته به قدرت پول نگه دارند»، به خوبی می‌دانند که کشورهای فقیر توان کافی برای مقابله و دفاع از خود را نخواهند داشت.

زمانی که فرناندز، درباره قربانیان تروریسم اقتصادی و مالی صحبت می‌کرد، تنها درباره آرژانتین سخن نگفت بلکه از کشورهای آمریکای لاتین، آسیایی و آفریقایی که توسط چکمه‌های کشتار وال استریت و صندوق بین المللی پول ستم دیده‌اند، هم یاد کرد.

 

گلوبال ریسرچ در ادامه گزارش خود با اشاره به اینکه بانک مرکزی اروپا، «عروسک خیمه‌شب‌بازی وال‌استریت» است و مدیر کنونی‌اش، آقای «ماریو دراگی» بانکدار پیشین وال استریت بوده، این دو موسسه مالی را مسئول بحران‌های مالی و اقتصادی غرب معرفی می‌کند و می‌نویسد سیاست‌های آنها کشورهایی همچون یونان، پرتغال، ایرلند، اسپانیا و به تازگی نیز اوکراین را به بدبختی کشانیده است.

در ادمه گلوبال ریسرچ، وضعیت یونان به عنوان یکی از کشورهای اروپایی که در وضعیت بحران اقتصادی به سر می‌برد را بررسی کرده است و به زمانی اشاره می‌کند که پارلمان یونان بنا داشت «جرج پاپاندرو» نخست وزیر سوسیالیست این کشور را برکنار کند. 

پاپاندرو می‌خواست دسامبر 2011، پذیرش یا رد «بسته نجات اقتصادی» دوم تحمیل شده از سوی مثلث صندوق بین المللی پول، بانک مرکزی اروپا و کمیسیون اروپا را به همه‌پرسی بگذارد. این بسته، 130 میلیارد یورو ارزش داشت در حالی که بسته نجات اقتصادی نخست، 110 میلیارد یورویی بود. جالبست بدانید در آغاز بحران ساختگی یونان، در ماه می 2008، بدهی این کشور نسبت به نرخ تولید ناخالص داخلی رقم قابل کنترل 105٪ بود، این نرخ در سال 2014 به 175٪ رسید.

در نخستین روزهای نوامبر 2011، «نیکلا سارکوزی» نخست وزیر پیشین فرانسه و «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان، با دعوت از پاپاندرو به نشست در «نیس» وی را به معنای واقعی کلمه «وادار به عقب‌نشینی» از خواستش برای برگزاری همه‌پرسی کردند. پاپاندرو به یونان بازگشت، همه‌پرسی را در سوم نوامبر لغو کرد و استعفا داد. او بلافاصله از سوی پارلمان و بدون حتی یک رای عمومی، با «لوکاس پاپادموس» نئولیبرال، جایگزین شد. پاپادومس معاون سابق بانک مرکزی اروپا و همچنین مدیر اجرایی پیشین گلدمن ساکس بود و اجازه داد روند بدهی و تخریب اقتصادی ادامه پیدا کند.

آرژانتین اجازه چنین تروریسم مالی در سواحلش را صادر نکرد در نتیجه اقتصاد این کشور نفسی تازه کشید و دوباره به رشد بازگشت. رشد تولید ناخالص داخلی به کاهش فقر از بالای 60٪ در 2001 به زیر 10٪ امروز رسید.

خانم فرناندز سپس به روشنی درباره تروریسم نظامی غرب  اینگونه گفت که «به نام مبارزه با تروریسم بیگناهان بسیاری را در عراق و افغانستان کشته‌اید» و سپس با ترجیع‌بند «راه‌انداختن جنگ برای صلح»، به منافع غرب و بطور اخص ایالات متحده از فروش تسحیلات اشاره کرد و از آن با عنوان «نجات بخش اقتصادی» برای امریکاییها و غرب یاد کرد. اقتصاد ایالات متحده بیش از 50٪، به صنایع و خدمات نظامی و امنیتی وابسته است.

گلوبال ریسرچ در ادامه به مواضع تند ایالات متحده و غرب در برخورد با روسیه می‌پردازد و با اشاره به کاهش 22 درصدی ارزش «روبل» (واحد پولی روسیه) دربرابر دلار در سال 2014 و کاهش 15 درصدی آن تنها در فصل اخیر، «تحریم» ها را تنها بهانه‌ای برای سلطه اقتصادی و کسب سود بیشتر برمی‌شمرد، در حالی که انجام تراکنش‌های مالی بین‌المللی تنها بر مبنای دلار امکان‌پذیر است و از کانال وال‌استریت و پاکسازی «بانک بین‌المللی اسکان» می‌گذرد، می‌توان گفت کاهش ارزش روبل، روندی که روسیه و چین در راستای ایجاد واحد پولی مشترک و مستقل از پول‌های بدون پشتوانه دلار و یورو ، پیش گرفته‌اند را سرعت بخشید.

در واقع، این روند هم‌اکنون آغاز شده است. چین در پیشنهاد اخیر خود یورو را به عنوان چند ارزی که تراکنش‌هایش دیگر نیازی به گذر از سیستم پاکسازی غرب در معامله با چین را ندارند، پذیرفت.

خانم فرناندز، زمانی که از سیستم پولی غرب با عنوان اقتصاد کرکس یاد کرد انگشت بر روی زخم گذاشت چرا که می‌داند چنین اقتصادی محکوم به جایگزینی (شاید گام به گام) با سیستمی مبتنی بر انصاف و صداقت است که به حاکمیت کشورها احترام بگذارد.

انتهای پیام/ق

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها