امروز : شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 24
۱۸:۳۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 118257
تاریخ انتشار: ۲۱ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 16
به گزارش خبرنگار انتظامی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، ناصر سراج، رییس سازمان بازرسی کل کشور در سی و سومین سالگرد تاسیس سازمان بازرسی کل کشور ...

به گزارش خبرنگار انتظامی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، ناصر سراج، رییس سازمان بازرسی کل کشور در سی و سومین سالگرد تاسیس سازمان بازرسی کل کشور ضمن حمد الهی به دلیل توفیق تمسک به ولایت امیرالمومنین(علیه‌السلام) گفت: از روزگاری که انسان به مدد اندیشه اجتماعی، سیاسی و حقوقی خویش، دست به کار ایجاد تمایز میان قوای کشوری شد و حاصل آن به شکل تفکیک قوای سه‌گانه مقننه، مجریه و قضائیه ظاهر گردید تا به امروز که ریشه‌های این تقسیم‌بندی، تقریبا در تمامی نظام‌های حکومتی جهان پابرجا و استوار است، کارکردهای وضع قوانین و اجرای قوانین و نظارت و ضمانت بر حسن اجراء و رفع اختلاف به عنوان کارکردهای تخصصی این قوا، جوامع بشری را به سوی اداره بهتر و برخورداری از سلامت بیشتر رهنمون شده است.

وی افزود: طرح ایجاد ساختاری سه قوه‌ای به عنوان یک ساختار استاندارد برای حکومت‌ها و کارکردهای تخصصی این قوا به عنوان کارکردهای کلاسیک آنها، مقبولیتی عام پیدا کرده است. هرچند بعید نیست که در آینده این ساختار کلان و کارکردهای مرتبط با آن نیز دستخوش بازنگری و تحول گردد.

سراج ادامه داد: اما آنچه امروزه توجه و انرژی متخصصان و متفکران را به خود وا می‌دارد، بهینه سازی زیر ساختارها و کارکردهای مربوط به آنها و ایجاد رویه‌های مطلوب و مناسب در ارتباطات درونی آنهاست و سازمان‌های موفق و بخت‌یار، آنهایی هستند که با استفاده از اندیشه‌های خلاق، دستی برتر در این زمینه دارند.

رییس سازمان بازرسی کل کشور اظهار داشت: کارکرد قوا قضائیه در نظام‌های سیاسی جهان،‌کارکردی با پیچیدگی‌های خاص خود است زیرا فعالیت‌های این شاخه از حکومت، عناصری از تقنین و اجرا را نیز با همه سختی‌های مربوط به این دو حوزه، در کنار کارکردهای تعریف شده‌اش داراست. اما علاوه بر آن، با پدیده‌ای منحصر به فرد، پیچیده، پویا و به روزشونده به نام جرم نیز سروکاری روزمره دارد.

وی گفت: جرم به عنوان یکی از کلیدواژه‌های اصلی در کار این قوه، وجود زنجیره‌ای از دانش و تجربه را طلب می‌کند. حضور شاخه‌هایی تخصصی از جامعه‌شناسی، انسان‌شناسی، روانشناسی، فلسفه و اخلاق تا حقوق و مدیریت و سیاست و تاریخ و تا آمار و ریاضیات و علوم رایانه‌ای، حکایت از پیچیدگی کم‌نظیر کار در این عرصه دارد.

سراج بیان داشت: پیچیدگی‌های یاد شده با قامتی تمام و کمال در کار دستگاه‌های نظارت‌کننده از جمله سازمان بازرسی کل کشور جمهوری اسلامی ایران خودنمایی می‌کنند. اشاره قانونگذار محترم به دو کارکرد نظارت بر حسن جریان امور و اجرای صحیح قوانین، حکایتی از دو وجهی بودن وظیفه ذاتی سازمان را به تصویر می‌کشد. دو وجهی که از یک سو به مباحث حقوقی و قضائی و از سوی دیگر به مسائل مدیریتی نظر دارد.

وی تصریح کرد: مدیریت جدید سازمان بازرسی کل کشور با درک عمیق از اهمیت هر دو وجه یاد شده و تاکید بر وجه نخست به دلیل صبغه قضایی سازمان، از فعالیت‌های رؤسای سابق این سازمان حضرت آیت‌الله محقق داماد در دوره اول،‌ حضرت حجت‌الاسلام و المسلمین رئیسی در دوره دوم، حضرت حجت‌الاسلام و المسلمین نیازی در دوره سوم و حضرت حجت‌الاسلام و المسلمین پورمحمدی در دوره چهارم که به اقتضای اندیشه، نگرش و الزامات ناشی از شرایط زمانی در راه اهداف سازمان گام برداشتند، صمیمانه قدردانی می‌نماید.

سراج گفت: در این دوره سازمان بازرسی کل کشور تلاش نموده تا با فعال نمودن مثلث دانش، روش و تجربه و به کمک نیروهای متخصص، مؤمن و انقلابی خویش، میزان اثربخشی فعالیت‌های خود را ارتقاء بخشد.

رییس سازمان بازرسی کل کشور افزود: در این راستا، گوشه‌ای از فعالیت‌های سازمان در حوزه‌های سه‌گانه یاد شده از این قرار است. حوزه دانش که سازمان بازرسی کل کشور در دوره جدید، ضمن اهتمام به تقویت بنیان‌های دانشی تصمیمات و رویکردهای خود، می‌کوشد تا با آگاهی از دستاوردهای نوین علمی بومی و غیربومی، پشتوانه‌ای قابل اعتماد برای کارکردهای خویش را فراهم آورد.

وی ادامه داد: انجام مطالعات بنیادین و کاربردی از سوی محققان درون سازمانی و برون سازمانی، برقراری ارتباط با مراکز دانشگاهی و علمی، طراحی و اجرای آموزش‌های کاربردی و تخصصی با هدف ارتقاء دانش کارکنان، تکمیل گام‌های مقدماتی راه‌اندازی اولین آکادمی ضد فساد در جمهوری اسلامی ایران، بازنگری در دستور کار و اعضای کمیسیون‌های علمی - تخصصی در سطح مرکز و استان‌ها با هدف ایجاد سیستم پشتیبانی از تصمیم، تقویت منشورات علمی سازمان، استفاده از ظرفیت‌های دانشجویی در مقاطع دکتری و نخبگان سرباز در رشته‌های مرتبط، گوشه‌ای از فعالیت‌های این حوزه بشمار می‌آید.

رییس سازمان بازرسی کل کشور گفت: حوزه دوم حوزه روش است که دوره جدید در سازمان بازرسی کل کشور، دوره بازنگری عمیق و گسترده در روش‌های کارکردی این سازمان است. بازنگری اگرچه پدیده‌ای دقیق و زمان‌بر است اما این کار در طول یکسال گذشته به مدد نشست‌ها، مشاوره‌ها و انجام تحقیقات و بررسی‌ها، مسیر خود را با سرعتی قابل قبول طی می‌نماید.

وی اظهار داشت: سازمان در روش نوین خود، بر آنست که نه بازرسی بلکه نظارت و نه کشف جرم و تخلف بلکه پیشگیری را به رویکرد اصلی‌اش تبدیل نماید. این مسأله، خود نیازمند توجه به زنجیره‌ای از تغییرات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری برای حرکت از گذشته به سوی آینده است.

سراج گفت: طراحی مدل‌های جدید نظارتی با استفاده از تجربه‌های موفق خارجی و داخلی،‌حرکت به سمت تحقق نظارت الکترونیکی با هدف کاهش زمان، کاهش هزینه‌ها و افزایش دقت و اخیرا تعامل با دستگاه‌های اجرایی کشور بسان مشاوری امین بویژه در دو حوزه تدوین برنامه‌های اقتصاد مقاومتی و تدوین برنامه ششم توسعه به منظور آگاه‌سازی دستگاه‌های یاد شده از دغدغه‌ها و دلمشغولی‌های سازمان بازرسی در خصوص گلوگاه‌های فساد و پیشنهاد ایجاد رویه‌های مطلوب برای دستیابی به اهداف، بخشی از بازنگری در حوزه روش‌ها محسوب می‌شود.

رییس سازمان بازرسی کل کشور بیان داشت: از سوی دیگر بازنگری روش‌های درون سازمانی انجام فعالیت‌ها از جمله در مواردی همچون افزایش اثربخشی عملکرد رسیدگی به شکایات مردمی، بهبود شاخص‌ها و استانداردهای نظارت و ارزیابی و سرانجام، کارآمدسازی بیشتر روش‌های تنقیح، سازمان را به شکلی جدی وارد عرصه بازبینی روش‌ها نموده است.

وی افزود: حوزه تجربه، سومین حوزه است که به جرأت می‌توان ادعا کرد که سازمان بازرسی کل کشور با تجربه‌ترین سازمان نظارتی در کشور است. این تجربه عمیق و گسترده از یک سو در کارکنان متخصص و حرفه‌ای آن و از سوی دیگر در گزارش‌ها، اسناد و مکتوبات و منشورات آن تجلی می‌یابد.

سراج ادامه داد: حضور سازمان در مجامع بین‌المللی و در میان سازمان‌های همطراز خود از سازمان‌های دولتی گرفته تا نهادهای آمبودزمانی و تعامل و هم‌اندیشی با آنها و اشتیاق سازمان‌های یاد شده برای آگاهی از تجارب جمهوری اسلامی ایران در زمینه مقابله با فساد و در اختیار قرار دادن تجربه‌های خود، سازمان بازرسی کل کشور را به مثابه سازمانی خلاق و پویا در نگاه ناظران بیرونی جلوه می‌دهد.

وی گفت: این روندی است که در آینده‌ای نزدیک و با به اجرا در آمدن شیوه‌های نوین و دانش محور نظارت و بازرسی، پویایی بیش از پیش خود را آشکار خواهد ساخت. همکاران عزیز من در این سازمان با گام گذاردن در راه پرفراز و نشیت بازنگری روش‌های کلان و کاهش آمار کجروی‌ها و افزایش میزان درستکاری و سلامت اداری را همچون گذشته و اثربخش‌تر از آن در دل دارند.

سراج تصریح کرد: در همین راستا ارزیابی‌های مربوط به اثربخشی حاصل از گزارش‌های نظارت و بازرسی سازمان به مبادی ذی‌ربط در پایان سال گذشته حکایت از 894 میلیارد تومان وصول مطالبات معوق دولتی، 1190 میلیارد تومان جلوگیری از تضییع بیت‌المال، 7782 میلیارد تومان لغو و تجدید مناقصه‌ها و مزایده‌ها و 9435 هکتار رفع تصرف، جلوگیری از تخریب و تغییر کاربردی اراضی ملی را دارد.

رییس سازمان بازرسی کل کشور اذعان داشت: همچنین تحقق بیش از 95 درصد از 1786 عنوان برنامه‌های نظارت و بازرسی مستمر در سال 1392 و در دستور کار قرار گرفتن 1318 عنوان در شش ماهه سال 1393 حکایت از فعالیت‌های پرحجم و سنگین سازمان دارد که به مدد عنایات الهی و حمایت‌های مسئولان، امید می‌رود برگ افتخار دیگری در کارنامه فعالیت‌های دست‌اندرکاران سازمان باشد.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها