امروز : دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۱۴:۲۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 118300
تاریخ انتشار: ۲۱ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 200
به گزارش گروه بین الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، امروز (یکشنبه) قاهره میزبان نشست جهانی کمک به غزه با حضور نمایندگان کشورها و سازمان‌های

به گزارش گروه بین الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، امروز (یکشنبه) قاهره میزبان نشست جهانی کمک به غزه با حضور نمایندگان کشورها و سازمان‌های بین‌المللی مختلف بوده است تا درباره آنچه حمایت از بازسازی غزه عنوان شده بحث و گفت‌وگو کنند.

در کنفرانس امروز بازسازی غزه که عبدالفتاح السیسی رئیس‌جمهور مصر آن را افتتاح کرده است نمایندگان 50 کشور و نهاد بین‌المللی شرکت دارند که اکثریت آنها در بیش از 50 روز حملات رژیم صهیونیستی به نوار غزه در قبال کشتار فلسطینی‌های ساکن این منطقه ساکت و تنها نظاره‌گر بودند.

به گزارش روسیاالیوم، «کشورهای کمک‌کننده به بازسازی غزه» در نشست امروز خود در قاهره متعهد شدند که برای بازسازی آن 5.4 میلیارد دلار اختصاص دهند.

وزیر امور خارجه قطر در این نشست گفت دولت قطر مشارکت یک میلیارد دلاری خود را در تلاش ها برای بازسازی نوار غزه اعلام می کند. کویت و امارات عربی متحده نیز هر کدام 200 میلیون دلار به بازسازی نوار غزه که حملات 51 روزه اسرائیل به این منطقه خساراتی جدی به آن وارد کرده است، اختصاص دادند.
وزیر خارجه آمریکا نیز در این کنفرانس از اختصاص 212 میلیون دلار دیگر کمک آمریکا برای کمک به بازسازی نوار غزه خبر داد. آمریکا پیشتر نیز اعلام کرده بود 118 میلیون دلار به تلاش ها برای بازسازی نوار غزه کمک می کند.
برخی از کارشناسان و تحلیلگران اعلام کردند که وعده‌های مالی این کشورها برای بازسازی غزه در حالی داده می‌شود که هیچ ضمانت اجرایی از سوی یک نهاد بین‌المللی برای عمل شدن به این تعهدات وجود ندارد.
حملات رژیم صهیونیستی به نوار غزه شهادت بیش از 2 هزار و 100 فلسطینی را در حالی رقم زد که سازمان‌های بین‌المللی و بسیاری از کشورهای شرکت‌کننده در کنفرانس کمک به غزه در زمان این حملات سکوت اختیار کرده بودند.
این کنفرانس در شرایطی برگزار شده است که برخی از کشورهای شرکت‌کننده خود از حامیان اصلی اسرائیل در جنگ 51 روزه صهیونیست‌ها علیه غزه هستند.
در همین راستا «محمود الزهار» عضو دفتر سیاسی جنبش مقاومت اسلامی فلسطین «حماس» در انتقاد از مشارکت آمریکا در کنفرانس بازسازی غزه اعلام کرد که ایالات متحده در حالی در این کنفرانس شرکت کرده است که خود اسرائیل را در جنگ علیه غزه به سلاح تجهیز می‌کند.
در کنفرانس قاهره که به‌صورت مشترک توسط مصر و نروژ برگزار شده است نمایندگانی از کشورها و نهادهای مختلف از جمله بان کی مون دبیرکل سازمان ملل و جان کری، وزیر خارجه آمریکا و نمایندگان چندین هیأت امدادرسانی و سازمان‌های بین‌المللی ازجمله صندوق بین‌المللی پول و اتحادیه عرب حضور داشتند.
بر اساس اعلام آژانس امدادرسان سازمان ملل در فلسطین (آنروا) حدود 80 هزار منزل به صورت جزئی و کلی در نوار غزه تخریب شده‌ و زیرساخت‌های اساسی در نوار غزه آسیب جدی دیده است. دولت توافق ملی کمک‌های اولیه برای بازسازی غزه را 4 میلیارد دلار اعلام کرده است.

انتهای پیام/ق

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها