امروز : سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 22
۲۰:۳۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 118328
تاریخ انتشار: ۲۱ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 32
حجت‌الاسلام «علی پروانه» مدیرکل آموزش معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار فعالیت‌های قرآنی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان ...

حجت‌الاسلام «علی پروانه» مدیرکل آموزش معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار فعالیت‌های قرآنی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; با اشاره به اینکه برای ایجاد انس عمومی با قرآن باید برنامه‌ریزی‌ شود، اظهار داشت: برنامه‌های آموزشی بسیاری در معاونت قرآن و عترت وزارت ارشاد طراحی و اجرایی شده است و مؤسسات قرآنی زیادی برای تربیت فعالان قرآنی تلاش می‌کنند.

برگزاری کلاس و دوره‌های قرآنی برای ایجاد انس عمومی با قرآن

وی صدور مجوز فعالیت به مؤسسات قرآنی در مناطق محروم را از اولویت‌های معاونت قرآن و عترت ارشاد عنوان کرد و گفت: ما تلاش می‌کنیم در مناطق محروم یا نقاطی که مؤسسات قرآنی کمتری دارند مجوز فعالیت مؤسسات قرآنی را صادر کنیم، علاوه بر این به مباحث دینی که مرتبط با عترت هستند نیز اهمیت ویژه‌ای خواهیم داد.

حجت‌الاسلام پروانه با اشاره به اینکه قرآن و عترت دو بال رسیدن به اهداف متعالی جامعه اسلامی هستند، خاطر نشان کرد: برای اینکه بتوانیم مردم را به سوی انس عمومی با قرآن هدایت کنیم کلاس و دوره‌های آموزشی فراگیر قرآنی توسط معاونت قرآن و عترت ارشاد برگزار شده است.

وی با بیان اینکه وظیفه اصلی ما حمایت از برنامه‌های اثرگذار مؤسسات قرآنی است، تصریح کرد: در اداره‌کل آموزش معاونت قرآن و عترت ارشاد برنامه‌هایی برای انس عمومی با قرآن در نظر گرفته شده که این برنامه‌ها متناسب با نیاز جامعه و سلایق افراد است.

حفظ و تلاوت قرآن وسیله‌ای برای انس با آیات الهی است

مدیرکل آموزش معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه حفظ قرآن به منظور انس با آیات الهی مورد تأکید قرار دارد، خاطر نشان کرد: مقام معظم رهبری مطالبه تربیت 10 میلیون حافظ قران کریم داشته‌اند؛ ایشان به حفظ و تدبر در آیات الهی توجه ویژه‌ای دارند چرا که این‌ها مقدمه‌ای برای انس با قرآن کریم است.

وی با بیان اینکه تلاوت کلام وحی نیز باید به منظور انس با قرآن باید صورت بگیرد، گفت: وقتی افراد به تلاوت، حفظ یا تفسیر قرآن روی می‌آورند هر روز بخشی از زمان خود را به خواندن آیات الهی اختصاص خواهند داد بنابراین به نوعی با قرآن انس می‌گیرند البته این انس به معنای ارتباط با قرآن است.

انس واقعی با قرآن در رفتار افراد متجلی می‌شود

حجت‌الاسلام پروانه با اشاره به اینکه انس واقعی با قرآن کریم در رفتار و عملکرد افراد متجلی می‌شود، افزود: زمانی که افراد با ممارست به یادگیری امور قرآنی پرداخته و در این بین به تدبر در آیات الهی نیز توجه دارند کم‌کم رفتارهای قرآنی در وجودشان متجلی می‌شود و وقتی که مفاهیم و مضامین الهی در رفتارشان دیده شد با قرآن مأنوس شده‌اند.

وی با بیان اینکه در نیمه دوم سال جاری 26 عنوان فعالیت آموزشی تدارک دیده‌ایم که هر کدام مکمل یکدیگرند، گفت: ما سعی داریم برنامه‌های و کلاس‌های آموزشی قرآن را طوری ساماندهی کنیم که همه افراد توانایی روخوانی و فصیح‌خوانی قرآن کریم را کسب کنند که برگزاری کلاس‌های حفظ، تلاوت، ترجمه و تفسیر قرآن، ترجمه و تفسیر نهج‌البلاغه و صحیفه سجادیه از مهم‌ترین این برنامه‌ها است.

حجت‌الاسلام پروانه با اشاره به راهکارهای جذب افراد به شرکت در کلاس‌های آموزش قرآن کریم، خاطر نشان کرد: اگر بخواهیم جوانان را به سوی حرکت در امور قرآنی تشویق کنیم باید علاوه بر ایجاد تنوع و مشوق‌های مختلف، فضای جذابی در کلاس‌های نیز داشته باشیم بر همین اساس ما سعی داریم مؤسسات قرآنی را فعال‌تر کنیم تا کلاس‌های آموزشی و حضور افراد در این جلسات گسترش قابل توجهی پیدا کند.

انتهای پیام/م.خ

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها