امروز : دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۱۴:۵۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 118338
تاریخ انتشار: ۲۱ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 37
به گزارش خبرنگار فعالیت‌های قرآنی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; سال‌هاست که جریانی وهابی در تلاش است تا با هدف ایجاد تفرقه در بین صفوف مسلمین ...

به گزارش خبرنگار فعالیت‌های قرآنی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; سال‌هاست که جریانی وهابی در تلاش است تا با هدف ایجاد تفرقه در بین صفوف مسلمین قرآن کریم را که اکنون نقش نقطه اتصال و وحدت مذاهب مختلف اسلامی را دارد به نقطه‌ افتراق و دو دستگی آنها تبدیل کند.

این گروه برای نیل به اهداف خود چند محور را به صورت همزمان دنبال می‌کند که می‌توان آنها را در عناوین زیر فهرست کرد:

1- شیعیان و به خصوص ایرانیان توانایی خواندن قرآن کریم را ندارند

2- حفظ قرآن فقط در حیطه توانمندی‌های اهل سنت است

3- شیعیان، قرآن را تحریف می‌کنند

درباره موارد اول و دوم مختصرا باید گفت که درخشش قاریان و حافظان ایرانی در سطح مسابقات بین‌المللی و کاروان قرآنی ایران اسلامی در حج تمتع به قدری چشم‌گیر بوده که نه تنها این توطئه را خنثی کرده است بلکه فراهم کننده موجبات بهره معنوی زائران حرم نبوی و خانه خدا از تیره‌های گونه‌گون مسلمانان نیز هست.

محمد بنیادی که خود طی سال‌های گذشته در کاروان قاریان ایرانی در سفر حج حضور داشته است ضمن بیان خاطرات خود در این باره می‌گوید: از سفر حج خاطرات خوبی برایم رقم خورد؛ شبی همراه با آقایان «محمدحسین سعیدیان» و «علیرضا نداف» به تلاوت قرآن می‌پرداختیم که مورد استقبال عرب‌ها قرار گرفت به طوری که جمعیت زیادی دور ما جمع شدند و همواره از اینکه ما می‌توانستیم قرآن بخوانیم متحیر بودند چرا که آنها تصور می‌کردند ایرانیان توانایی خواندن قرآن کریم را ندارند.

بنیادی در ادامه می‌افزاید: یک شب قاریان عربستان از ما دعوت کردند که در کنار حلقه آنها به تلاوت قرآن بپردازیم. آنها باور نداشتند که ایرانیان هم می‌توانند قرآن بخوانند. در آن زمان قرائت از حفظ در برنامه کاروان نور نبود به همین جهت همه افراد از روی مصحف شریف تلاوت می‌کردند اما با این وجود تلاوت قاریان ما آنقدر اثرگذار بود که مورد توجه عرب‌ها قرار گرفت.

قاریان ایرانی، منادیان وحدت قرآنی

علاوه بر این تلاوت قاریان ایرانی در سفر حج و در بین مسلمانان پنج قاره جهان، نقطه شناسایی و دعوت آنها به محافل قرآنی اقصی نقاط جهان است به گونه‌ای که امروزه در اغلب نقاط جهان، قاریان ایرانی دوشادوش قاریان مصری مشغول تلاوت و حتی آموزش هنر تلاوت قرآن کریم هستند و از حضور آنها به عنوان داور مسابقات قرآن نیز استفاده می‌شود.

سیدمهدی فاطمیان، استاد‌الاساتید حافظان قرآن ایرانی نیز در خاطرات خود از این سفر روحانی می‌گوید: در سفر حج حافظان قرآن نقش مؤثری در خنثی کردن توطئه‌های دشمنان اسلام دارند چرا که وقتی آنها قرآن را از حفظ می‌خوانند به سایر مسلمانان نشان می‌دهند که ایرانیان توانایی حفظ قرآن کریم و تلاوت آیات الهی آن‌ هم به سبک مصری‌ها را دارند.

این استاد پیشکسوت قرآن کریم، سفر حج تمتع را بهترین ظرفیت برای نشان دادن توانمندی‌های ایرانیان دانسته و می‌گوید: تلاوت برخی از حافظان قرآن آنقدر جذاب و زیبا است که حتی برخی از قاریان کشورهای عربی را تحت تأثیر قرار می‌دهد؛ به یاد دارم زمانی که در نزدیکی مکه به تلاوت قرآن می‌پرداختم یکی از مسلمانان سودانی که خود نیز قاری قرآن بود، با تمام وجودش به تلاوت قرآن گوش می‌داد و حتی بعد از پایان قرائت نزدیکم آمد و مرا به کشورش دعوت کرد.

فاطمیان با اشاره به اینکه تلاوت قرآن توسط ایرانیان برای مردم عرب بسیار جذاب و باورنکردنی بود، می‌افزاید: بسیاری از اهل سنت همانند ما شیعیان به اهل بیت(ع) علاقه دارند اما همانطور که ما مراجع تقلید مختلفی داریم، آنها نیز ریشه‌های فقهی متفاوتی دارند که سنت پیامبر(ص) را با اصول خاصی اجرایی می‌کنند اما باید به این نکته توجه داشته باشیم که شیعه یا سنی بودن باعث اختلاف نشود چرا که ما همه مسلمان هستیم و خداوند ما را به اتحاد توصیه کرده است.

نظارت‌های جمهوری اسلامی راه دستکاری قرآن را مسدود کرده است

اما در مورد دسیسه سوم وهابیون که مربوط به تحریف مصحف قرآن کریم می‌شود نیز باید گفت که با نظارت سخت‌گیرانه‌ای که جمهوری اسلامی ایران در موضوع چاپ قرآن به خرج می‌دهد امکان دستکاری و تحریف قرآن کریم در آن وجود ندارد.

احمد حاجی‌شریف معاون نظارت بر چاپ قرآن کریم سازمان دارالقرآن‌الکریم به عنوان صادرکننده مجوز چاپ قرآن در جمهوری اسلامی ایران در گفت‌وگو با فارس با رد ادعای مسئولان سعودی درباره کشف و ضبط قرآن تحریف شده از زائران ایرانی خانه خدا گفت: این ادعا از اساس کذب است و اگر سعودی‌ها اسناد خود را به همراه مجوز‌های چاپ قرآن مذکور را که باید در آن درج شده باشد ارائه کنند ما به آنها جایزه هم می‌دهیم.

وی با تأکید بر جوسازی بودن این موضوع علیه شیعیان گفت: از خبری که سعودی‌ها منتشر کرده‌اند بر می‌آید که قرآن ادعایی آنها از دسته قرآن‌های با چاپ نفیس است و این در حالی است که هیچ زائری قرآنی با این وزن و حجم را برای سفر حج استفاده نمی‌کند و از آنجایی که زائران ایرانی افراد متمولی هم هستند کسی چنین قرآنی را برای فروش هم با خود به عربستان نمی‌برد.

این متخصص رسم و ضبط قرآن کریم با اشاره به اینکه در ایران نظارت شدیدی بر چاپ قرآن صورت می‌گیرد از مسئولان سعودی خواست که قرآن ادعایی خود را به همراه مجوزهای چاپ مندرج در آن ارائه کنند؛ چرا که چنانچه این قرآن توسط جمهوری اسلامی ایران چاپ و عرضه شده باشد حتما باید دارای محوز چاپ باشد.

انتهای پیام/م.خ

 

 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها