امروز : سه شنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 18
۰۲:۱۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 118344
تاریخ انتشار: ۲۱ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 16
به گزارش خبرنگار آئین‌ و اندیشه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، مراسم رونمایی از مجموعه «جامع الاحادیث» اثر علیرضا برازش با حضور حجت‌الاسلام ...

به گزارش خبرنگار آئین‌ و اندیشه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، مراسم رونمایی از مجموعه «جامع الاحادیث» اثر علیرضا برازش با حضور حجت‌الاسلام سیدمهدی خاموشی، حجت‌الاسلام اختری و با حضور جمعی از نویسندگان در سازمان تبلیغات اسلامی برگزار شد.

خاموشی در ابتدا اظهار داشت: در زیارت جامعه کبیره می‌خوانیم «انتم نور الأنوار و هداة الأبرار و ائمّة الأخیار» این وصف، صفت انسان‌های برگزیده است و هدایت انسان‌ها به وسیله شما اهل بیت(ع) میسر است؛ «‌بکم فتح الله و بکم یختم و بکم ینزل الغیث و بکم یمسک السماء» نظام، کون و مکان به اذن‌الله به شما ربط دارد شما بخواهید رحمت می‌آورید و اگر بخواهید مصیبت و نقمت را از جامعه برمی‌دارید. وجود مقدس امیرالمؤمنین(ع) این چنین است.

وی با اشاره به آیه 10 سوره مبارکه دهر عنوان کرد: خداوند متعال در این آیه می‌فرماید که اهل بیت(ع) چگونه انسان‌هایی هستند در واقع آنها وجودات مطهره‌ای بودند که خداوند این بزرگوران را به جامعه ودیعه داد و آنها افق متعالی یک نسخه کامل بشری هستند.

رئیس سازمان تبلیغات اسلامی با اشاره به مجموعه 5 جلدی «جامع‌الاحادیث» ابراز داشت: ما در منابع دینی و فقهی خودمان ادله اربعه از جمله کتاب، سنت، عقل و اجماع را داریم؛ کتاب الله که دارای سندی قطعی، سنت نیز گاهی تقریر و گاهی قول معصومین(ع) است که قول می‌تواند از تمام معصومین برای ما سند قرار گیرد، باید به آن تکیه کرده و به عنوان منبع استنباط حکم به آن مراجعه کنیم.

وی گفت اینکه مبانی اعتقادی ما با عقل ثابت می‌شود حتماً حرف صحیحی است اما آیا برای نقل و فهم شرع، خود شخص می‌تواند بگوید این شیء پاک یا نجس است در حالی که ما به ادله اربعه مراجعه کنیم.

رئیس سازمان تبلیغات اسلامی با بیان اینکه  باید ادله اربعه را مقداری سعه و وسعت آن را بر کتاب و سنت بیاوریم چرا که شیعه و سنی اختلافی درباره کتاب (قرآن) ندارند، تصریح کرد: اهل سنت بیشتر به کلام نبی مکرم اسلام تمسک می‌کنند و انگشت اتهام را به سمت ما شیعیان دراز می‌کنند و می‌گویند طرق شما به نبی مکرم، منقطع است.

وی ادامه داد: مدت‌ها قبل با خودم فکر می‌کردم که آیا می‌توان احادیث رسول‌الله(ص) را با سلسله اسناد شیعی داشته باشیم و در سفری به قزوین با یکی از علما آشنا شدم و جواب سؤال خویش را در آثار وی یافتم.

خاموشی در ادامه به بیان خاطره‌ای از آیت‌الله آقامجتبی طهرانی پرداخت و گفت:‌ حدود 13 سال پیش در مدرسه مروی خدمت آقامجتبی رسیدم و به ایشان گفتم آیا مایل هستید کتاب «معجم احادیث اربعه» را تهیه کنم ایشان ابتدا گفت بله اما سپس از نظر خود منصرف شد و به بنده گفت که من بیش از 28 مرتبه «وسائل‌الشیعه» را خوانده‌ام و تقریباً تمام فقرات آن را از حفظ هستم لذا شاید تهیه «معجم احادیث اربع» برای من اسراف باشد و ادامه دادند این معجم به تنهایی کفایت نمی‌کند و تبویب‌ و ابواب‌بندی آن کاری خوب برای نسل آینده خواهد بود.

رئیس سازمان تبلیغات اسلامی، اظهار داشت: کسانی که به علم روایت آشنایی ندارند نباید در این زمینه اظهارنظر کنند اما کسی که در روایت غور می‌کند باید مطالب را از درون احادیث بیرون کشیده و بیان کند.

وی با بیان اینکه هم‌اکنون مجموعه آثار «جامع‌الاحادیث» به دعا، توبه، صبر و شکر اختصاص دارد و موضوعاتی مانند مغفرت از گناه،‌حرص، حسد، کبر، عقل، ایمان و علم و عمل در آینده مورد تحقیق و پژوهش قرار خواهد گرفت، اظهار داشت: نیاز جامعه شبکه تبلیغی و خطابه ما به این موضوعات از طرف دیگر یک شخص خطیب و مبلغ باید به سندهای قطعی و مسلم استناد کند و بتواند مستند صحبت کند که این مسیر در آینده به ابواب مورد نیاز جامعه سوق داده خواهد شد.

خاموشی یادآور شد: توصیه بنده به شبکه تبلیغ، این است که از این آثار استفاده کند و ما نیز سعی داریم این آثار را برای آنها ارسال کنیم همچنین طلاب عزیز باید از مجموعه آثار «جامع‌الاحادیث» بهره برده و به نرم‌افزارهای حدیثی اکتفا نکنند چرا که چیزی همانند مجموعه آثار «جامع‌الاحادیث» به راحتی نمی‌تواند عقل و ذهن بشر را به خود اختصاص دهد.

رئیس سازمان تبلیغات اسلامی ابراز داشت: اگرچه مراجعه مستقیم به روایات را به کسانی که درس علوم دینی نخوانده باشند توصیه نمی‌کنم اما باید افراد متخصص فن بوده و در مراجعه به کتب روایی، تخصص‌های لازم را داشته باشند چرا که این تخصص برای کشف ادله و مراد، امری لازم است و با تخصص خاص به این کتاب روایی مراجعه کنیم و بنده اثر جامع‌الاحادیث را به جامعه علمی و فرهنگی توصیه می‌کنم.

* تألیف کتاب جامع‌الاحادیث، کلیدی در دست محققان علوم دینی

در بخش دیگری از این مراسم علیرضا برازش نویسنده مجموعه آثار «جامع‌الاحادیث» با اشاره به حدیثی از امام رضا(ع) مبنی بر اینکه اگر مردم زیبایی‌های کلام را بدانند خودشان از ما پیروی می‌کنند، گفت: یکی از وظایف ما این است که واقعاً پیرو ائمه اطهار(ع) باشیم و کلام آنها را به نسل بعدی برسانیم و تا این اندازه دین، متین و زیباست که این انگیزه باعث گردآوری احادیث در بنده شد.

وی عنوان کرد: بسیاری از کتاب‌های احادیث، دسته‌بندی مرتبی نداشتند و چه بسا برخی از آنها حتی فهرست هم نداشتند و از این رو بنده 31 سال پیش در سال 1362 مجموعه‌ای از احادیث را جمع‌آوری کردم و نزدیک به 500 حدیث جمع‌آوری شد که 30 حدیث در کتاب کافی درباره شکر وجود داشت و تعدادی که من جمع‌آوری کردم بسیار تعجب‌ برانگیز بود.

نویسنده مجموعه آثار «جامع‌الاحادیث» گفت: در آثار پیشین درباره شکر و صبر در کتاب کافی، 30 حدیث و با فاصله 700-800 سال علامه مجلسی نیز 87 حدیث در باب شکر و میزان‌الحکمه آیت‌الله ری‌شهری 87 حدیث در 23 باب درباره موضوع شکر ذکر کرده‌اند و از آنجا که احادیث درباره «شکر» بسیار زیاد بود می‌طلبید که زیرفصل‌هایی برای آن طراحی شود.

وی ادامه داد: گردآوری احادیث 10درصد وقت ما را به خود اختصاص داد اما تبدیل و دسته‌بندی و استخراج آن فهرست 100صفحه‌ای، 90درصد از وقتمان را به خود اختصاص داد که مجموعه «جامع‌الاحادیث» بالای 70 صفحه فهرست دارد که مطالعه آن ما را با زوایای جدیدی در اسلام آشنا می‌کند.

برازش اظهار داشت:‌ مطمئناً اگر در چند دهه پیش یک محقق می‌گفت که من فرصت این را ندارم که نرم‌افزارها و معاجمی که وجود دارد را مورد بررسی و پژوهش قرار دهم اکنون با تألیف کتاب جامع‌الاحادیث، این کلید در دست محققان علوم دینی وجود دارد.

وی خاطرنشان کرد: مجموعه 5 جلدی جامع‌الاحادیث شامل موضوعاتی مانند صبر، توبه، شکر و دعا است که برای صبر 5هزار و 700حدیث، برای توبه 3هزار و 543 حدیث، شکر دارای 4هزار و 589 حدیث و دعا در دو مجلد دارای 8هزار و 622حدیث است. هدف بنیادین از تألیف این مجموعه، شناساندن معارف ناب اسلامی با برداشت مستقیم از آیات و روایات است که برای حصول به این حقیقت، راهی جز مراجعه به وحی الهی و مفسران راستین آن نیست و هرقدر منبع و مأخذ وسیع‌تری داشته باشد محقق عمیق‌تر می‌تواند به پژوهش بپردازد و امکان دستیابی به نظر شارع و انطباق نظریه حاصله با آن بیشتر خواهد بود.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها