امروز : سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 24
۱۵:۳۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 118396
تاریخ انتشار: ۲۱ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۳:۵۵
تعداد بازدید: 73
«ولادیمیر آندرس گونزالس کسادا» سفیر کوبا در تهران در گفت‌وگو با خبرنگار سیاست خارجی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، به بررسی تروریسم بین‌الملل

«ولادیمیر آندرس گونزالس کسادا» سفیر کوبا در تهران در گفت‌وگو با خبرنگار سیاست خارجی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، به بررسی تروریسم بین‌الملل پرداخت و اظهار داشت: تروریسم به بسیاری از کشورها آسیب زده و بسیاری از کشورها از آن متضرر شده و ضربه دیده‌اند.

وی با اشاره به فعالیت‌های داعش در منطقه گفت: اخیراً نام دولت اسلامی عراق و شام خیلی به گوش می‌رسد و ائتلافی بین‌المللی توسط دولت آمریکا و کشورهای غربی برای مبارزه با این گروهک تررویستی ایجاد شده است.

کسادا با اشاره به افزایش مقررات و تشدید آنها در مبارزه با تروریسم بعد از واقعه 11 سپتامبر 2001 اظهار داشت: در مبارزه با تروریسم باید با تمام جنبه‌های آن مبارزه کرد و نباید استاندارد دوگانه‌ای در مبارزه با آن اتخاذ شود.

سفیر کوبا در تهران با بیان اینکه گروهک تروریستی داعش در حوالی سوریه به وجود آمد، به حمایت‌های مادی و معنوی کشورهای غربی و آمریکا از این گروهک تروریستی اشاره کرد.

کسادا گفت: در حال حاضر بین مخالفان «بشار اسد» و داعش اختلاف و دوگانگی به وجود آمده است.

سفیر کوبا در تهران هدف نهایی و کلی آمریکا و کشورها غربی را براندازی بشار اسد دانست و خاطرنشان کرد: به همین دلیل است که دولت آمریکا و کشورهای غربی در یک طرف از مخالفان اسد حمایت کرده و از طرف دیگر ائتلافی برای مبارزه با داعش تشکیل می‌دهند.

کسادا حضور کلیه عوامل برای مبارزه با تروریسم را لازم دانست و تصریح کرد: در مبارزه با تروریسم نمی‌توانیم برخی عوامل را نادیده بگیریم.

گونزالس کسادا با اشاره به سخنرانی حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان در نشست اخیر مجمع عمومی سازمان ملل، گفت: قسمت زیادی از سخنرانی رئیس جمهور ایران به موضوع مبارزه با تروریسم اختصاص داشت.

وی اظهار داشت: با انجام تحقیقات مشخص می‌شود که از 11 سپتامبر 2001 تاکنون به غیر از هیاهوهای آمریکا و کشورهای غربی هیچ کار مثبتی انجام نشده و متأسفانه تروریسم به جای از بین رفتن، رو به گسترش رفته است.

سفیر کوبا خاطرنشان کرد: دلیل از بین نرفتن تروریسم این بود که آمریکا و غرب نخواستند عوامل مؤثر در از بین بردن موانع در مبارزه با تروریسم، دخالت داشته باشند.

وی با بیان اینکه علی رغم فعالیت‌های صورت گرفته در افغانستان، عراق و سوریه باز هم تروریسم وجود دارد، گفت: راهی که برای مبارزه با تروریسم طی شده راه صحیحی نبوده و نتیجه درستی اخذ نشده است. خشونت بیشتر خشونت بیشتر می‌آورد.

کسادا تأکید کرد: نوعی از تروریسم در سطح بین‌الملل وجود دارد و کوبا نیز از آسیب‌های تروریسم در امان نبوده و مستثنی نشده است.

سفیر کوبا ادامه داد: طی بیش از 50 سال از انقلاب کوبا،‌ این کشور رنج‌های زیادی بر اثر تحریم‌ها و رفتارها از سمت بخش‌های مختلف آمریکای شمالی، متحمل شده است.

وی با اشاره به رنج‌های سیاسی و اقتصادی کوبا بعد از پیروزی انقلاب این کشور، اظهار داشت: اقدامات تروریستی در کوبا بیش از هزار کشته و 3 هزار مجروح بر جای گذاشته است.

کسادا افزود: ششم اکتبر یادبود کشته شدگان در یکی دیگر از فعالیت‌های تروریستی علیه کوبا را گرامی داشتیم.

وی ادامه داد: در سال 1976 در یکی از حملات تروریستی علیه ملت کوبا، بمبی در یکی از هواپیماهای خطوط هوایی کار گذاشته شد که منجر به کشته شدن افراد زیادی شد.

سفیر کوبا با بیان اینکه در این حمله 73 نفر که بیشتر آنها کوبایی بودند کشته شدند، اظهار داشت: عوامل این بمب‌گذاری بعدها در آمریکا مشاهده شدند که یکی از آنها فوت شده و «لوئیس پوسادا کالریس» که یکی دیگر از بمبگذاران می‌باشد هم اکنون ساکن میامی بوده و علیه ملت کوبا مبارزه می‌کند.

وی رفتار آمریکا را یکی از نمونه‌های استانداردهای دوگانه برشمرد که از یک طرف با داعش مبارزه می‌کنند و وقتی به سوابقشان مراجعه می‌شود مشاهده می‌کنیم که خودشان حامی تروریسم هستند.

کسادا به بیش از 600 سوء قصد به جان فیدل کاسترو در زمان فعالیتش اشاره و خاطرنشان کرد: طی 55 سال بعد از انقلاب کوبا، این کشور متحمل تحریم‌ها، محاصره اقتصادی و غیره شده که از سوی ایالات متحده آمریکا اعمال می‌شود.

سفیر کوبا در تهران هدف اقدامات تروریستی و محاصره‌های اقتصادی علیه کشورش را تغییر حکومت کوبا دانست و خاطرنشان کرد: به همین دلیل آمریکا نمی‌تواند رهبری مبارزه با تروریسم را بر عهده گیرد.

وی اظهار داشت: آمریکا برای اینکه رهبری مبارزه با تروریسم را بر عهده بگیرد باید گذشته خود را پاک کند، استقلال همه کشورها را به رسمیت شناخته، سلاح‌های خود را منهدم و به حقوق بشر در دنیا احترام بگذارد.

سفیر کوبا یکی دیگر از موارد سیاست دوگانه آمریکا در مبارزه با تروریسم را دستگیری 5 شهروند کوبایی در سال 1998 در میامی عنوان کرد که مأموریتشان شناسایی مخالفان کوبا بود و افزود: این 5 نفر در یک قضاوت ناعادلانه در آمریکا محکوم و مجبور به سپری کردن دوران محکومیتشان در آمریکا شدند.

کسادا خاطرنشان کرد: یکی از جرائم این افراد اقدام علیه امنیت ملی ایالات متحده آمریکا بود در صورتی که آنها علیه مخالفان کوبا اقدام کردند.

وی با بیان اینکه 16 سال است که این افراد در زندان به سر می‌برند، گفت: 2 نفر از این افراد پس از پایان دوران محکومیت ناعادلانه خود به کوبا بازگشتند، اما 3 نفر دیگر به نام‌های «خراردو هرناندز»، «رامون لابانینیو» و «آنتونیو گررو» هنوز در زندان به سر می‌برند که برای نفر آخر 2 بار حبس ابد در نظر گرفته‌ شده و تقریباً هیچ امیدی به آزادی او نیست.

سفیر کوبا در ایران اظهار داشت: کمپین بین‌المللی برای آزادی این 3 نفر تشکیل شده که در حال حاضر 500 انجمن و گروه دوستی در سطح دنیا مشغول فعالیت برای آزادی آنها هستند، ولی متأسفانه آمریکا به درخواست این انجمن‌ها هیچ توجهی نکرده است.

کسادا با بیان اینکه یک بار دیگر می‌توان دوگانگی سیاست آمریکا در خصوص تروریسم را مشاهده کرد، عنوان کرد: ایالت متحده آمریکا از یک سو سرکرده مبارزه با داعش است و از سوی دیگر عوامل تروریستی در این کشور حضور دارند و از دیگر سو افرادی که در حال فعالیت علیه تروریسم هستند را بازداشت می‌کند.

وی بر مبارزه ریشه‌ای با تروریسم تأکید کرد و افزود: سیاستی که برای مبارزه با تروریسم در پیش می‌گیریم باید کاملاً اصولی باشد.

* هیچ ارتباطی بین ترویست‌های داعش و کشورهای مسلمان وجود ندارد

سفیر کوبا با اشاره به استفاده از واژه دولت اسلامی برای گروه تروریستی داعش در رسانه‌های غربی گفت: این لفظ توسط رسانه‌های غربی در راستای اسلام هراسی و بسط جنایت‌های داعش به تمام مسلمانان صورت می‌گیرد. در قبال استفاده از این اسم هم یک ترفند خاصی به کار برده شده است.

سفیر کوبا با بیان اینکه این می‌تواند مسئله‌ای باشد که اسلام را با تروریسم از سوی آمریکا ارتباط دهد، اظهار داشت: آمریکا همیشه به یک قضاوت برای گسترش اعمال و کارهای خود نیاز داشته و در گذشته بیشتر موضوعش در خصوص اتحاد جماهیر شوروی و از هم پاشیده شدن و فروریزی این اتحاد بود.

کسادا افزود: ایالات متحده آمریکا بعد از فروپاشی شوروی به دنبال بهانه‌ای بود تا بتواند سیاست‌های خود در سطح بین‌المللی و جهانی را به اجرا درآورد و به همین دلیل تمام اهداف خود را به سمت کشورهای اسلامی در نشانه گرفت، به سوی کشورهای سبزی که اسلامی بودند و اسلام در آنها حاکم بود.

وی ادامه داد: برای همین امروز گروهی به شکل گرفته به نام دولت اسلامی یا خلیفه اسلامی که از نظر مالی، نظامی و تسلیحاتی به طور کامل از جانب خودشان حمایت می‌شود و تهدید بزرگی برای بشریت و کل دنیا است.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار