امروز : پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 24
۱۳:۴۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 118418
تاریخ انتشار: ۲۱ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۲۲:۱۹
تعداد بازدید: 45
به گزارش خبرنگار حوزه دولت پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان امشب در گفت‌وگوی ویژه تلویزیونی خود از شبکه یک سیما با ...

به گزارش خبرنگار حوزه دولت پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان امشب در گفت‌وگوی ویژه تلویزیونی خود از شبکه یک سیما با تبریک عید سعید غدیر به ملت ایران و مسلمانان جهان در پاسخ به سؤال مجری برنامه در مورد تفاوت زیاد نرخ رشد اقتصادی از خردادماه سال گذشته با خرداد سال جاری گفت: ما از آغاز دولت با رکود و تورم مواجه بودیم که حل آن به سادگی امکانپذیر نبود.

وی تصریح کرد:‌ همه کارهایی که دولت انجام داده است با مشورت صاحب‌نظران و متخصصان بوده است و اگر یاری آنان، کمک همه و هدایت‌های مقام معظم رهبری نبود امروز به این نقطه نمی‌رسیدیم.

اولین بخشی که از رکود خارج شد نفت بود

رئیس جمهور با تأکید بر اینکه ما آثار خروج از رکود را از زمستان سال گذشته مشاهده می‌کنیم، گفت: ‌اولین بخشی که از رکود خارج شد نفت بود که شاید ابتدای شروع رکود نیز از همین بخش صورت گرفته باشد.

وی با اشاره به نرخ رشد منهای 6.8 درصد در سال 91 و منهای 2.9 درصد در سال 92 اظهار کرد: ما در مجموع 8 یا 9 فصل پشت‌سر هم را با رکود مواجه بودیم البته کشور ما غیر از دو سال اول انقلاب هیچ زمانی با این میزان از رکود مواجه نبوده است.

روحانی با تأکید براین نکته که وقتی رکود سخت می‌شود خروج از آن نیز سخت خواهد بود، گفت: تولید ما در بخش نفت در زمستان گذشته رشد را نشان می‌دهد همچنین واردات ما به میزان 22.2 درصد رشد داشت و در بخش مواد اولیه نیز 16.4 درصد و در بخش سرمایه‌ای‌، کارخانجات و ماشین‌آلات 32 درصد رشد داشته‌ایم.

در سه ماهه اول سال 93 تحرک خوبی در بخش‌های اقتصادی دیدیم

وی معنای این آمار را خروج تدریجی از رکود خواند و افزود: در سه ماهه اول سال 93 تحرک خوبی در بخش‌های اقتصادی دیدیم؛ مثلاً در بخش گردشگری رشد فوق‌‌العاده داشتیم و 2برابر فصل اول سال گذشته رشد در این بخش مشاهده کردیم.

رئیس‌جمهور از رشد 10 درصدی در بخش صنعت و معدن خبر داد و گفت: در تولید خودرو در سه ماهه اول سال به نسبت به سه ماهه سال گذشته 80 درصد رشد داشته‌ایم.

وی رشد بخش‌های پتروشیمی و فولاد خام را یادآور شد و گفت:‌ البته نفت هم نسبت به سه ماهه اول سال گذشته رشدی در حدود 6.1 درصد داشته است. همچنین در بخش‌های خدماتی نیز رشد شاهد بوده‌ایم و در بخش کشاورزی به میزان 3.3 درصد رشد داشته‌ایم.

رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد:‌ علت اینکه حرکت اقتصادی در ایران آغاز شد اعتماد و امید مردم بود، مردم به دولت اعتماد کردند و دولت به کارشناسان، صاحب‌نظران، دانشگاهیان و کل مردمی که حامی دولت بودند اعتماد کرد که این امر ریشه در سرمایه اجتماعی دارد و دولت و ملت به یکدیگر نزدیک‌تر شدند.
وی ادامه داد: از طرف دیگر مردم احساس کردند دولت در زمینه سیاست خارجی با منطق، کارشناس و تبحر لازم حرکت می‌کند البته قدرت‌های بزرگی هستند اما اینکه ایران با ۶ قدرت بزرگ در پای میز مذاکره بنشیند و بتواند به تفاهم برسد ولو این تفاهم ۶ ماهه باشد این قدم مثبتی است که من پس از امضای توافق‌نامه ژنو به کارآفرینان گفتم که قدم اول برداشته شده و قدم بعدی باید از سوی شما برداشته شود.
دولت به وعده‌ خود مبنی بر تعامل سازنده با جهان پایبند است
روحانی با بیان اینکه دولت به وعده‌های انتخاباتی خود مبنی بر تعامل سازنده با جهان پاینبد است، تصریح کرد: بحث هسته‌ای یک مسئله جز در جهان است، اگر اکنون به یک اجلاس بین‌المللی می‌رویم کشوری نیست که داوطلب صحبت با ایران نباشد همه داوطلب هستند و شاید نخواهیم با یک کشور صحبت کنیم اما پیش از این زبان کشورها نصحیت بود و اکنون سؤال است و آنان درباره مسائل مختلف منطقه می‌پرسند بنابراین سیاست خارجی یک گام به جلو برداشته است و در قدم‌ اول موفق شده‌ایم.
رئیس‌جمهور کشورمان با بیان اینکه قدم اول را برداشته‌ایم و توافق نهایی را در پیش داریم، تصریح کرد: این موضوعی است که ۱۲ سال محل بحث بوده است و از سال ۸۱ شروع شد بنابراین این امری نیست که یک روز یا یک ماهه حل شود.
در کلیات مسئله با ۱+۵ به اتفاق نظر رسیده‌ایم
روحانی با بیان اینکه در کلیات مسئله با ۱+۵ به اتفاق‌نظر رسیده‌ایم، اظهار داشت: مسائل جزیی نیز در این زمینه وجود دارد که من نمی‌گویم از اهمیت برخوردار نیست اما امروز ۱+۵ قبول کرده موضوع هسته‌ای ایران را به رسمیت بشناسد و مباحثی که چند سال پیش مطرح بود مبنی براینکه ایران غنی‌سازی را انجام دهد یا خیر محل بحث نیست و در کلیت مسئله توافقاتی حاصل شده است.
ادامه دارد...

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار