امروز : دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 25
۰۵:۳۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 118432
تاریخ انتشار: ۲۱ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۲۲:۳۱
تعداد بازدید: 40
پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; -گروه فعالیت‌های قرآنی: «مصطفی اسماعیل» معروف به «اکبرالقراء» در تاریخ 17 ژوئن 1905 در ناحیه طنطای مصر متولد شد. ...

پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; -گروه فعالیت‌های قرآنی: «مصطفی اسماعیل» معروف به «اکبرالقراء» در تاریخ 17 ژوئن 1905 در ناحیه طنطای مصر متولد شد. وی تلاوت قرآن را نزد استاد البدوی فراگرفت سپس به همراه خلیل‌الحصری در محضر استاد ابراهیم سلام به تحصیل علوم و فنون قرائت پرداخت.
 
شیخ «مصطفی اسماعیل» در تاریخ 26 دسامبر 1978 درگذشت.

در ادامه تلاوتی را از مجموعه تلاوت‌های استودیویی وی خواهیم شنید که آیاتی از سوره مبارکه «مائده» را شامل می‌شود. یکی از آیات این تلاوت، آیه سوم سوره مبارکه «مائده» است که به اعتقاد مفسران شیعه در روز عید غدیر خم بر پیامبر اکرم نازل شد.

آنگونه که در تفسیر «نمونه» اثر مفسر ارجمند آیت‌الله‌العظمی «ناصر مکارم شیرازی» آمده است؛ در روایات فراوانى که از طرق معروف اهل تسنن و شیعه نقل شده، صریحاً این مطلب آمده است که آیه شریفه فوق، در روز غدیر خم و به دنبال ابلاغ ولایت على علیه‌السلام نازل شد، از جمله:

1 ـ دانشمند معروف سنّى «ابن جریر طبرى» در کتاب «ولایت» از «زید بن ارقم» صحابى معروف، نقل مى‌کند که این آیه در روز «غدیر خم» درباره على علیه‌السلام نازل شد.

2 ـ «حافظ ابو نعیم اصفهانى» در کتاب «ما نزل من القرآن فى عَلىّ علیه‌السلام» از «ابو سعید خدرى» (صحابى معروف) نقل کرده که پیامبر صلى‌الله علیه و آله در غدیر خم، على(علیه السلام) را به عنوان ولایت، به مردم معرفى کرد و مردم متفرق نشده بودند تا این که آیه «اَلْیَوْمَ أَکْمَلْتُ لَکُمْ...» نازل شد.

در این موقع پیامبر صلى‌الله علیه و آله فرمود: «اَللّهُ أَکْبَرُ عَلى اِکْمالِ الدِّیْنِ وَ اِتْمامِ النِّعْمَةِ وَ رَضِىَ الرَّبِّ بِرِسالَتِى وَ بِالْوِلایَةِ لِعَلِىٍّ(علیه السلام) مِنْ بَعْدِى، ثُمَّ قالَ: مَنْ کُنْتُ مَوْلاهُ فَعَلِىٌّ مَوْلاهُ اَللّهُمَّ والِ مَنْ والاهُ وَ عادِ مَنْ عاداهُ وَ انْصُرْ مَنْ نَصَرَهُ وَ اخْذُلْ مَنْ خَذَلَهُ؛ اللّه اکبر بر تکمیل دین و اتمام نعمت پروردگار و خشنودى خداوند از رسالت من و ولایت على(علیه‌السلام) بعد از من، سپس فرمود: هر کس من مولاى اویم على(علیه‌السلام)مولاى او است، خداوندا! آن کس که او را دوست بدارد دوست بدار، و آن کس که او را دشمن دارد، دشمن بدار، هر کس او را یارى کند یارى کن، و هر کس دست از یاریش بر دارد دست از یارى او بردار».

3 ـ «خطیب بغدادى»، در تاریخ خود از «ابو هریره» از پیامبر صلى‌الله علیه و آله چنین نقل کرده که بعد از جریان غدیر خم و پیمان ولایت على علیه‌السلام و گفتار عمر بن خطاب: «بَخٍّ بَخٍّ یَا بْنَ أَبِى طالِب أَصْبَحْتَ مَوْلاىَ وَ مَوْلى کُلِّ مُسْلِم» آیه «اَلْیَوْمَ أَکْمَلْتُ لَکُمْ دِیْنُکُمْ» نازل شد.

در کتاب نفیس «الغدیر» علاوه بر روایات سه گانه فوق، سیزده روایت دیگر نیز در این زمینه نقل شده است.

در کتاب «احقاق الحق»، از جلد دوم تفسیر «ابن کثیر»، صفحه 14 و از «مناقب خوارزمى»، صفحه 47 نزول این آیه را درباره داستان غدیر از پیغمبر اکرم صلى‌الله علیه و آله نقل کرده است.

در تفسیر «برهان» و «نورالثقلین» نیز ده روایت از طرق مختلف نقل شده که این آیه درباره على علیه‌السلام یا روز «غدیر خم» نازل شده که نقل همه آنها نیازمند به رساله جداگانه است.

مرحوم «علامه سیّد شرف‌الدین» در کتاب «المراجعات» چنین مى‌گوید: «نزول این آیه را در روز غدیر در روایات صحیحى که از امام باقر علیه‌السلام و امام صادق علیه‌السلام نقل شده، ذکر شده و اهل سنت، 6 حدیث با اسناد مختلف از پیامبر صلى‌الله علیه و آله در این زمینه نقل کرده‌اند که صراحت در نزول آیه در این جریان دارد».

از آنچه در بالا گفتیم روشن مى شود اخبارى که نزول آیه فوق را در جریان غدیر بیان کرده‌اند، در ردیف خبر واحد نیست که بتوان با تضعیف بعضى اسناد آن، آنها را نادیده گرفت.

بلکه اخبارى است که اگر متواتر نباشد لااقل مستفیض است و در منابع معروف اسلامى نقل شده، اگر چه بعضى از دانشمندان متعصب اهل تسنن، مانند: «آلوسى» در تفسیر «روح المعانى» تنها با تضعیف سند یکى از این اخبار کوشیده‌اند بقیه را به دست فراموشى بسپارند و چون روایت را بر خلاف مذاق خویش دیده‌اند، مجعول و نادرست قلمداد کنند.

و یا مانند نویسنده تفسیر «المنار» با تفسیر ساده‌اى از آیه گذشته، بدون این که کمترین اشاره‌اى به این روایات کند، شاید خود را در بن بست دیده که اگر بخواهد روایات را ذکر کرده و تضعیف کند بر خلاف انصاف است و اگر بخواهد قبول کند بر خلاف مذاق او است!
 

 تلاوت آیات 1 تا 26 سوره مبارکه «مائده» توسط استاد مرحوم «مصطفی اسماعیل»

دانلود

 
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها