امروز : جمعه ۳۱ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 April 20
۱۰:۰۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 118471
تاریخ انتشار: ۲۲ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 34
دیوید مایلزیش، هماهنگ کننده امور مربوط به ترویج حقوق در مقر کمیته بین المللی صلیب سرخ در گفت‌گو با خبرنگار اجتماعی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ;

دیوید مایلزیش، هماهنگ کننده امور مربوط به ترویج حقوق در مقر کمیته بین المللی صلیب سرخ در گفت‌گو با خبرنگار اجتماعی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در مورد نشان‌های صلیب سرخ، هلال احمر و کریستال سرخ توضیحاتی داد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا نشان‌های صلیب سرخ، هلال‌احمر و کریستال سرخ با یکدیگر در معنا تفاوت دارند؟ گفت: خیر. هر سه‌ این نشان‌ها به لحاظ قانونی شناخته شده هستند و پوشش‌های حمایتی یکسانی را فراهم می‌کنند؛ تفاوت آنها تنها در شرایط به کار گرفتن آن‌هاست.

مایزلیش ادامه داد: طرحی که هانری دونان در سال 1863 ارائه کرد هدفش یاری‌ رساندن بیشتر به قربانیان جنگ بود -در این طرح تلاش‌ شده بود تا کشورها ترغیب شوند تا حمایت از امدادگران، زخمی‌ها و بیماران را در میدان جنگ بپذیرند.

هماهنگ کننده امور مربوط به ترویج حقوق در مقر کمیته بین المللی صلیب سرخ افزود: وی جهت تحقق این هدف پیشنهاد کرده بود تا نشان مشخص و متمایزی انتخاب شود، نشانی که به طور قانونی امدادگران داوطلب و خدمات پزشکی نظامی را زیر چتر حمایتی خود قرار دهد.

وی به تاریخچه بکارگیری این نشان نیز اشاره کرد و یادآور شد: چنین نشانی نخستین بار در اوت 1864 انتخاب شد این نشان، صلیبی سرخ بر زمینه‌ای سفید بود، که در واقع رنگ آن برعکس رنگ پرچم کشور سوئیس بود اما در دوران جنگ روسیه و عثمانی (1876-1877)، امپراطوری عثمانی اعلام کرد که به جای صلیب سرخ از نشان هلال‌احمر استفاده خواهد کرد؛ با این درخواست موافقت شد تا طرف مقابل هم بتواند از نشان صلیب ‌سرخ استفاده کند؛ به این ترتیب هلال احمر به دومین نشان حمایتی بدل شد.

مایزلیش خاطرنشان کرد: با گذشت زمان، از این دو نشان گاه معانی ضمنی سیاسی، فرهنگی و مذهبی نیز برداشت می‌شد. این موضوع باعث شد تا پوشش حمایتی این نشان‌ها که بر سر قربانیان درگیری‌های مسلحانه، گروه‌های پزشکی نیروهای نظامی، و اعضای سازمان‌های بشردوستانه گسترانده شده بود به مخاطره بیفتد.

به گفته وی، برخی دولت‌ها و برخی سازمان‌‌های کشوری نمی‌خواستند از هیچ یک از نشان‌های صلیب سرخ یا هلال احمر استفاده کنند، و برخی دیگر نیز می‌خواستند از هر دو این‌ها استفاده کنند به این ترتیب، ایده‌‌ بکارگیری یک نشان دیگر مطرح شد؛ نشانی که مورد پذیرش تمام دولت‌‌ها و سازمان‌های ملی باشد.

هماهنگ کننده امور مربوط به ترویج حقوق در مقر کمیته بین المللی صلیب سرخ اضافه کرد: این ایده که به شدت مورد حمایت نهضت بود، در دسامبر 2005 تحقق پیدا کرد. در این زمان در جریان یک اجلاس سیاسی نشان کریستال سرخ به عنوان یک نشان متمایز در کنار صلیب سرخ و هلال احمر به رسمیت شناخته شد.

به گفته وی، امروزه هر سه نشان صلیب سرخ، هلال‌احمر و کریستال سرخ بر اساس قوانین بین‌المللی کاملاً محترم شمرده می‌شوند.

مایزلیش در پاسخ به این سوال که از نشان‌های صلیب‌سرخ، هلال‌احمر و کریستال سرخ جهت چه مقاصدی می‌توان استفاده کرد؟ افزود: این نشان‌ها دو نوع کاربرد دارند: کاربرد نشانگر و کاربرد حمایتگر.

وی ادامه داد: کاربرد نشانگر رابطه‌ یک فرد، شیء یا وسیله نقلیه را با نهضت نشان می‌دهد ممکن است آمبولانس‌ها یا پایگاه‌های امدادرسانی نیز برای ارائه خدمات درمانی رایگان از این نشان‌ها استفاده کنند. در این موارد نشان‌ها باید نسبتاً کوچک باشند و ممکن است به شکل بازوبند یا روی بام بنا استفاده شوند، تا به این ترتیب با نشان‌هایی که در کاربردهای حمایتگر از آن‌ها استفاده می‌شود اشتباه نشوند.

هماهنگ کننده امور مربوط به ترویج حقوق در مقر کمیته بین المللی صلیب سرخ رایج‌ترین مورد استفاده از کاربرد نشانگر این نشان‌ها را در آرم جمعیت‌های ملی دانست و گفت: در این مورد، نشان در ترکیب با نام جمعیت‌های ملی یا حروف اول آن، نشان داده می‌شود.

وی کاربرد حمایتگر این نشان‌ها را عمدتاً در جریان درگیری‌های مسلحانه عنوان کرد و افزود: در این شرایط، این نشان، علامت مشهود پوشش حمایتی‌ای است که بر اساس چهار کنوانسیون ژنو و پروتکل‌های الحاقی آن، از خدمات پزشکی و کارکنان مذهبی نیروهای مسلح، بیمارستان‌های غیر نظامی مجاز به مداوای مجروحان، بیماران و کشتی‌شکستگان، و نیز افراد، خودروها و وسایلی می‌شود که با نهضت مرتبط هستند.

مایزلیش تاکید کرد: این نشان‌ها وقتی در کاربرد حمایتگر به کار گرفته می‌شوند باید تا حد امکان بزرگ باشند و به تنهایی و بدون همراهی هر گونه اطلاعات اضافی به نمایش گذاشته شوند.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها