امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 22
۰۰:۳۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 118482
تاریخ انتشار: ۲۲ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 14
حامد امیری، مسئول فنی ستاد بازسازی عتبات عالیات در نجف اشرف در گفت‌وگو با خبرنگار جامعه فارس به ساخت صحن حضرت زهرا (س)  در جوار حرم حضرت علی (ع)‌ ...

حامد امیری، مسئول فنی ستاد بازسازی عتبات عالیات در نجف اشرف در گفت‌وگو با خبرنگار جامعه فارس به ساخت صحن حضرت زهرا (س)  در جوار حرم حضرت علی (ع)‌ اشاره کرد و گفت:‌ هم‌اکنون زیربنای حرم علی (ع) بیش از 2 هزار متر مربع نیست و با ساخت صحن حضرت زهرا (س)‌ زیربنای آن به 218 هزار متر مربع می‌رسد.

وی ادامه داد: این مساحت جوابگوی جمعیت 100 هزار نمازگزار در یک لحظه را دارد چرا که در شرایط کنونی راه‌های ورودی و دسترسی به حرم حضرت علی (ع)‌ کافی نیست و شاید تنها در روزهای خلوت بتوان از آنها استفاده کرد اما در مجموع این مسیرها برای روزهای پرجمعیت نجف اشرف مناسب نیست.

امیری در خصوص نامگذاری صحن حضرت زهرا (س) گفت:‌ در ابتدا قرار بود این صحن، صحن امام هادی (ع) باشد که مجموعه ایران این پیشنهاد را دادند اما با توجه به اینکه حضرت زهرا (س) در بقیع بارگاه و بقعه‌ای ندارند و هیچ صحنی در هیچ ‌جای دنیا به نام خود ایشان نامگذاری نشده است و از سوی دیگر به دلیل اینکه این صحن در کنار حرم امیرالمؤمنین (ع) ساخته می‌شود نام آن به صحن حضرت زهرا (س) تغییر کرد که در این مورد از آقای سیستانی نیز اجازه گرفته شد.

مسئول فنی ستاد بازسازی عتبات عالیات در نجف اشرف با اشاره به اینکه بزرگترین افتخار ما ایرانی‌ها این است که تمام حرم‌ها توسط ما ساخته شده است، گفت: سبک معماری ایرانی- اسلامی در ساخت صحن‌ها و حرم‌ها لحاظ می‌شود و در این معماری هر قوسی معنای خاصی دارد و اگر معماری‌‌ این صحن‌ها را غیر ایرانی‌ها انجام دهند شاهد نمونه‌هایی مانند مسجد کوفه خواهیم بود که سبک معماری آن عثمانی است که نمونه آن را می‌توان در مسجدالنبی (ص) و مسجد الحرام می‌توان دید.

وی گفت:‌ با سپرده شدن ساخت صحن حضرت زهرا (س) به ایرانیان هم‌اکنون معماری اسلامی- ایرانی را در ساخت آن لحاظ می‌کنیم به گونه‌ای که این مجموعه از نظر معماری از صحن حضرت علی (ع) جدا نشود.

مسئول فنی ستاد بازسازی عتبات عالیات افزود: از مجموع پروژه صحن حضرت زهرا (س) بخش زیارتی آن به ستاد بازسازی عتبات عالیات ابلاغ شده است که این بخش شامل بخش‌هایی از قسمت غیر زیارتی مانند راهروهای دسترسی نیز می‌باشد.

امیری در خصوص تعداد ایرانیانی که هم‌‌اکنون در صحن حضرت زهرا (س) مشغول کار هستند، گفت: هم‌اکنون 600 نفر پرسنل در این مجموعه مشغول کار هستند که حدود 540 نفر از آنها را ایرانیان شامل می‌شوند و مابقی عراقی هستند.

وی خاطرنشان کرد: تلاش شده است تمام هزینه‌های ساخت صحن حضرت زهرا (س) از محل نذورات و هدایای مردمی تأمین شود چرا که ایرانیان در این خصوص مشارکت بسیار خوبی داشته‌اند و باید این را دانست که ائمه (ع) و امامان ما به ساخت اینگونه صحن‌ها، بارگاه‌ها و معبدها نیازی ندارند و این زائران هستند که به خاطر نیاز خودشان به آنها مراجعه می‌کنند.

امیری ادامه داد: برای تملک زمین صحن حضرت زهرا(س) در نجف اشرف مشکلات خاصی داشتیم. مردم و بومیان اینجا تا حدودی در مقابل آن مقاومت می‌کردند و می‌توان گفت زمین اینجا متر به متر تملک شده است.

وی افزود: در ابتدای هر کاری ممکن است مردم آن را نپذیرند و در مقابل آن مقاومت کنند اما هم‌اکنون همه به وجود چنین صحنی در نجف اشرف واقف شده‌اند و مشکل خاصی در مسیر ساخت آن وجود ندارد.

مسئول فنی ستاد بازسازی عتبات عالیات در نجف اشرف گفت:‌ در بالای حرم حضرت علی (ع) مضیف و سرویس‌های بهداشتی وجود داشت. ما برای ساخت بلوک 4 صحن حضرت زهرا (س) مجبور شدیم آنها را تخریب کنیم و ایران به جای آن چشمه‌های تخریب شده سرویس‌های بهداشتی کانکسی را به حرم هدیه کرد.

امیری ادامه داد: حضور ایران در منطقه و عراق از طریق فعالیت‌های ستاد بازسازی عتبات عالیات می‌تواند در وحدت بین شیعه کارساز باشد و به اعتقاد ما اینها هزینه نیست بلکه سرمایه‌گذاری‌هایی است که برای منطقه و کشور سودهای فراوانی دارد.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها