امروز : سه شنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۶ - 2017 October 17
۰۴:۱۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 11852
تاریخ انتشار: ۱۰ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۲۰:۵۵
تعداد بازدید: 130
به گزارش دفتر خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در ترکیه، «علی اوزگوندوز» نماینده مجلس ترکیه از حزب جمهوریخواه خلق که بعد از ماجرای ...

به گزارش دفتر خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در ترکیه، «علی اوزگوندوز» نماینده مجلس ترکیه از حزب جمهوریخواه خلق که بعد از ماجرای انفجارهای شهرستان ریحانلی واقع در مرز ترکیه با سوریه که منجر به کشته شدن 52 تن و زخمی شدن بیش از 150 تن شد به این شهرستان سفر کرده و از نزدیک نتایج این انفجارها را بررسی کرده بود، در بازگشت از این سفر در گفت‌وگو با فارس به تشریح دیدگاه ها و مشاهدات خود پرداخت. اوزگوندوز با تاکید بر اینکه دولت آنکارا رسما ریحانلی را به عنوان پایگاه به معارضین سوری پیشکش کرده، خاطرنشان کرد در حال حاضر امنیت مناطق مرزی در حد صفر است و هر لحظه امکان بروز حادثه دیگری مشابه ریحانلی احساس می شود.

این نماینده مجلس ترکیه همچنین بر اساس مشاهدات خود تصریح کرد دولت آنکارا آگاهانه پناهجویان سوری را در خاک ترکیه نگاه داشته، زیرا می داند اگر به این انسان ها اجازه دهد همگی به کشورشان سوریه باز خواهند گشت.

متن این گفت‌وگو به شرح زیر است:

فارس: شما به ریحانلی رفتید. آیا ممکن است از اوضاع آنجا و واکنش دولت آنکارا بعد از واقعه انفجارها کمی صحبت کنید؟

اوزگوندوز: احتمال زیادی می رود در پس پرده انفجارهای ریحانلی سیا، موساد و سرویس هایی از این دست باشند. دولت آنکارا تمایل زیادی دارد معارضین سوری از ریحانلی به عنوان یک پایگاه استفاده کنند. معارضین برای 20 هزار سوری خانه اجاره کرده اند. در میان این عده کسانی هستند که به سوریه رفته و عملیات انجام می دهند.

فارس: در حال حاضر میزان امنیت جانی در ریحانلی در چه سطحی است؟

اوزگوندوز: به 2 روستای مرزی شهرستان ریحانلی سر زدیم، کاملا تخلیه شده است. مردم به راحتی از خاک ترکیه وارد خاک سوریه و بالعکس می شوند. تردد خودروها کاملا آزاد است. این ترددها هم به منظور قاچاق و هم انجام عملیات صورت می گیرد. یعنی شما به راحتی می توانید وارد سوریه شده و با خود مواد منفجره وارد خاک ترکیه کنید.

فارس: رسانه های ترکیه نوشتند دولت آنکارا از قبل از انفجارهای ریحانلی با خبر بوده است. نظر شما در این باره چیست؟

اوزگوندوز: تردد آزادانه در مرز ترکیه و سوریه ما را به وحشت انداخت. زیرا شما می توانید هر روز هر چه قدر که مایل باشید با خودرو، مواد منفجره وارد ترکیه کنید. لذا ریحانلی برای هر کاری بسیار مساعد است. یعنی احتمال وقوع موارد مشابه انفجارهای ریحانلی بسیار بالاست.

فارس: به عقیده شما آیا تشابهی بین انفجارهای ریحانلی با انفجارهایی که در سوریه ترتیب داده می شود، وجود دارد؟

اوزگوندوز: جبهه النصره گروهی است که به راحتی قادر به اجرای این قبیل حملات انفجاری است. انفجارهایی که قبلا در سوریه ترتیب داده شده، شبیه انفجارهای ریحانلی است. یعنی می تواند کار القاعده و یا جبهه النصره باشد، زیرا این گروه ها در پی ایجاد جنگ مذهبی هستند.

فارس: آیا در ماجرای ریحانلی اهمال کاری وجود دارد؟ اگر این طور باشد، چه کسی مسئول این اهمال است؟

اوزگوندوز: خودروی منفجر شده یک ساعت قبل از انفجار در محل پارک شده است. اگر دولت آنکارا از ماجرا با خبر بوده، چرا مانع این انفجار نشده است؟ سیگنال موبایل های عاملین انفجار پنج ساعت قبل از حمله در ریحانلی ردیابی شده، پس چرا اقدامی صورت نگرفته است؟ یعنی اهمال کاری بسیار جدی مطرح است. سرویس اطلاعاتی ترکیه، استاندار و مقامات امنیتی مسئولند و باید محاکمه شوند. دولت آنکارا هم مسئول است.

فارس: به طور خلاصه سیاست دولت فعلی آنکارا در قبال سوریه را چگونه ارزیابی می کنید؟

اوزگوندوز: دولت آنکارا به همراه داوداوغلو در آرزو و رویای تبدیل شدن به قدرت منطقه و احیای دولت عثمانی بسر می برند. به این جمع باید عربستان و قطر و مصر را هم اضافه کنیم. برای تحقق این رویا ترکیه در تلاش برای تقویت ارتباط خود با جهان سنی مذهب است. لذا چون دولت مرکزی عراق شیعه است، آنکارا ترجیح می دهد با بارزانی ارتباط برقرار کند. دولت اردوغان به سوی ایران هم نمی رود، چونکه ایران هم شیعه است. در این بین سوریه می ماند که آن هم علوی است. آنکارا می خواهد با کمک امپریالیست ها دولت سوریه را سرنگون کند. دولت اردوغان قبلا هم وارد ماجرای لیبی و سرنگون سازی قذافی شد و فکر کرد بشار اسد هم ظرف چند هفته رفتنی است. اردوغان و داوداوغلو بازیگران این سناریو هستند. این 2 حداقل 50 درصد مسئول مرگ کسانی هستند که در سوریه و ریحانلی کشته شده‌اند.
انتهای پیام
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها