امروز : چهارشنبه ۱ آذر ۱۳۹۶ - 2017 November 22
۰۵:۳۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 11853
تاریخ انتشار: ۱۰ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۲۰:۵۵
تعداد بازدید: 119
«نوری آکچای» روزنامه نگار و تاریخ دان ترکیه‌ای در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در ترکیه، به تشریح سیاست‌های «رجب ...

«نوری آکچای» روزنامه نگار و تاریخ دان ترکیه‌ای در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در ترکیه، به تشریح سیاست‌های «رجب طیب اردوغان» نخست وزیر ترکیه و احمد داوداوغلو وزیر امور خارجه و دولت آنکارا در قبال سوریه و تحولات این کشور پرداخت.

آکچای با اشاره به مواضع اسلامگرایان ترکیه در قبال بحران سوریه تصریح کرد که اسلامگرایان ترکیه کارگزاران سیاست‌های اردوغان و داوداوغلو در راستای تشدید جنگ و درگیری ها در سوریه شدند. 

در ترکیه که رسانه ها در دوران حکومت اردوغان کاملا تحت کنترل دولت درآمده متاسفانه این رسانه ها تروریست های وحشی در سوریه را قهرمان جلوه داده و از بشار اسد و ایران و حزب اله چهره ای ظالم نشان می دهند. به همین خاطر دولت ترکیه حتی نیازی به کتمان حمایت از تروریست ها نمی کند، چونکه آنها را قهرمان جلوه داده است.
 

****متن کامل این مصاحبه به شرح ذیل است****

 فارس: در سوریه در حالی که در میان کسانی که علیه دولت بشار اسد می جنگند غیرمسلمانان و غیر سوری ها حضور دارند، چرا داوداوغلو این همه اصرار برنشان دادن این جنگ به عنوان جنگ مذهبی و قومیتی دارد؟ چرا به وهابی هایی که تکبیرگویان سر می برند و غیرمسلمانان مزدور اشاره ای نمی کند؟ این مزدوران از که و چرا پول می گیرند؟

آکچای: قبل از پاسخ به این سوال باید یادآور شوم که وقتی سرویس اطلاعاتی چین افشا کرد که تصاویر نشان داده شده از تحولات سوریه در استودیوهای هالیوود فیلمبرداری شده، همه چیز روشن شد و معلوم شد که این تصاویر همان فیلم های هالیوودی است. و اما در پاسخ به سوال باید بگویم متاسفانه با وجود اینکه همه می دانند در سوریه تروریست هایی که از 19 کشور مختلف جهان آورده شده و وابسته به گروه های به اصطلاح جهادی اند در حال جنگند، اما این مطلب در رسانه ها به حد کافی منعکس نمی شود.

برخی از این تروریست ها محکومین به حبس ابد در دیگر کشورهای عربی و غربی هستند، اما به جای طرح این مسئله ایران و حزب اله به مشارکت در جنگ سوریه متهم می شوند و متاسفانه کشوری که بیش از همه این ادعا را مطرح می کند، ترکیه است.

در ترکیه که رسانه ها در دوران حکومت اردوغان کاملا تحت کنترل دولت درآمده متاسفانه این رسانه ها تروریست های وحشی در سوریه را قهرمان جلوه داده و از بشار اسد و ایران و حزب اله چهره ای ظالم نشان می دهند. به همین خاطر دولت ترکیه حتی نیازی به کتمان حمایت از تروریست ها نمی کند، چونکه آنها را قهرمان جلوه داده است.

تروریست ها از ترکیه به عنوان پایگاه لجستیک استفاده می کنند

در مورد حمایت از تروریست ها در سوریه باید گفت ترکیه مهمترین حامی تروریست هاست. کما اینکه شما به راحتی می توانید به عکس هایی که تروریست ها با لباس های استتار ویژه ارتش ترکیه کشیده اند دسترسی پیدا کنید.

تروریست هایی که در سوریه زخمی می شوند در بیمارستان های ترکیه به دقت مداوا شده و دوباره به سوریه فرستاده می شوند. ترکیه با تمام قوا برای فروریختن محور سوریه، ایران و حزب اله دست به کار شده و در راس این عملیات اردوغان و داوداوغلو قرار دارند و متاسفانه اسلامگرایان ترکیه هم کارگزار این دو شده اند.

تلاش این دو برای القاء جنگ سوریه به صورت جنگ مذهبی صرفا برای جلب حمایت افکارعمومی در راستای جنگ بزرگ علیه جبهه مقاومت است.

فارس: داوداوغلو گفت بشار اسد می خواهد با حمایت ایران و حزب اله کمربند نصیری – شیعه ایجاد کند و ایران و حزب اله عملا در درگیری ها در سوریه شرکت دارند. نظر شما در این باره چیست؟

آکچای: داوداوغلو در کتاب معروف خود به نام عمق استراتژیک به صراحت می گوید که ترکیه باید تبدیل به دولت عثمانی جدیدی شود و سیاست خارجی ترکیه باید در همین راستا تغییر کند. وی درباره شکل گیری جدید سیاست خارجی ترکیه هم می گوید که منبع این تحول میراث عثمانی برای ترکیه است که اگر تاریخ را به دقت مطالعه کنیم این منبع چیزی جز تاسیس جهان اسلام بر روی دشمنی با شیعیان و علویان از سوی دولت عثمانی نیست. این مدل، هدف اولویت دار داوداوغلو است.

جنگ سوریه کار اردوغان و داوداوغلو به همراه آمریکا و اسرائیل بود

داوداوغلو و اردوغان در راستای تحقق این هدف برای آغاز جنگ در سوریه دست به هر کاری زدند و می زنند. کما اینکه برای تاسیس دولت عثمانی نو حتی با آمریکا و اسرائیل همکاری کردند و برای ورود به جنگ سوریه هر عملی را مباح می دانند. ماجرای ریحانلی و اطلاع دولت آنکارا قبل از وقوع آن و عدم مداخله برای ممانعت از این حادثه یکی از این موارد است.

دشمنی آنکارا با ایران و حزب اله و شیعه

دلیل دشمنی ترکیه با شیعیان را باید در آمریکا و فردی به نام فتح اله گولن که در این کشور زندگی می کند، جستجو کرد. اگر دقت کنید دشمنی آشکار اردوغان با ایران و حزب اله و شیعه بعد از آخرین سفر وی به آمریکا شروع شد. وقتی اردوغان با اوباما ملاقات می کرد، یکی از نزدیک ترین معاونانش بلنت آرینچ با فتح اله گولن ملاقات می کرد و وقتی اردوغان به ترکیه برگشت بلافاصله حملات آشکار مقامات آنکارا علیه حزب اله شروع شد. کما اینکه قبل از این حرکت نیز رسانه های وابسته به فتح اله گولن در ترکیه از ماه ها قبل سیاه نمایی علیه ایران و حزب اله و شیعیان را آغاز کرده بودند.

اردوغان در آرزو و رویای رهبر جهان اسلام شدن

البته در هدف قرار دادن ایران و حزب اله و شیعیان برخی دلایل دیگر هم وجود دارد که نباید از نظر دور داشت. یکی از مهم ترین این دلایل، این است که اردوغان خود را مانند شاهان عثمانی می بیند و در آرزو و رویای رهبریت جهان اسلام به سر می برد و مهم ترین موانع بر سر این امر را سید حسن نصراله که با پیروزی هایش در برابر رژیم اسرائیل محبوبیت فراوانی در میان کلیه مسلمانان جهان پیدا کرده و همچنین رهبر ایران آیت آله سید علی خامنه ای می داند. اردوغان با استفاده از قدرت رسانه ای سعی در تخریب وجهه نصراله دارد. راستش را بخواهید فکر می کنم بعد از نصراله رسانه های اردوغان آیت اله خامنه ای را به عنوان هدف انتخاب می کنند.
انتهای پیام
برچسب ها:
آخرین اخبار