امروز : دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۱۲:۵۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 118562
تاریخ انتشار: ۲۲ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۶:۰۳
تعداد بازدید: 18
به گزارش خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، هفته گذشته مجمع بانک ملت با توجه به اعتراض شرکت‌های سرمایه‌گذاری سهام عدالت مبنی بر حق ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، هفته گذشته مجمع بانک ملت با توجه به اعتراض شرکت‌های سرمایه‌گذاری سهام عدالت مبنی بر حق اعمال رأی در شرکت‌ها به تنفس خورد، در حالی که مدیران بانک ملت معتقد بودند که نماینده دولت، هم به عنوان نماینده سهام عدالت، هم از طرف دولت حق اعمال رأی با توجه به مصوبه دولت قبلی دارند.

در ادامه، روز یکشنبه مجمع بانک تجارت بدون حضور شرکت‌های سرمایه‌گذاری سهام عدالت برگزار شد و اساسنامه 147 ماده‌ای بانک مرکزی با حضور بازرس قانونی، نماینده سازمان بورس و اوراق بهادار و 91 درصد سهامداران به تصویب رسید.

براساس این گزارش، دبیر کل کانون شرکت‌های سرمایه‌گذاری سهام عدالت طی تماسی با خبرنگار بورس پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در این باره گفت: مدیران بانک تجارت از ورود نمایندگان کانون شرکت‌های سرمایه‌گذاری سهام عدالت به مجمع فوق‌العاده ممانعت کردند.

در این خصوص، برای بررسی جزئیات بیشتر ابعاد حقوقی آن ابتدا با محمودرضا خواجه‌نصیری مدیر امور بورس‌های سازمان بورس تماس گرفتیم که این مقام مسئول معتقد بود که قانون تجارت مبنای تصمیم‌گیری سازمان بورس است و در چارچوب قانون اقدام می‌کند.

خواجه‌نصیری ارائه توضیحات بیشتر در این باره را به مدیر نظارت بر ناشران بورسی سازمان واگذار کرد که در این باره محمدرضا معتمد در گفت وگویی با فارس با اشاره به تصویب اساسنامه 147 ماده‌ای بانک تجارت، اظهار داشت: در بدو ورود، هیأت مدیره بانک تجارت اعلام کرد که نماینده دولت هم به عنوان نماینده سهام عدالت و هم به عنوان نماینده دولت حق اعمال رأی و حضور دارد، یعنی از هر دو طرف در مجمع شرکت کرده بود.

وی با بیان اینکه در مجمع بانک تجارت کسی نسبت به حضور نماینده دولت به عنوان نماینده سهام عدالت معترض نشد، افزود: در این مجمع عنوان شد که نماینده دولت براساس مصوبه سال 89 حق اعمال رأی دارد یعنی تا زمانی که بدهی‌های سهام عدالت با دولت به طور کامل تسویه نشود، تصمیم‌گیری‌ها در مجامع شرکت‌های مشمول سهام عدالت به عهده وزارتخانه تخصصی خواهد بود.

معتمد با بیان اینکه در خصوص حضور نماینده دولت از طرف سهام عدالت از مسئول حقوقی بانک تجارت استعلام گرفتم، تأکید کرد: حقوقی بانک هم نماینده دولت را به عنوان صاحب سهم معرفی کرد و در این زمینه نظر سازمان بورس خواسته نشد، اما با توجه به استعلام صورت‌گرفته، نماینده دولت حق حضور در مجمع را داشته است.

وی افزود: در اساسنامه کانون سهام عدالت هم اشاره شده که نمایندگان برای حضور در مجامع باید از شرکت‌های سرمایه‌گذاری استان‌ها وکالت نامه داشته باشند، بنابراین این افراد هم به عنوان وکیل شناخته می‌شوند و اصیل سهام عدالت نیستند.

مدیر نظارت بر ناشران بورسی سازمان بورس با بیان اینکه از منظر حقوقی باید حضور نماینده دولت یا شرکت سرمایه‌گذاری سهام عدالت بررسی شود، گفت: به عنوان یک فرد عادی وارد مجمع شدم و در بدو ورود کسی معترض نبود و پس از آن هم کسی نسبت به ممانعت از ورود به مجمع به من مراجعه نکرد.

وی افزود: نماینده دولت براساس مصوبه دولت قبلی که به امضاء معاون وقت رئیس‌جمهور رسیده اعلام کرده که می‌خواهد از حقش نسبت به اعمال رأی و انتخاب نماینده استفاده کند، اما شرکت‌های سرمایه‌گذاری سهام عدالت نسبت به این موضوع اعتراض دارند و خود را اصیل سهام می‌دانند.

معتمد با اشاره به اینکه مناقشه‌ میان دولت و سهام عدالت قطعاً به لحاظ حقوقی در سازمان بورس و اوراق بهادار بررسی خواهد شد، گفت: اگر این موضوع حل نشود سایر شرکت‌ها نیز به مشکل خواهند خورد.

این مقام مسئول سازمان بورس در برابر درخواست خبرنگار فارس نسبت به اینکه تصویر مصوبه هیأت وزیران مبنی بر امکان حضور نماینده در شرکت‌های مشمول سهام عدالت که به رویت وی رسیده، ارسال کند، گفت: این مصوبه را شخصاً دیده‌ام اما باید برای امکان انتشار آن در رسانه‌ها، بررسی کنم.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها