امروز : دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 23
۰۵:۲۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 11859
تاریخ انتشار: ۱۰ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۲۰:۵۵
تعداد بازدید: 162
به گزارش دفتر خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در ترکیه، «مصطفی سیف اله قلیچ» صاحب امتیاز و سردبیر نشریه "گنچ باکیش" (دیدگاه جوان) ترکیه ...

به گزارش دفتر خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در ترکیه، «مصطفی سیف اله قلیچ» صاحب امتیاز و سردبیر نشریه "گنچ باکیش" (دیدگاه جوان) ترکیه در گفت‌وگو با خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به تشریح دیدگاه‌های خود در زمینه تحولات منطقه و به خصوص سوریه و ایران و ترکیه پرداخت.

قلیچ با اشاره به اینکه سیاست خارجی ترکیه در راستای سیاست های آمریکا و ناتو در قبال منطقه است، تصریح کرد که ترکیه هم در قبال جنگ داخلی سوریه و استمرار آن مسئول بوده و هم به اهداف امپریالیست های غربی خدمت می کند.

قلیچ همچنین بر اهمیت سیاست خارجی ایران در قبال خاورمیانه و جهان اسلام نیز تاکید کرد.

****متن این گفت‌وگو به شرح زیر است****

فارس: ارزیابی شما از سیاست خارجی ترکیه در دوران اخیر چیست؟

قلیچ: متاسفانه سیاست خارجی ترکیه وابسته به خارج شده است. ترکیه از سیاست های خاص خود دور شده و تبدیل به کارگزار منافع آمریکا در منطقه شده است. تاثیر سیاست های آمریکا بر روی ترکیه از دهه 50 شروع شد و در دوران حزب عدالت و توسعه به حد نهایت رسید. اردوغان در دوران جنگ لیبی مدعی شد که هرگز در امور این کشور مداخله نمی کند اما هنوز یک روز از این صحبت وی نگذشته بود که یک زیردریایی و 5 کشتی جنگی مملو از سلاح به لیبی ارسال شد. اردوغان به این هم بسنده نکرد و بنا به دستور از آن سوی اقیانوس، ترکیه را تبدیل به پایگاه ارتش ناتو برای عملیات های خاورمیانه کرد. این پایگاه هدایت بمباران لیبی را بر عهده داشت. بعد هم داوداوغلو طی اظهاراتی مضحک مدعی شد کشتی های اسلحه در حقیقت حامل کمک های انسان‌دوستانه بوده است.

سیاست "مشکل صفر با همسایگان" داوداوغلو هم تبدیل به سیاست "چگونه می توان زیراب همسایه ها را زد" تبدیل شد. رابطه ترکیه با ایران و سوریه و عراق بهم ریخت و با همسایگان غربی هم که از قبل رابطه ها خوب نبود. همه این مثال ها نشان می دهد که ترکیه نقش ژاندارمی آمریکا و ناتو در منطقه را بازی می کند.

فارس: چرا ترکیه در قضیه سوریه خود را جلو انداخت؟

قلیچ: ترکیه به لحاظ جغرافیایی هم مرز با سوریه است و همچنین به لحاظ تشکیل مدلی برای منطقه "بهار عرب" آمریکا و ناتو حائز اهمیت بوده و از سوی این دو حمایت نظامی هم می شود. اگر بیاد داشته باشید رایس وزیر امور خارجه وقت آمریکا چند سال پیش طی اظهاراتی در خلال سفر خود به خاورمیانه گفت که در این منطقه و کشورهای عربی برخی رژیم ها تغییر کرده و رهبرانی میانه رو به قدرت می رسند و بدین ترتیب اعتراف کرد که آمریکا برای این روزها طرح هایی در سر دارد. بعد ماجرای تونس شروع شد و بعد هم نوبت لیبی و دیگران فرا رسید. بدین ترتیب طرحی که رایس از این صحبت کرده بود تحقق پیدا کرد. جالب اینکه در این عملیات شکل دهی جدید به خاورمیانه گروه های رادیکال جهادی و اسلام گرایان هم ایفای نقش کردند. من قبل از آغاز تحولات به اصطلاح انقلاب مردم سوریه در نشریه خود نوشتم که اردوگاه هایی در مرز سوریه تشکیل شده و قرار است از گروه های حاضر در این اردوگاه ها علیه سوریه استفاده شود، کما اینکه همین طور هم شد. آمریکا برای ارائه مدلی برای تغییر به کشورهای منطقه دنبال یک کشور بود که این کشور هم ترکیه بود. متاسفانه دولت اردوغان که به قدرت رسیدن خود و تضعیف ارتش ترکیه را مدیون آمریکا بود، به سیاست ایجاد تنش در روابط با همسایگان سیاست عثمانی نو را نیز افزود. ترکیه مرزهای خود را بر روی جنگجویان مخالف سوریه باز کرد و حمایت مادی و معنوی نمود.

فارس: آیا به عقیده شما ترکیه در خاورمیانه خط مشی اسلامی دنبال می کند؟

قلیچ: اسلام، دینی انقلابی است. دولت ترکیه نه تنها چنین سیاست با عزتی ندارد، بلکه در این کشور خیلی از مسائلی که خط قرمز اسلام است، مانند زنا در ترکیه آزاد است. امروزه در ترکیه فروش گوشت خوک در دوران حزب عدالت و توسعه آزاد شده است. اردوغان در هر فرصتی بر لائیک و سکولار بودن دولت ترکیه تاکید می کند. در مورد سیاست های ترکیه در قبال خاورمیانه هم باید گفت دولت اردوغان هر سیاستی که به سود آمریکا و اسرائیل و علیه اسلام باشد، دنبال می کند. دولت اردوغان مقاومت فلسطین را هم به هم ریخت و با تلاش برای خنثی سازی حمایت عملی ایران و سوریه از حماس، کاری را که اسرائیل در طی سالیان به زور اسلحه نتوانسته بود را انجام داد.

خلاصه اینکه دولت آنکارا نه در عرصه داخلی و نه خارجی نمی تواند مدعی اسلام گرایی باشد و سیاست هایش عمدتا در راستای منافع آمریکا و اسرائیل است.

فارس: سیاست خاورمیانه ای ایران را چگونه باید ارزیابی کرد؟

قلیچ: قبل از هر چیز باید دانست که ایران در خاورمیانه نه برای مسلمانان، بلکه برای امپریالیست ها مایه دردسر است. ایران امروز با تحریم های بزرگی روبروست، اما علیرغم این از منابع خود استفاده کرده و خودکفا شده است. از همه مهم تر اینکه ایران منابع خود را در اختیار مقاومت منطقه قرار داده است. از این منظر پیروزی حزب اله و حماس به منزله پیروزی ایران است. نادیده گرفتن حضور ایران در کنار مقاومت و مسلمانان بزرگترین ناحقی است. ایران و سوریه در حال حاضر از قبله اول مسلمین دفاع می کنند، ولی مسلمانان در غرب قادر به تشخیص این مطلب نیستند.

فارس: آیا در سوریه واقعا انقلابی در جریان است، یا اینکه این هم کار غربی هاست؟

قلیچ: اوضاع سوریه کاملا فرق می کند. بشار اسد دست به اصلاحات مفید زد که برای اسلام گرایان کشورش بسیار خوب بود. تنها مشکل این بود که سوریه مخالف سیاست های آمریکا و اسرائیل و مدافع مقاومت و هم پیمان ایران است و به روسیه تمایل دارد. از سوی دیگر همه می دانند که قطر و عربستان و ترکیه با سلاح هایی که از کرواسی می آورند سعی در بی ثباتی سوریه دارند.

فارس: امت اسلام برای شکست توطئه صهیونیستی امپریالیستی در خاورمیانه چه باید بکند؟

قلیچ: قبل از هر چیز باید دانست که آمریکا و اسرائیل مسلمانان منطقه را اعم از شیعه و سنی قتل عام می کنند. به همین دلیل مسلمانان باید اختلافات مذهبی که هیچ اهمیتی هم ندارد را کنار بگذارند. امت اسلام باید از تکفیرگرایی پرهیز کنند. ایران، حزب اله و گروه های فلسطینی مقاومت، قلعه های مسلمانان در منطقه اند. باید از این قلعه ها دفاع کرد. اصولا برای همین است که قدرت های امپریالیستی کارت دین را علیه ایران و حزب اله بازی می کنند و حملات ضداطلاعاتی صورت می دهند. مسلمانان باید وحدت خود را حفظ کنند، چونکه بلایی بزرگ در انتظارمان است.

فارس: کمی هم درباره ترکیه صحبت کنید. مذاکره دولت آنکارا با عبداله اوجالان را چگونه ارزیابی می کنید؟

قلیچ: این مذاکرات را از 2 جنبه می توان بررسی کرد. اول اینکه ترکیه سیاست خارجی مستقلی ندارد و این امر این ادعا را اثبات می کند. دوم اینکه می بایست مسائلی که در منطقه دست و پا گیر آمریکا می شد، حل و فصل شود. پ‌ک‌ک برخلاف ادعای دولت در میان مردم طرفدار دارد. دولت آنکارا با وجود اینکه قبلا می گفت هرگز با این گروه مذاکره نمی کند اما یکباره مذاکره را آغاز کرد. هدف هم این است که اگر در آینده قرار باشد عملیاتی نظامی و روانی علیه ایران و سوریه انجام شود، عناصر دست و پا در منطقه پاکسازی شده باشند. پ ک ک هم با اشراف به این امر سعی می کند بدون خشمگین کردن بازیگران بین المللی از این روند سود بیشتری کسب کند.

فارس: انفجار ریحانلی چه پیامی داشت؟ سانسور خبری دولت و واکنش رسانه های ترکیه را چگونه ارزیابی می کنید؟

قلیچ: واقعه ریحانلی یک نقطه شکست بود. نقطه ای که دولت ترکیه به بهانه آن حمایتی را که اصولا از اول از معارضین می کرد را افزایش دهد. این حادثه هیچ نفعی برای دولت سوریه نداشت که آن را انجام دهد و شواهد نشان می دهد کار دولت آنکارا است. سانسور خبری این حادثه هم برای محو کردن شواهد بود. در ترکیه رسانه ها آزاد نیستند و کسانی که واقعیت ها را بگویند چندان دوام نمی آورند.

فارس: چه کسانی واقعا در پس پرده انفجارهای ریحانلی بودند؟

قلیچ: انفجارهای ریحانلی کار گروه تروریستی جبهه النصره بود، آمریکا دستور اجرای این انفجارها را داد و ترکیه هم این وسط سرش کلاه رفت.
انتهای پیام
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها