امروز : شنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 21
۲۱:۱۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 118613
تاریخ انتشار: ۲۳ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 18
به گزارش گروه بین‌الملل، روزنامه آمریکایی «واشنگتن‌پست» در مقاله‌ای به قلم «یوجین رابینسون» به راهبرد «باراک اوباما» رئیس‌جمهور آمریکا در خصوص مقابله ...

به گزارش گروه بین‌الملل، روزنامه آمریکایی «واشنگتن‌پست» در مقاله‌ای به قلم «یوجین رابینسون» به راهبرد «باراک اوباما» رئیس‌جمهور آمریکا در خصوص مقابله با «داعش» در عراق و سوریه اشاره کرد و نوشت، خیلی زود نیست اگر بخواهیم بگوییم که در این نقطه از زمان، جنگ علیه داعش شکست خورده است.

این روزنامه سپس گزارش خود را با بیان این جمله اینگونه آغاز کرد، نیروی هوایی به رهبری آمریکا نتوانسته‌ است مانع از تصرف شهر «کوبانی» در نزدیکی مرز ترکیه توسط تکفیری‌های داعش شود و این شهر محاصره شده احتمالاً در آستانه سقوط است.

این گزارش ادامه می‌دهد که در جنوب شرقی عراق نیز، تکفیری‌های داعش در چند مایلی «بغداد» هستند و تهدید کرده‌اند که کنترل خود بر قسمت اعظمی از استان «انبار» را تحکیم بخشند. خلیفه خودخوانده داعش همچنان سالم باقی مانده است و نیروهای آن در حال پیشروی هستند.

واشنگتن‌پست بعد از این توضیحات نوشت که مداخله نظامی جهان علیه مواضع داعش هیچ شوک و ترسی به وجود نیاورد. حملات هوایی آمریکا و ائتلاف بین‌المللی علیه داعش، یکسری خساراتی به داعش و تجهیزات آنها وارد آورد اما بمباران مواضع آنها در واقع هیچ تغییری در توازن استراتژیک قدرت ایجاد نکرد یا اینکه شانس همپیمانان آمریکا در منطقه (تروریست‌های سوری و ارتش عراق) را افزایش نداد.

طبق این گزارش، اوباما به دلایلی تمایلی به مداخله در جنگ داخلی سوریه یا تجدید مداخله نظامی در عراق را نداشت. راهبرد استفاده صرف از حملات هوایی نمایانگر احتیاط وی بود اما نتایج حاصله تاکنون نشان می‌دهد که رئیس‌جمهور آمریکا احتمالا از غرایز خود پیروی کرده است و کنار کشیده است.

«جان کری» وزیر خارجه آمریکا در کنفرانس قاهره در ارتباط با وضعیت تأسف‌بار کوبانی گفت که کوبانی مشخص‌کننده راهبرد ائتلاف به رهبری آمریکا علیه داعش نیست و افزود که تمرکز اصلی این ائتلاف بین‌المللی در وهله اول عراق است.

واشنگتن‌پست با اشاره به این اظهارات کری گفت در عراق نیز داعش قلمرو جدیدی را تصرف کرده است و دستاوردهای اولیه خود را تحکیم بخشیده است و این گروههای تکفیری در تلاش هستند تا کنترل شهرهای کلیدی استان انبار را همچون فلوجه و رمادی به دست گیرند و همچنین حملاتی را در منطقه «ابوغریب» در حومه بغداد صورت داده است.

بر اساس این گزارش، هیچ‌کس فکر نمی‌کند که داعش توانایی تصرف بغداد را داشته باشد اما در عین حال هیچ‌کس هم معتقد نیست که حملات هوایی آمریکا برای بیرون راندن داعش از قلمروهایی که در عراق تصرف کرده است، کافی باشد.

«جان مک‌کین» سناتور جمهوری‌خواه آمریکا روز یکشنبه در مصاحبه با «سی ان ان» با اشاره به داعش گفت: «آنها در حال پیروز شدن هستند و ما نه.»

بر اساس این گزارش، دولت اوباما پاسخ می‌دهد که اجرای راهبردش زمان می‌برد و به قول کری: «ما انتظار داریم که همانطور که گفتیم، فراز و نشیب‌هایی داشته باشیم.»

واشنگتن‌پست ادامه داد، وضعیت در کوبانی گویا و واضح است، ترکیه تیراندازی نمی‌کند و به کردها نیز اجازه نمی‌دهد که از مرز عبور کنند و کردهای سوریه در مبارزه با داعش کمک کنند. ترکیه به هزاران مبارز داعش اجازه داده است تا از مرز ترکیه عبور کنند و به مبارزه برای سرنگونی «بشار اسد» رئیس‌جمهور سوریه بپیوندند.

روز یکشنبه، مقامات آمریکایی اعلام کردند که دولت ترکیه تصمیم گرفته که اجازه دهد از پایگاه هوایی «انجرلیک» برای عملیات‌هایی علیه داعش استفاده کند و روز دوشنبه، مقامات ترکیه بیانیه‌ای را صادر کردند و تأکید کردند که چنین تصمیمی اتخاذ نشده است.

واشنگتن‌پست سپس گزارش خود را اینگونه ادامه داد، در عراق، داعش تا زمانیکه از حمایت بهره‌مند شود، قابل شکست دادن نیست. اوضاع تا زمانیکه سنی‌ها، تکفیری‌های داعش را بعنوان سنگری علیه اکثریت شیعه بدانند، تغییری نخواهد کرد. اوباما از همان ابتدا این مسائل را می‌دانست. مشکلات در عراق و سوریه در اصل سیاسی است و با اقدام نظامی صرف رفع نمی‌شود.

این روزنامه در پایان مقاله خود را این سوال به پایان رساند: «بنابراین بار دیگر به من بگویید: دستاورد بمب‌های ما دقیقاً چه بوده است؟»
انتهای پیام/ق

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها