امروز : جمعه ۳۱ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 April 19
۰۱:۱۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 118621
تاریخ انتشار: ۲۳ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 33
پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; - حمید نیکو*: پروفسور «کریستوف برترام» تحلیل‌گر برجسته آلمانی است. وی مدیر موسسه تحقیقاتی علوم و سیاست برلین، ...

پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; - حمید نیکو*: پروفسور «کریستوف برترام» تحلیل‌گر برجسته آلمانی است. وی مدیر موسسه تحقیقاتی علوم و سیاست برلین، مدیر موسسه بین‌المللی مطالعات راهبردی لندن، کارشناس ارشد موسسه مطالعات امنیتی در اتحادیه اروپا و کارشناس دیپلماتیک نشریه دی زیت بوده است.

دیدگاه‌های پروفسور برترام از این جهت حائز اهمیت است که وی پیش‌تر ریاست دو اتاق فکر برجسته در اتحادیه اروپا یعنی موسسه بین‌المللی مطالعات راهبردی لندن و موسسه مطالعات امنیتی و بین‌المللی آلمان را بر عهده داشته است. وی پیش‌ از این با انتشار جزوه‌ای پیرامون راه‌حل پرونده هسته‌ای ایران در موسسه مطالعات امنیتی اتحادیه اروپا تصریح کرده بود جمهوری اسلامی ایران می‌تواند و باید شریک غرب باشد نه دشمن آن و در عین حال برنامه هسته ای ایران دربردارنده هیچ تهدیدی نیست. به دلیل اینکه سیاست تهدید و تحریم غرب در برابر ایران با شکست روبرو شده، تنها راه پیش رو، گفت و گوهای جامع با تهران است که به مشارکت دوطرف بینجامد.

در عین حال، پروفسور برترام یکی از سخنرانان سومین نشست مشترک دفتر مطالعات سیاسی و بین الملل وزارت امورخارجه و شورای روابط خارجی اتحادیه اروپا بود که دوشنبه 14 مهر 1392 با حضور محمدجوادظریف وزیر امورخارجه برگزار شد که 15 مهر نیز این نشست مشترک ادامه یافت. موضوعاتی مانند تحولات منطقه‌ای از جمله تهدید داعش، گفت‌ و گوهای هسته‌ای و تاثیر آنها بر آینده سیاست خارجی کشور و روابط ایران و اتحادیه اروپا مورد بررسی قرار گرفت. خانم «اما بونینو» وزیر خارجه پیشین ایتالیا از سوی شورای روابط خارجی اتحادیه اروپا و دکتر مصطفی زهرانی، مدیرکل دفتر مطالعات سیاسی و بین المللی وزارت خارجه ریاست این میزگرد را برعهد داشتند.

در حاشیه این نشست فرصتی پیش آمد که با پروفسور کریستوف برترام در مورد گفت و گوهای هسته‌ای ایران و گروه 1+5، روابط ایران و اتحادیه اروپا و جایگاه منطقه‌ای و بین‌المللی ایران در مقابله با تروریسم به ویژه پس از ظهور تهدید گروه تروریستی داعش، به گفت و گو بپردازیم.

وی در این مصاحبه با اشاره به روند مذاکرات هسته‌ای میان ایران و 1+5، می‌گوید حتی در صورت عدم حصول توافق جامع، اعضای اتحادیه اروپا نسبت به همراهی با واشنگتن در افزایش تحریم‌ها بی‌میل خواهند بود.

پروفسور برترام در ادامه با بیان اینکه اروپا به صورتی فزاینده در حال درک این مسئله است که ایران «جزیره ثبات در منطقه‌ای ناآرام» است، می‌گوید: «پس از حل و فصل مساله هسته‌ای ایران، این کشورها تلاش خواهند کرد را تقویت و در شرایط نوینی ادامه دهند».

در ادامه متن کامل مصاحبه وی با پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; آمده است:

 

1. چه تفاوت‌هایی میان راهبردهای امریکا و اتحادیه اروپا در قبال برنامه هسته‌ای ایران وجود دارد؟

پروفسور برترام: در حال حاضر تفاوتی میان راهبردهای امریکا و اتحادیه اروپا وجود ندارد. امریکا و اتحادیه اروپا خواهان توافق با جمهوری اسلامی ایران به منظور کاهش خطر تکثیر هسته‌ای هستند.

2. تا چه حد تحولات منطقه‌ای به ویژه ظهور تهدید داعش می‌تواند بر روند گفت و گوهای هسته‌ای به ویژه بر راهبردهای اتحادیه اروپا تاثیر بگذارد؟

پروفسور برترام: این تحولات احترام به جایگاه ایران و علاقه‌مندی به همکاری علیه تهدید داعش را افزایش می‌دهد. همچنین این تحولات مطمئنا اشتیاق اتحادیه اروپا به تحقق توافقی مستحکم در مسائل هسته‌ای را افزایش داده است. اما ایران و اتحادیه اروپا در موقعیت گفت و گوهای هسته‌ای مستقیم نیستند.

3. سیاست خارجی اتحادیه اروپا در قبال تحریم‌ها علیه برنامه هسته‌ای ایران تا چه حد منسجم است و آیا در این موضوع تفاوتی جدی با امریکا وجود دارد؟

پرفسور برترام: از سال 2005 سه کشور عضو اتحادیه اروپا (بریتانیا، فرانسه و آلمان)، امریکا، چین و روسیه در سیاست تحریم علیه ایران توافقی اساسی با یکدیگر داشته‌اند. اروپایی‌ها به پیشرفت در گفت و گوهای هسته‌ای بسیار امید بسته‌اند؛ به ویژه به این دلیل که آنها تمایل دارند این تحریم‌ها پایان یابند. آنها این تحریم‌ها را به طور یکجانبه لغو نخواهند کرد. اما در صورت عدم تحقق توافق هسته‌ای با ایران، امریکا به دنبال تحمیل تحریم‌هایی حتی شدیدتر علیه ایران خواهد بود که بسیاری از دولت‌های اروپایی تمایلی به پیروی از امریکا در این زمینه نخواهند داشت.

4. در سناریوهای توافق هسته‌ای دائم با ایران یا عدم تحقق آن، روابط ایران و اتحادیه اروپا را چگونه ارزیابی و پیش‌بینی می‌کنید؟

پروفسور برترام: این درک فزاینده در اروپا وجود دارد که ایران منبع و جزیره ثبات در منطقه‌ای بی‌ثبات و ناآرام است. به علاوه، در گذشته بسیاری از کشورهای اروپایی از روابط طولانی‌مدت و پرثمر با ایران بهره‌مند شده‌اند و در عین حال پس از حل و فصل مساله هسته‌ای ایران، این کشورها تلاش خواهند کرد را تقویت و در شرایط نوینی ادامه دهند. با وجود این، بدون توافق هسته‌ای روابط همچنان سرد باقی خواهد ماند. برای تمام کشورهای اروپایی، روابط حسنه با واشنگتن مهم‌تر از روابط حسنه با تهران است.

5. نفوذ و اثرگذاری امریکا و بریتانیا (در پرتو روابط ویژه آنها) بر سیاست‌ها و راهبردهای اتحادیه اروپا در قبال برنامه هسته‌ای ایران تا چه حدی است و آیا راهبردهای آلمان تفاوتی با آنها دارد؟

پروفسور برترام: تمام کشورهای اروپایی از جمله آلمان رهبری امریکا در مساله هسته‌ای را پذیرفته‌اند و این موضوع تغییر نخواهد کرد. تفاوت آنها در آمادگی آنها برای همکاری با جمهوری اسلامی ایران در مورد سایر مسائل مانند گسترش تماس‌ای مستقیم یا دخیل‌سازی ایران در نشست‌های ژنو و پاریس در مورد سوریه است. موقعیت آلمان نیز تحت تاثیر ملاحظات مربوط به امنیت اسرائیل است.

6. آیا اتحادیه اروپا راهبردهای عملی برای ترغیب کشورهای عربی به ویژه عربستان سعودی به منظور پرهیز این کشور از حمایت از افراط‌گرایی دارد و چشم‌انداز راهبرد غرب در حمایت از نیروهای مسلح میانه‌رو در سوریه چیست؟

پروفسور برترام: دولت‌های اروپایی مانند امریکا از موقعیت‌های مختلف برای درخواست جدی از عربستان سعودی استفاده کرده‌اند. برخی نشانه‌ها وجود دارد که این اقدامات تا حدی تاثیرگذار بوده است. در مورد راهبرد غرب برای حمایت از نیروهای مسلح میانه‌رو در سوریه نیز باید گفت که تردیدهای عمیقی در مورد تمایل به چنین اقدامی و نیز امکان‌پذیری و عملی بودن چنین راهبردی وجود دارد.

7. دیدگاه‌های احزاب مهم در اتحادیه اروپا در مورد تحریم‌های این اتحادیه علیه ایران چیست؟

پروفسور برترام: تمام گروه‌های سیاسی مهم از سیاست تحریم‌های کنونی علیه ایران حمایت می‌کنند. اما تردیدها در مورد منطق عمومی مربوط به تحریم‌ها به عنوان ابزار سیاست خارجی رو به افزایش است.

8. آیا اتحادیه اروپا راهبردی عملی برای توافق‌نامه‌های تجاری و انرژی با ایران به ویژه پس از بحران اوکراین و تنش در روابط اتحادیه اروپا و روسیه دارد؟

پروفسور برترام: اتحادیه اروپا در سیاست‌های تحریمی خود علیه ایران و نیز روسیه نشان داده است که منافع اقتصادی جایگاه و اولویتی پس از منافع سیاسی دارند. مادامی که توافق‌نامه هسته‌ای میان ایران و گروه 1+5 به امضا نرسد، سیاست کنونی همچنان پابرجاست و تغییری نمی‌کند.

9. آیا در اروپا لابی‌هایی وجود دارند که خواهان پایان تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه ایران نباشند و برای جلوگیری از پایان این تحریم‌ها تلاش کنند؟

پروفسور برترام: خیر، هنگامی که توافق هسته‌ای محقق شود، برعکس حمایت و حتی فشار شدید برای لغو سریع تحریم‌های تحمیلی علیه جمهوری اسلامی ایران وجود خواهد داشت.

-------

* تهیه و تنظیم مصاحبه: حمید نیکو، پژوهشگر مسائل اروپا

انتهای پیام/ق

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها