امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۰۶:۱۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 118661
تاریخ انتشار: ۲۳ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 78
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، اسحاق جهانگیری عصر امروز در دیدار «انگوان خوان فوک» معاون اول ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، اسحاق جهانگیری عصر امروز در دیدار «انگوان خوان فوک» معاون اول نخست وزیر ویتنام با بیان اینکه ایران و ویتنام دو کشور مهم با موقعیت استراتژیک ویژه در آسیا هستند، از روند مناسبات دو کشور ابراز خرسندی و بر ضرورت توسعه همه‌جانبه روابط تاکید کرد.

معاون اول رییس جمهور با تاکید بر اینکه تهران محدودیتی برای ارتقاء سطح روابط با هانوی قائل نیست، اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران در توسعه روابط خود با سایر کشورها،‌ به کشورهای آسیایی و اعضای "آ سه آن" و بخصوص ویتنام نگاه ویژه‌ای دارد.

جهانگیری همچنین با اشاره به ظرفیت‌های دو کشور برای گسترش روابط در تمام زمینه‌ها بویژه بخش‌های مختلف اقتصادی همچون نفت و گاز خاطرنشان کرد: دو کشور باید تلاش کنند موانع پیش روی توسعه روابط را برطرف کرده و زمینه فعالیت بخش خصوصی را مهیا سازند.

معاون اول رییس جمهور به چهلمین سالگرد برقراری روابط سیاسی دو کشور اشاره و تصریح کرد: متاسفانه روابط اقتصادی و تجاری ایران و ویتنام نتوانسته همپای روابط سیاسی گسترش یابد که امیدوارم با اجرایی نمودن توافقات هشتمین اجلاس کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور، شاهد تحرک جدیدی در مناسبات تجاری فیمابین باشیم.

جهانگیری با اشاره به روند همکاریهای تهران ـ هانوی در سازمان‌ها و مجامع بین‌المللی، به مذاکرات ایران با کشورهای 1+5 اشاره کرد و افزود: ایران با قاطعیت به همه دنیا اعلام کرده که به هیچ عنوان به دنبال دست‌یابی به سلاح هسته‌ای نیست بلکه هدف ایران احقاق حقوق ملت خود در برخورداری از دانش هسته‌ای در چارچوب مقررات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است.

معاون اول رییس جمهور همچنین با ابراز نگرانی از شکل‌ گیری گروه‌های خشونت طلب در خاورمیانه و ایجاد مشکلات فراوان برای ملت‌های این منطقه اظهار امیدواری کرد جامعه بین‌الملل بتواند نقش موثری در از بین بردن این مسائل ایفا کند.

معاون اول نخست وزیر ویتنام نیز در این ملاقات با تاکید بر اینکه دولت و ملت ویتنام ارزش فراوانی برای توسعه روابط با جمهوری اسلامی ایران قائل هستند، به ظرفیت ایران در جنبش عدم تعهد اشاره کرد و خواهان گسترش همکاری‌های سازنده با ایران در چارچوب سازمان جنبش عدم تعهد شد.

انگوان خوان فوک اظهار داشت: ویتنام به عنوان رییس شورای حکام آ‍ژانس بین المللی انرژی اتمی، از مذاکرات ایران با کشورهای 1+5 و همچنین استفاده صلح آمیز ایران از انرژی هسته‌ای حمایت می‌کند و مخالفت خود را با هرگونه استفاده تسلیحاتی از انرژی هسته‌ای اعلام می‌دارد.

وی بر لزوم تقویت سرمایه‌گذاری و توسعه روابط تجاری میان دو کشور تاکید کرد و گفت: ارتقاء حجم مبادلات و روابط تجاری می‌تواند منجر به تقویت روابط سیاسی دو کشور گردد.

معاون اول نخست وزیر ویتنام همچنین بر لزوم سرعت بخشیدن به روند همکاریهای اقتصادی دو کشور به خصوص در بخش توریسم و تکنولوژی تاکید کرد و افزود: قرار است امروز در مذاکرات دو کشور پنج توافقنامه مهم در زمینه‌های مختلف علمی و فناوری، مسائل گمرکی و موضوعات صنعتی و بازرگانی امضا شود که امیدوارم این توافقات گامی در جهت ارتقاء سطح روابط و توسعه مناسبات دو کشور باشد.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها