امروز : دوشنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۶ - 2017 November 20
۱۳:۲۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 118669
تاریخ انتشار: ۲۳ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 13
به گزارش خبرنگار جامعه فارس، حجت‌الاسلام محمدمهدی حاتمی امروز در نشست خبری دومین همایش جایزه «حسن تحصیل» که در محل سازمان اوقاف و امور خیریه برگزار ...

به گزارش خبرنگار جامعه فارس، حجت‌الاسلام محمدمهدی حاتمی امروز در نشست خبری دومین همایش جایزه «حسن تحصیل» که در محل سازمان اوقاف و امور خیریه برگزار شد با اشاره به تشکیل ستادی در سازمان اوقاف با عنوان نظارت بر حسن اجرای نیات واقفان اظهار داشت: هم اکنون حدود صد هزار موقوفه در کشور وجود دارد که باید نظارت کافی بر حسن اجرای نیات واقفان آن وجود داشته باشد.

بازخوانی اسناد و وقف‌نامه‌ها

معاون اوقافی و حقوقی امور مجلس سازمان اوقاف و امور خیریه با تأکید بر اینکه تمام اسناد و وقف‌نامه‌ها یکبار دیگر بازخوانی می‌شوند افزود: وقف‌نامه‌ها از اثرات ارزشمند تاریخی هستند و مرکز آرشیو اسناد و اوقاف از قدیمی‌ترین و کهن‌ترین مراکز آرشیو در کشور است.

بازنویسی 540هزار صفحه اسناد وقف‌نامه‌ها

وی با اعلام اینکه قدمت برخی از اسناد وقفی به چند صد سال می‌رسد ادامه داد: به دنبال بازخوانی وقف‌نامه‌ها 510 هزار صفحه بازنویسی وقف‌نامه و اسناد را شاهد بودیم.

وی گفت: در اصفهان وقف‌نامه‌ای وجود داشت که دارای 240 صفحه بود و در این میان نیات این وقف‌نامه جدا شد و در سامانه سازمان اوقاف به ثبت رسید.

ثبت 800نوع وقف در اسناد وقفی

معاون اوقافی و حقوقی امور مجلس سازمان اوقاف و امور خیریه بر همین اساس طی بازخوانی اسناد و وقف‌نامه‌ها 800 نوع نیت با فراوانی 312 هزار مورد در سامانه سازمان اوقاف به ثبت رسید.

به گفته حجت‌الاسلام حاتمی 7 میلیون و 811 هزار نوع شروط برای نیات وقف‌نامه‌ها خارج شد.

156 میلیون فیلد اطلاعاتی در خصوص رقبات در سامانه ثبت شده است

حجت‌السلام حاتمی در ادامه با اعلام اینکه هم اکنون بیش از 10 میلیون فیلد اطلاعات در خصوص موقوفات در سامانه سازمان اوقاف به ثبت رسیده است گفت: 156 میلیون فیلد اطلاعاتی در خصوص رقبات در سامانه ثبت شده است.

بیش از 8 هزار پرونده موقوفات در محاکم قضایی مورد رسیدگی قرار می‌گیرد

وی همچنین با اشاره به تعامل مناسب قوه قضاییه با سازمان اوقاف اضافه کرد: سالانه بیش از 8 هزار پرونده موقوفات در محاکم قضایی مورد رسیدگی قرار می‌گیرد این در حالی است که در سالهای گذشته تعداد پرونده‌های اوقاف در محاکم قضایی 12 هزار مورد را شامل می‌شد.

حجت‌الاسلام حاتمی یادآور شد: از سال 89 تا 92 تعداد 9168 حکم در دادگاه‌ها در خصوص موقوفات صادر شد.

وی همچنین گفت: در این میان بیش از 2500 مورد مورد از آرا به اجرا رسیده است که البته در این میان برخی از احکام تبعاتی را برای سازمان اوقاف به دنبال داشته است.

معاون اوقافی و حقوقی امور مجلس سازمان اوقاف و امور خیریه ادامه داد: بیش از 90 درصد احکام و آرا در محاکم قضایی به نفع موقوفات صادر شده است.

حجت‌الاسلام حاتمی همچنین با اشاره به ارتباط مناسب و مؤثر سازمان اوقاف با مجلس شورای اسلامی ادامه داد: خوشبختانه سازمان اوقاف و رئیس مجلس شورای اسلامی و همچنین کمیسیون فرهنگی خانه ملت ارتباط خوب و مؤثری با یکدیگر دارند و مصوباتی که در مجلس درباره اوراق وقف صادر شده است از جمله نتایج آنها است.

آغاز مرحله دوم انتشار اوراق وقف

وی در ادامه از مرحله دوم انتشار اوراق وقف خبر داد و گفت: اوراق وقف در مرحله دوم از عید غدیر انتشار می‌یابند که به دنبال ‌آن مراحل اجرای ساخت بیمارستان تخصصی روحانی‌نژاد در شهر ری و همچنین بیمارستان تخصصی سرطان در جنوب شیراز آغاز می‌شود.

وجود پرونده‌های چند صد میلیاردی در محاکم قضایی در خصوص موقوفات

معاون اوقافی و حقوقی امور مجلس سازمان اوقاف و امور خیریه با اشاره به وجود پرونده‌های چند صد میلیاردی در محاکم قضایی در خصوص موقوفات ادامه داد: هم اکنون بیش از صد پرونده کلان و ملی در محاکم قضایی در رابطه با زمین‌خواری در موقوفات وجود دارد.

به گفته حجت‌الاسلام حاتمی هم اکنون در یکی از پرونده‌ها نزدیک به 2 هزار هکتار از اراضی که مربوط به موقوفات می‌شود در حال پیگیری است و عده‌ای از افراد به دنبال خروج از وقفیت برخی از مناطق در برخی از استانهای کشور هستند.

وجود پرونده‌های چند صد میلیاردی در محاکم قضایی در خصوص موقوفات

وی همچنین در واکنش به سخنان دو تن از نمایندگان مجلس مبنی بر اینکه سازمان اوقاف زمین‌خوار است ابراز داشت: سازمان اوقاف زمین‌دار است ولی زمین‌خوار نیست.

معاون اوقافی و حقوقی امور مجلس سازمان اوقاف و امور خیریه گفت: برخی از افراد از سیاه‌نمایی سازمان اوقاف چه سودی می‌برند؛ ما دلگرم به اعتماد مردم هستیم و صحبت برخی از آقایان مشکلاتی را ایجاد می‌کنند.

افزایش 10برابری وقف در 5 سال گذشته

وی گفت: در 5 سال اخیر میزان وقف جدید مردم 10 برابر افزایش یافته است و این نشان دهنده این است که مردم به دستگاه وقف اعتماد دارند.

حجت‌الاسلام حاتمی همچنین به ثبت 1800 وقف جدید در نیمه نخست سال جاری اشاره کرد و بیان داشت: آمار سال جاری در مقایسه با سالهای گذشته افزایش چشمگیری یافته است.

معاون اوقافی و حقوقی امور مجلس سازمان اوقاف و امور خیریه متذکر شد: نمایندگان مجلس شورای اسلامی نباید مباحثی را مطرح کنند که نسبت به آن علم ندارند چرا که اتهام وارد کردن سخت نیست.

وی با بیان اینکه پیش از انقلاب اسلامی در خصوص آمار امامزادگان در کشور اطلاعاتی وجود نداشت یا اینکه اطلاعات در اختیار اوقاف قرار نگرفته بود اضافه کرد: اطلاعاتی که سازمان اوقاف درباره امامزادگان در کشور می‌دهد برای اولین بار است.

حجت‌الاسلام حاتمی یادآور شد: امروزه بر اساس سه مبنا از جمله مستندات تاریخی، معروفیت محلی و وجود بارگاه و بقعه، امامزادگان بررسی و ثبت می‌شود.

معاون اوقافی و حقوقی امور مجلس سازمان اوقاف و امور خیریه با انتقاد از مطرح شدن مباحثی در کشور از زبان مسئولان مبنی بر اینکه تعداد امامزادگان در کشور طی سالهای اخیر چند برابر شده است ادامه داد: چرا باید از زبان نمایندگان مجلس سخنی را بشنویم که دستاویز رسانه‌های بیگانه قرار گیرد.

تعداد امامزاده‌ها افزایش نیافته‌ است

وی گفت: تعداد امامزادگان افزایش نیافته سازمان اوقاف فقط ظرفیت امامزادگان را برای پذیرش زائران افزایش داده است به طور مثال در سال 89، 800 امامزاده ظرفیت پذیرش زائر داشت این در حالی است که امروز 2300 امامزاده در کشور ظرفیت پذیرش زائر را دارند.

حجت‌الاسلام حاتمی یادآور شد: بر اساس برنامه‌ریزِ‌ی‌های صورت گرفته در نظر داریم در 851 بقعه سراسر کشور امکانات و ظرفیت پذیرش زائر را ایجاد کنیم.

به گفته وی البته در این میان و بر اساس آمار برخی از مکان‌های مقدس امامزاده نیست بلکه بقعه متبرکه است که افراد بزرگ در آن مدفون هستند.

معاون اوقافی و حقوقی امور مجلس سازمان اوقاف و امور خیریه متذکر شد: آیا سخنان اخیر دو تن از نمایندگان مجلس هتک حرمت سازمان اوقاف و وارد کردن اتهام و همچنین ضعیف کردن فرهنگ وقف نیست؟

وی همچنین به سخنان اخیر رئیس قوه قضاییه اشاره کرد و گفت: ریاست قوه قضاییه اخیراً اظهاراتی داشتند و اعلام کردند که برخی از نمایندگان مجلس حق ندارند سایرین را متهم کنند.

حجت‌الاسلام حاتمی بیان داشت: نماینده حق ندارد پیش از اینکه مباحث در محاکم قضایی مورد بررسی قرار گیرد و اثبات شود مسائل را رسانه‌ای کند.

وی گفت: آیا مشکل امروز مردم ما تعداد امامزادگان در کشور است یا مشکل معیشتی و بیکاری فرزندان آنها است؟

معاون اوقافی و حقوقی امور مجلس سازمان اوقاف و امور خیریه به سخنان مقام معظم رهبری نیز اشاره کرد و گفت: مقام معظم رهبری فرموده‌اند آنچه مسلم نیست تبدیل به مسلم نکنید و در محاسبات خود اشتباه نکنید.

وی با بیان اینکه برخی چشمان خود را می‌بندند و دهان خود را باز می‌کنند اضافه کرد: گفته‌اند که سازمان اوقاف نامه هایی که از سوی مجلس ارسال می‌شود پاسخ نداده است این در حالی است که ما در همه موارد مشارکت کرده‌ایم و پاسخ داده‌ایم.

معاون اوقافی و حقوقی امور مجلس سازمان اوقاف و امور خیریه افزود: متهم کردن سازمان اوقاف و مجموعه‌ای که به مردم بستگی دارد کار صحیحی نیست.

وی با اعلام اینکه بیشترین نظارت بر سازمان اوقاف است ابراز داشت: چرا درباره این سازمان جوسازی یا هیاهوی رسانه‌ای می‌شود.

وی یادآور شد: هم اکنون امامزادگان و بقاع متبرکه در دایره‌المعارف بقاع متبرکه، سامانه جامع بانک اطلاعات سازمان اوقاف و امور خیریه و همچنین پورتال جامع امامزادگان ثبت شده است.

قطع برخی از درختانی  که مردم به آن دخیل می‌بستند

حجت‌الاسلام حاتمی ابراز داشت: سازمان اوقاف خود پیگیر این است که در کشور به دنبال خرافات مکانی عمومی ایجاد نشود به عنوان مثال در چند سال گذشته در گیلان مردم به درخت دخیل می‌بستند و سازمان اوقاف مجبور شد برخی از درختان را قطع کنند تا به محل غیررسمی برای مراجعات مردم تبدیل نشود.

وجود یک میلیون و 400هزار مستاجر اوقاف در کشور

وی با بیان اینکه هم اکنون یک میلیون و 400 هزار مستأجر اوقاف وجود دارد گفت: از میان این تعداد یک مستأجر اقدام به ساخت و ساز کرده است و همین مسئله مورد اختلاف برخی از نمایندگان مجلس با سازمان اوقاف قرار گرفته است.

معاون اوقافی و حقوقی امور مجلس سازمان اوقاف و امور خیریه با بیان اینکه سازمان اوقاف در این باره پاسخ رسمی به سؤالات آقایان داده است ادامه داد: سازمان اوقاف متولی ساخت‌وساز نیست و باید دستگاهی که مجوز ساخت و ساز را صادر کرده است پاسخگو باشد چرا که سازمان اوقاف در حد قراردادها به موقوفات نظارت می‌کند.

وی همچنین با اعلام اینکه بیشترین زمین‌خواری کشور در تصرفات منابع ملی بود اضافه کرد: یکی از مشکلات این است که اراضی ملی حدود خاصی ندارند.

حجت‌الاسلام حاتمی با بیان اینکه پیش از این یک میلیون و 300 هزار هکتار از اراضی مورد اختلاف میان سازمان منابع طبیعی و اوقاف بود ابراز داشت: در این باره تفاهمنامه‌ای با سازمان منابع طبیعی منعقد شد و به موجب آن مسئله درباره یک میلیون هکتار از اراضی حل شد.

وی همچنین با اشاره به تشکیل سازمان صیانت از اراضی در سازمان اوقاف ادامه داد: امروز بیشترین تعامل میان اوقاف و سازمان منابع طبیعی وجود دارد.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها