امروز : جمعه ۳۱ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 April 20
۱۷:۱۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 118671
تاریخ انتشار: ۲۳ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 14
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از مهدیشهر، امروزه سلامت یکی از مؤلفه‏‏ های اساسی سنجش میزان توسعه‏‏ یافتگی کشورها تلقی می‏ شود و در این

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از مهدیشهر، امروزه سلامت یکی از مؤلفه‏‏ های اساسی سنجش میزان توسعه‏‏ یافتگی کشورها تلقی می‏ شود و در این بین، دولت‏ها با اجرای طرح‏‌های مختلف سعی‏ می‌‏کنند تا مردم کشورشان را در حوزه بهداشت و سلامت تأمین کنند.

سلامت در بسیاری از کشورها از شاخصه ‏های اصلی سنجش میزان خدمات‏‌رسانی دولت‌‏ها محسوب می‌‏شود و در کشور ما نیز در سالیان اخیر به ویژه در دولت تدبیر و امید تلاش شده است تا به این بخش بیش از پیش پرداخته شود.

طرح‏های دولت در بخش‏‌های مختلف بهداشتی و درمانی اجرایی شده و در ماه‏‌های اخیر تا حدود زیادی شاهد کاهش هزینه‌‏های درمانی پرداختی از سوی مردم بوده‌‏ایم.

اما در این بین، آنچه بیش از همه مهم به نظر می‌‏رسد، این است که دولت تا چه اندازه توانسته است زیرساخت‏های بهداشتی و درمانی را نیز در روستاها و شهرها گسترش دهد و زمینه ارائه خدمات درخور شأن مردم را فراهم آورد؟

پرسشی که حداقل در شهرستان مهدیشهر باید برای رسیدن به پاسخ مطلوب به آن بیشتر کار کرد؛ مهدیشهر با همه ظرفیت‏‌ها و توانمندی‏‌هایی که دارد، امروز تنها یک بیمارستان داشته و آن نیز البته فرسوده و قدیمی است.

 بیمارستان مهدیشهر؛ فرسوده و قدیمی

شهرستان مهدیشهر به علت مختصات جغرافیایی خاصی که دارد و وجود راه ارتباطی به سمت استان پرجمعیت مازندران، همواره از اهمیت خاصی در حوزه بهداشت و درمان برخوردار بوده است.

شهرستان مهدیشهر دارای شهرهای قابل توجهی نظیر درجزین، مهدیشهر و شهمیرزاد بوده و در منتهی‏‌الیه این شهرستان نیز روستای فولادمحله قرار داشته که به استان مازندران می‏‌پیوندد.

همواره به علت نزدیکی شماری از روستاهای استان مازندران به شهرستان مهدیشهر، طیف قابل توجهی از مازندرانی‌‏ها برای درمان و پیگیری امور بهداشتی و درمانی خود به مرکز این شهرستان مراجعه می‌‏کنند و در این شرایط، تنها بیمارستان پاسخگوی آنها، بیمارستان 15 خرداد این شهر بوده که البته بسیار فرسوده و قدیمی است.

بیمارستان 15 خرداد مهدیشهر، تنها مرکز درمانی قابل توجه در شهرستان مهدیشهر بوده که سال‏‌ها از زمان تأسیس آن می‌‏گذرد و بسیاری از ملزومات بهداشتی و درمانی و تجهیزات آن نیز از سوی مردم و خیران و نیکوکاران مهدیشهری خریداری و راه‏‌اندازی شده است.

رئیس شورای اسلامی شهر مهدیشهر در این زمینه می‏‌گوید: مهدیشهر از سال 1338 دارای بیمارستانی خیرساز بود و هم‏زمان با آن در سمنان نیز بیمارستانی وجود داشت و این بیمارستان‏‏‌ها نیازهای مردم را در حوزه‌‏های درمانی، بهداشتی و سلامت پاسخ می‏‌دادند.

علی عبدالحسینی ادامه داد: این بیمارستان پس از پیروزی انقلاب اسلامی به نام «15 خرداد» شناخته شد و هم‏‌اکنون تعداد تخت‏‌های فعال در آن، حدود 42 تخت بیمارستانی است.

وی با بیان اینکه بیمارستان 15 خرداد مهدیشهر با ساختمانی بسیار قدیمی و فرسوده در حال فعالیت بوده و باید به آن رسیدگی شود، اظهار داشت: پیش از این، با ساخت بیمارستانی جدید در مهدیشهر موافقت شده بود و در زمان دولت احمدی‏‌نژاد نیز کلنگ ساخت این بیمارستان به زمین زده شد.

رئیس شورای اسلامی شهر مهدیشهر با بیان اینکه بیش از 18 میلیارد ریال اعتبار برای ساخت این بیمارستان در سال گذشته در مهدیشهر هزینه شد، افزود: 20 میلیارد ریال اعتبار نیز امسال در این شهرستان در این زمینه در حال جذب است.

عبدالحسینی با بیان اینکه احداث بیمارستان جدید مهدیشهر 130 میلیارد ریال دیگر اعتبار نیاز دارد که باید تأمین شود و بدان اختصاص یابد، گفت: این بیمارستان می‏‌تواند نیازهای درمانی و بهداشتی مناطق و شهرها و روستاهای مختلفی نظیر شهمیرزاد، درجزین، فولادمحله و . . . را نیز پاسخ گوید و نیازهای مردمی را در این بخش پوشش دهد.

وی با بیان اینکه شهرستان مهدیشهر به استان مازندران نیز متصل می‏‌شود، گفت: شمار زیادی از مردم مازندران به دلیل بعد مسافتی که تا بیمارستان‏‌های مازندران وجود دارد، امور درمانی خود را در مهدیشهر پیگیری می‏‌کنند و بیمارستان جدید این شهر می‏‌تواند به بسیاری از نیازها در این بخش نیز پاسخ گوید.

رئیس شورای اسلامی شهر مهدیشهر افزود: شهرستان مهدیشهر از طریق راه فولادمحله- چشمه‌‏علی به شهرستان دامغان نیز متصل می‌‏شود و به نوعی پذیرای بخشی از بار جمعیتی از این شهرستان نیز هست.

عبدالحسینی ادامه داد: 90 درصد تخت‏‌های بیمارستان 15 خرداد مهدیشهر همواره در حال اشغال است و با توجه به اینکه شهرستان مهدیشهر با وجود شهرهای مهمی چون شهمیرزاد، مهدیشهر و درجزین بیش از 60 هزار نفر جمعیت دارد، باید تلاش کرد تا خدمات‌‏رسانی مطلوبی به آنها در حوزه‏‌های بهداشتی و درمانی صورت گیرد.

وی افزود: بیمارستان حضرت ولی‏عصر (عج) در مهدیشهر در دست ساخت بوده ولی باید منابع مورد نیاز آن هر چه سریع‏تر تأمین شود.

رئیس شورای اسلامی شهر مهدیشهر ادامه داد: شعبه‌‏ای از پژوهشگاه رویان نیز در مهدیشهر در دست ساخت بوده و مرحله نخست آن در روزهای آینده به بهره‌‏برداری می‏ رسد و می‏‌تواند خدمات تخصصی پزشکی را در سطح خوبی به مردم شهرستان مهدیشهر ارائه دهد.

عبدالحسینی گفت: بیمارستان جدید مهدیشهر در شمال این شهر و در منطقه دربند در دست احداث بوده و تا امروز نیز حدود 25 تا 30 درصد کار در آن انجام شده است.

وی با بیان اینکه مردم مهدیشهر افرادی متدین، ولایت‏مدار، انقلابی و همیشه در صحنه هستند، گفت: هر چه امکانات و اعتبارات به این مردم اختصاص یابد، باز هم کم است و تا هر اندازه که به مردم مهدیشهر، کمک اقتصادی، علمی و تخصصی شود، حق آنهاست.

  تمرکززدایی از مرکز؛ نیاز امروز مهدیشهر

تردیدی نیست که همواره در کشورهای مختلف جهان، پایتخت‌‏ها مورد توجه دولت‏‌ها قرار دارند و این امر، البته از منظری درست می‌‏نماید؛ پایتخت هر کشوری در مرحله نخست، معرف تمام ظرفیت‏‌های آن کشور است و نشان می‏‌دهد که کشورها تا چه اندازه توانسته‌‏اند در بخش‏‌های مختلف رشد کنند.

در ارتباط با استان‌‏های مختلف در کشورها نیز همین رویه مشاهده می‏‌شود؛ در بررسی مراکز استان‏ها در اکثر کشورهای جهان، مشاهده خواهد شد که مرکز استان نسبت به حومه یا روستاها و شهرهای اطراف از قابلیت‏‌های بیشتری برخوردار است؛ در کشور ما نیز در همه استان‏ها این رویه به عینه مشاهده می‌‏شود.

نکته قابل تأمل در این بخش، این است که نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران بر پایه حکومتی اسلامی، دینی و علوی شکل گرفته است و به همین خاطر، علی‏‌القاعده باید در مقایسه با سایر کشورها برای آن تمایزاتی قائل شد.

در نظام دین‏مدار کشورمان، اینکه بتوانیم اختصاص امکانات و تجهیزات را از پایتخت به سمت استان‏‌ها و سپس از مراکز استان‌‏ها به سوی شهرستان‏ها و شهرها و روستاها سوق دهیم، امری مهم تلقی شده و عیناً مطابق با عدل علوی و عدالت اجتماعی است.

در برهه کنونی، متأسفانه شاهد هستیم که بیشتر امکانات بهداشتی و درمانی یا تجهیزات به‌‏روز در این بخش بنا به اینکه جمعیت بیشتری از آنها استفاده می‌‏کنند، در مراکز استان‏ها یا در نهایت، شهرستان‏‌های بزرگ تجمیع شده است؛ رویه‌‏ای که تا حدودی بر خلاف عدالت اجتماعی و حق برخورداری یک‏سان عموم مردم از خدمات دولتی است و باید اصلاح شود.

اینکه بیمارستان‏ها باید در مراکز استان‏ها و شهرستان‌‏های بزرگ پیشرفته، به‌‏روز، دارای امکانات و تجهیزات مناسب و متناسب با شاخص‏‌های بهداشت و درمان جهانی باشند، امری بدیهی و یقیناً لازم و ضروری است؛ اما این امر نباید سبب شود مردم شهرستان‏‌های کوچک‏تر یا کم‏ جمعیت‌‏تر از نعمت برخورداری از این امکانات و خدمات محروم بمانند؛ امری که در سالیان اخیر توجه چندانی شاید بدان نشده باشد.

امام جمعه موقت مهدیشهر در این زمینه اعتقاد دارد: مردم مهدیشهر از دوستان، محبان و شیعیان واقعی حضرت امیرالمومنین (ع) هستند و عدالت علوی حکم می‏‌کند که خدمات خوبی به آنها ارائه شود.

حجت‌‏الاسلام علی سقائیان ادامه داد: نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران در همه زمینه‏‌ها برای مردم خیر و برکت به همراه آورده است؛ اما احساس می‏‌شود عمران و آبادانی برخی نقاط در کشور، سبب ویرانی و عقب‏‌ماندگی نقاط دیگر شده است و باید جلوی این رویه گرفته شود.

وی تصریح کرد: امروز در استان سمنان، بی‏‌عدالتی‏‌های زیادی در اختصاص اعتبارات و امکانات صورت می‏‌گیرد و بیمارستان 15 خرداد مهدیشهر نیز که با بودجه‏‌های مردمی و هدایای آنها تجهیز و سر پا نگه داشته شده است، امروز نیازمند حمایت‏‌های بیشتری است.

امام جمعه موقت مهدیشهر اظهار کرد: تنها بیمارستان مهدیشهر در سالیان اخیر چندین بار مرمت شده و امکانات خوبی هنوز هم در آن وجود ندارد و به همین دلیل، تخت‌‏های آن نمی‌‏تواند پاسخگوی نیازهای اساسی مردم مهدیشهر باشد و پوشش کامل ندارد.

سقائیان گفت: مدیریت‌‏ها باید به سمتی هدایت شود که مردم مهدیشهر به حق خود برسند و با در نظر داشتن شمار مهاجران، جمعیت فعلی شهرستان مهدیشهر و راه‏‌های ارتباطی موجود در این شهرستان باید مشکلات بهداشتی و درمانی مهدیشهر برطرف شود.

وی افزود: بیمارستان 15 خرداد مهدیشهر به نوعی طلسم و وارد بازی سیاسی شده و از مسئولان امر می‌‏خواهیم تا امکانات، اعتبارات و تجهیزات بیشتری به مهدیشهر در حوزه‏‌های بهداشتی و درمانی اختصاص دهند.

رئیس شورای اسلامی شهر مهدیشهر نیز با بیان اینکه اعتقاد داریم تا امروز در توزیع امکانات و اعتبارات به صورت ناعادلانه عمل شده است، گفت: باید تلاش کرد تا امکانات بهداشتی و درمانی بیشتری در مهدیشهر در دسترس مردم قرار گیرد.

عبدالحسینی گفت: بیمارستان 15 خرداد مهدیشهر به عنوان تنها بیمارستان این شهرستان در بیشتر بخش‏‌ها، خیرساز بوده یا تجهیزات و امکانات آن با کمک نیکوکاران و خیران تأمین شده است و مردم اکثر تجهیزات این بیمارستان را از محل وجوه اهدایی خریداری و مستقر کرده‏‌اند.

وی تصریح کرد: امروز نیز خیران مهدیشهر پای کار هستند و حمایت‌‏های دولتی باید افزایش یابد تا خدمات خوبی در بخش‏‌های بهداشتی و درمانی به مردم ارائه شود.اختصاص امکانات؛ راه جلوگیری از مهاجرفرستی

به گزارش فارس؛ در شرایطی که مسئولان عالی کشور و استان سمنان دغدغه جلوگیری از مهاجرفرستی از روستاها و شهرهای کوچک به سمت شهرهای بزرگ و پایتخت را همواره به عنوان یکی از دغدغه‏‌های خود مطرح می‌‏سازند، باید در نظر داشت که بدون شک اختصاص امکانات و نیازمندی‏‌های عمومی به شهرها و روستاها اصلی‏‌ترین راه ماندگار ساختن جمعیت در آنهاست.

در صورتی که امکانات اقتصادی، اجتماعی، رفاهی، بهداشتی و درمانی و . . . لازم در شهرها و روستاها وجود نداشته باشد، لاجرم مردم برای تأمین نیازمندی‌‏های خود و رسیدن به رفاه و آسایش بیشتر مجبور هستند از سرزمین مادری خود به سمت شهرهای بزرگ و پایتخت کوچ کنند و این امر، بدون تردید بر هزینه‏‌های دولت می‏‌افزاید و مشکلات فرهنگی و اجتماعی عدیده‏‌ای نیز به همراه خواهد داشت.

============================

گزارش از: مرتضی مزینانی‏‌صفابین و بهنام مطلبی

============================

انتهای پیام/2249/و40/آ3004

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها