امروز : جمعه ۳ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 23
۰۸:۳۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 118705
تاریخ انتشار: ۲۳ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 26
به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس؛ احمد صادقی در نشست خبری جشنواره «شهر آماده» درباره فلسفه برگزاری این جشنواره گفت: جشنواره شهر آماده بستر مناسبی است تا ...

به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس؛ احمد صادقی در نشست خبری جشنواره «شهر آماده» درباره فلسفه برگزاری این جشنواره گفت: جشنواره شهر آماده بستر مناسبی است تا سازمان‌های شرکت‌کننده، توانمندی‌ها و دستاوردهای خود در حوزه اقدامات مرتبط با چرخه جامع مدیریت بحران را در قالب‌های مختلف و متنوع ارائه نمایند.

این جشنواره که با شعار «سلام، تهرانِ با دوام» و شعار فرعی «شهر آماده،‌شهروند آگاه» برای نخستین بار با مشارکت بیش از 40 سازمان و نهاد فعال در حوزه مدیریت شهری و خدمات اضطراری از 26 مهر تا اول آبان در برج میلاد برگزار می شود، به دنبال آن است که همکاری بین همه فعالان حوزه مدیریت بحران شهر تهران را تقویت کند، فرهنگ برخورد صحیح با بحران را ایجاد و تقویت کند، نحوه آمادگی در برابر مخاطرات طبیعی را آموزش دهد و از فعالان و پیشکسوتان مدیریت بحران تقدیر کند.

در این جشنواره کارگاه‌های آموزشی کاربردی در خصوص مدیریت بحران برگزار می‌شود که کارگاه‌های مدیریت بحران، زلزله و آمادگی در برابر آن، اطفای حریق، تاب‌آوری در بحران، توصیه‌های ایمنی در زمینه‌های گوناگون، کمک‌های اولیه و تریاژ، محیط‌زیست و آموزش‌های شهروندی نمونه‌هایی از کارگاه‌هایی هستند که در این جشنواره برای استفاده عموم برگزار می‌شوند.

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران با بیان اینکه در این جشنواره نشست‌های تخصصی با حضور اساتید، کارشناسان و متخصصان حوزه مدیریت بحران به‌منظور تبادل دانش و تجربیات این حوزه برگزار می‌شود، افزود: این نشست‌ها در سالن آموزشی مرکز همایش‌های بین‌المللی برج میلاد برگزار می‌شود که «سیستم‌های اطلاعات مکانی همراه (موبایل GIS) و نقش آن در مدیریت بحران»، «نقشه و واکنش سریع در بحران»، «نقش پژوهش و تأمین شواهد علمی برای تهران آماده»، «نشست تخصصی ایمنی و حوادث شهری»، «شبکه‌های شتاب‌نگاری و زلزله‌نگاری سامانه هشدار سریع زلزله شهر تهران»، «فرونشست و زمین لغزش در شهر تهران»، «کارگاه آموزشی مدیریت جامع خشکسالی ( تجارب، فرصت‌ها و چالش‌ها)»، «تدقیق نقشه گسل‌ها و پهنه‌های گسلی شهر تهران و ضوابط مربوط به ساخت‌وساز در این پهنه‌ها»، «ساماندهی و مدیریت بازسازی شهر تهران پس از زلزله احتمالی» و «نقش تحقیق در عملیات در مدیریت بحران و کارگاه مداخلات اجتماعی و روانی» از جمله این نشست‌ها هستند.

وی همچنین از برگزاری چندین مانور در سطح شهر تهران همزمان با برگزاری این جشنواره خبر داد و گفت: برگزاری روزانه مانور تنش آبی، مانور نشت گاز، مانور برق، مانور تخلیه اضطراری، مانور حرق در انبار نفت شهران، مانور اسکان اضطراری و... از جمله برنامه‌های جشنواره شهر آماده است.

صادقی گفت: در این جشنواره همچنین فعالیت‌ نهادهای مختلف در حوزه مدیریت بحران رصد شده و به بهترین آثار جوایزی اختصاص خواهد داد. نویدی هم برای فعالان و دلسوزان حوزه مدیریت بحران شهر تهران داریم، مبنی بر اینکه بحث مدیریت بحران شهر تهران تا کنون جایگاه خاصی در برنامه‌های کلان شهری نداشت، اما در برنامه دوم پنج ساله شهرداری تهران که در حال حاضر در نخستین سال اجرای آن قرار داریم، 36 حکم و ماده به موضوع مدیریت بحران اختصاص داده شده است که نشان از اهمیت این بحث دارد.

وی افزود: در این برنامه برای نخستین بار وظایفی همچون تدقیق گسل‌های شهر تهران، نقشه خطرپذیری زمین‌لرزه‌های تهران، شیوه‌نامه فنی گودبرداری ساختمان، ارتقای سطح ایمنی ساختمان‌ها و فضای شهری، کمک به گسترش مقاومت سازه‌ای و عناصر غیرسازه‌ای و طرح جامع کاهش خطرپذیری سیلاب‌های شهر تهران احصا شده و امید داریم با همکاری همه نهادهای ذی‌ربط و همراهی رسانه‌ها، بتوانیم این برنامه‌ها را به بهترین شکل مطلوب اجرایی کنیم.

صادقی دستاوردهای سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران در 10 سالی که از تاسیس آن می گذرد را ایجاد 22 ستاد در مناطق شهر و احداث 100 سوله 2000 متری چندمنظوره مدیریت بحران در سطح شهر دانست و گفت: این سوله ها اقلام مورد نیاز زمان حادثه مثل چادر، پتو، مواد غذایی، لوازم گرمایشی و سرمایشی، وسایل امدادی و ... را به صورت دپو در اختیار دارند. همچنین قرار است تا پایان برنامه پنج ساله دوم شهرداری، تعداد این سوله ها به 150 سوله برسد.

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران از ایجاد 500 گروه آموزش دیده دوام در سطح محلات خبر داد و گفت: هر گروه 55 عضو دارد و تا پایان برنامه دوم، باید تعداد آنها به 755 گروه برسد و هر محله دست کم 2 گروه داشته باشد. همچنین معتقدیم هر ساختمان و مکان بالای 5 طبقه و با تردد بیش از 25 نفر در روز باید یک گروه مدیریت بحران داشته باشد که این گروه ها به صورت پایلوت ایجاد شده، اما نیازمند الزامات قانونی برای فراگیر شدن آنها هستیم.

صادقی اضافه کرد: با همراهی آموزش و پرورش، به دنبال تشکیل گروه های مدیریت بحران در تمامی مدارس شهر تهران هستیم تا در وهله اول در زمان حادثه بتوانند بحران را مدیریت کنند و در وهله دوم، مخاطرات احتمالی مدرسه خود را شناسایی و اعلام کنند.

وی درباره خلاءهای قانونی برای شرایط بحران گفت: برای نمونه در حادثه سقوط هواپیما، وقتی در صحنه حادثه حضور یافتیم، اولین مشکل این بود که فرمانده صحنه حادثه مشخص نبود که چه ارگان یا نهادی است. بنابراین قانون مدیریت بحران کشور بعد با گذشت سال ها از تصویب آن، هنوز نیازمند دستورالعمل و آیین نامه است که در بررسی هایی که با مسئولان سازمان مدیریت بحران کشور داشتیم، به این نتیجه رسیدیم دست کم 800 دستورالعمل برای اجرای این قانون مورد نیاز است.

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران اذعان داشت: ما برای زلزله تهران آمادگی نداریم و این شهر در برابر زلزله مقاوم نیست، اما در برابر سایر مخاطرات، همانطور که در زمان طوفان مشاهده شد، آمادگی بسیار خوبی داریم. ضمن اینکه وظیفه مقاوم سازی تهران در برابر زلزله تنها بر عهده شهرداری نیست و نیازمند مدیریت ملی است؛ به عبارتی دیگر شخص اول اجرایی مملکت، یعنی رئیس جمهور باید در برابر زلزله تهران پاسخگو باشد. البته در این زمینه آن‌طور که لازم است، پاسخ‌گویی نشده است و توپ را به زمین مدیریت شهری می‌اندازند که جای نقد دارد.

صادقی تصریح کرد: در اهمیت این حادثه همین بس که زلزله تهران در سازمان ملل متحد پرونده خاص خود را دارد و در صورت وقوع، حادثه ای ملی و بین المللی خواهد بود. به همین جهت با حدود 21 سال سابقه در حوزه مدیریت بحران باید بگویم که امر مدیریت بحران برنامه‌ای طولانی‌مدت است که باید به همه جوانب آن توجه شود.

وی همچنین گفت: در سال 1375 برابر برآوردها با وضعیت آن موقع، اگر زلزله‌ای شش ریشتری در شهر تهران رخ می‌داد، پیش‌بینی حدود 360 هزار کشته وجود داشت، ولی با سازه‌های موجود، این تلفات 36 هزار نفر برآورد می‌شود.

صادقی درباره مشکل ساز بودن دریاچه چیتگر در زمان حادثه گفت: بحث نفوذ آب دریاچه چیتگر در بستر زمین،‌ مبنای علمی ندارد و این دریاچه افزونگر خسارت های زلزله و سایر حوادث نیست، بلکه می تواند به فضای باز و امنی برای پناه بردن در زمان حادثه تبدیل شود.

وی درباره میزان دپوی موجود اقلام امدادی تهران گفت: طبق قانون، به میزان 2 درصد از تعداد خانوارهای هر شهری باید دپوی اقلام امدادی در آن شهر وجود داشته باشد که این میزان در مورد تهران استثنائا 10 درصد و وظیفه تامین آن با جمعیت هلال احمر است که اعلام کرده اند این میزان را در اختیار دارند، اما در بازدیدی که از انبارهای آنها داشته ام، میزان دپوی کل کشور و نه تنها تهران، به میزان 10 درصد تعداد خانوارهای تهران است.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها