امروز : سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 19
۰۴:۳۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 118708
تاریخ انتشار: ۲۳ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 68
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، به نقل از روابط عمومی انجمن روانپزشکان ایران،‌ سی و یکمین کنگره سالیانه انجمن روانپزشکان ایران با محوریت

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، به نقل از روابط عمومی انجمن روانپزشکان ایران،‌ سی و یکمین کنگره سالیانه انجمن روانپزشکان ایران با محوریت اختلالات خلقی و با حضور جمعی از متخصصان داخل و خارج کشور صبح امروز سه شنبه 22 مهر سال جاری در سالن دکتر غرضی بیمارستان میلاد برگزار شد.

رضا راد گودرزی، مجری طرح پیمایش ملی سلامت روان، با بیان یافته‌های پیمایش انجام گرفته در کشور گفت: افسردگی در زنان، شهرنشینان، بیکاران، افراد طلاق گرفته یا کسانی که از یکدیگر جدا شده، اما هنوز به طور رسمی طلاق نگرفته‌ا‌ند، افرادی که همسر خود را از دست داده اند و عده ای که از وضعیت اجتماعی و اقتصادی پایینی برخوردارند به طور معناداری بیش از سایر افراد است.

راد گودرزی افزود: این مطالعه که برای اولین بار در کشور روی 7 هزار 886 نفر افراد 15 تا 64 ساله در سال 89 تا 90 انجام شده، نشان می دهد، اختلال افسردگی در جمعیت عمومی 7/12 درصد است.
وی با اشاره به اینکه روش این پژوهش نمونه گیری تصادفی با ابزار CIDI است که این ابزار از سوی کنسرسیوم بهداشت روان سازمان جهانی بهداشت در آمریکا و در اروپا و برخی از کشورهای آسیایی به کار گرفته شده است، اظهار داشت: متولی این طرح دفتر سلامت روان وزارت بهداشت و دانشگاه علوم پزشکی تهران است و این طرح از سوی این وزارتخانه با کمک 7 مجری در کلیه استان های کشور اجرا شده است.
راد گودرزی تصریح کرد: بر اساس این مطالعه 4/15 درصد خانم ها اختلال افسردگی اساسی دارند، این در حالیست که 2/10 درصد آقایان به این بیماری مبتلا هستند.

وی گفت: همچنین 22 تا 24 درصد از افراد طلاق گرفته اعم از زن و مرد یا کسانی که از یکدیگر جدا شده، اما هنوز به طور رسمی طلاق نگرفته اند و نیز عده ای که همسر خود را از دست داده اند به افسردگی اساسی مبتلا هستند. این در حالیست که افسردگی در افراد متاهل 5/12 درصد بوده است.
مجری طرح پیمایش ملی سلامت روان اضافه کرد: درصد اختلال افسردگی در بیکاران به طور معناداری بیش از شاغلان، دانشجویان و محصلان است به طوری که میزان افسردگی در افراد بیکار 5/16 درصد و در شاغلان 11 درصد است.
وی اظهار داشت: افسردگی اساسی در حالی5/13 درصد از  شهرنشینان را گرفتار کرده است که این رقم در روستاها 11 درصد برآورد می شود.
به گفته راد گودرزی، نتایج این مطالعات بیانگر آن است که افسردگی در افرادی که از نظر وضعیت اجتماعی و اقتصادی در جایگاه پایین تری قرار دارند 9/14 درصد و در افراد با وضعیت اجتماعی و اقتصادی بالا 7/11 درصد است.

آفرین رحیمی موقر مجری اصلی این طرح و  از دیگر سخنرانان سی و یکمین کنگره سالیانه انجمن روانپزشکان ایران نیز اظهار داشت: در میان کل بیماری ها، افسردگی بیشترین بار بیماری ها را بر زنان تحمیل می کند. این در حالی است که سهم افسردگی در ایجاد بار بیماری ها در مردان از رتبه سوم برخوردار است.
وی گفت: بر اساس این پژوهش انجام شده، سه چهارم افراد دارای مشکلات  اعصاب و روان برای مراجعه به روانپزشک احساس نیاز می کنند و این احساس نیاز در یک چهارم بقیه وجود نداشته است.
رحیمی موقر با اشاره به اینکه تنها 40 درصد بیماران افسرده برای دریافت خدمات درمانی مراجعه می کنند، ادامه داد: متاسفانه 60 درصد افراد افسرده برای درمان مراجعه نمی کنند و یک سوم این افراد به درمان های سنتی و طب مکمل  از قبیل مراجعه به عطاری ها، طب سوزنی، دعا نویس و ... روی آورده از درمان های استاندارد پزشکی محروم می مانند.

وی یاد آور شد: 77 درصد کل بیماران دچار افسردگی یا  اساسا درمانی را دریافت نمی کنند یا اینکه از حداقل کیفیت درمان محرومند.
رحیمی موقر خاطر نشان ساخت: با توجه به طولانی بودن فرآیند درمان های روانپزشکی به ویژه افسردگی، حتی بیمارانی هم که برای درمان مراجعه  و دارو دریافت می کنند نیز درمان را رها می سازند.
سی و یکمین کنگره سالیانه انجمن روانپزشکان ایران تا 25 مهر سال جاری به کار خود ادامه می دهد.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها