امروز : سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 23
۰۲:۰۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 118739
تاریخ انتشار: ۲۳ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 14
به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، وزارت دفاع آمریکا در بخشی از گزارشی که هفته گذشته با موضوع «خط مشی عملیاتی ارتش» منتشر ...

به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، وزارت دفاع آمریکا در بخشی از گزارشی که هفته گذشته با موضوع «خط مشی عملیاتی ارتش» منتشر کرده، به بررسی نقش ایران در منطقه پرداخته و تصریح کرده است که توانمندی‌های تهران می‌تواند به صورت بالقوه به تضعیف و ناکامی اهداف ایالات متحده و شرکای این کشور در منطقه منجر شود.

در این گزارش 48 صفحه‌ای که روز 7 اکتبر تحت عنوان «پیروزی در جهانی پیچیده» منتشر شده، به چالش‌های پیش روی ارتش و نیروهای مسلح آمریکا در بازه زمانی 2020 تا 2040 پرداخته شده است.

در بخش «قدرت‌های منطقه‌ای» این گزارش، در رابطه با ایران آمده است: «پیشبرد اهداف هسته‌ای ایران، نقش این کشور به عنوان یک قدرت در حال رشد در خاورمیانه را شکل می‌دهد. ایران که به واسطه گسترش مناقشات قومیتی در خاورمیانه قدرت گرفته است، ترکیبی از تهدیدات را متوجه منافع ایالات متحده و شرکای آن در منطقه، می‌کند. ایران همزمان با ادامه تلاش برای تضعیف و ریشه‌کن کردن قدرت ایالات متحده در منطقه، از ترکیبی از طرح‌های اقتصادی و دیپلماتیک نیروهای نامنظم، استفاده می‌کند تا منافع خود را پیش ببرد».

دست‌اندرکاران این گزارش در ادامه با متهم کردن تهران به تلاش برای ایجاد ناآرامی در منطقه و به واسطه آن تضعیف نقش واشنگتن، در مورد توانمندی‌های نظامی ایران، نوشته‌اند: «ایران از تقابل نظامی مستقیم خودداری کرده و در عین حال توانمندی‌های نظامی پیشرفته خود را توسعه داده‌ و مدرن‌سازی فراگیر تجهیزات نظامی خود را دنبال می‌کند».

در ادامه این گزارش آمده است: «تلاش‌های ایران در زمینه مدرن‌سازی شامل به‌کارگیری سامانه‌های خودکار در زمین، دریا و هوا، موشک‌های بالستیک و توسعه ظرفیت هسته‌ای است. ایران به صورت فعال از شبه‌نظامیان در عراق در مبارزه با دولت اسلامی عراق و شام (داعش) حمایت می‌کند. ایران در زمینه سایبری هم به بازیگری توانمندتر تبدیل شده است».

در نهایت این گزارش در مورد نقش ایران در منطقه اینطور نتیجه گرفته است: «در مجموع، فعالیت ایران به صورت بالقوه می‌تواند اهداف منطقه‌ای ایالات متحده را ناکام بگذارد، چراکه این کشور به صورت غیرمستقیم در چند جبهه در تقابل با ایالات متحده است. نیروهای مسلح ترکیبی ایران، نشاندهنده ضرورت آمادگی نیروهای زمینی ارتش برای مقابله با ارتش‌های دولتی و همچنین شبکه‌های شبه‌نظامیان و سازمان‌های شورشی، است».

در بخش‌های دیگر این گزارش که توسط «دیوید پرکینز» فرمانده ارتش آمریکا رونمایی شد، به چالش‌های احتمالی نیروهای مسلح آمریکا و تغییراتی که لازم است تا در دکترین نظامی این کشور ایجاد شود، اشاره شده است.

انتهای پیام/ق

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها