امروز : یکشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۶ - 2017 August 19
۰۴:۰۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 118744
تاریخ انتشار: ۲۳ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 18
«محمدمهدی بحرالعلوم» معاون آموزش و پژوهش سازمان دارالقرآن‌الکریم در گفت‌وگو با خبرنگار فعالیت‌های قرآنی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; با بیان

«محمدمهدی بحرالعلوم» معاون آموزش و پژوهش سازمان دارالقرآن‌الکریم در گفت‌وگو با خبرنگار فعالیت‌های قرآنی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; با بیان اینکه هدف اصلی نزول قرآن فهم آیات الهی است، اظهار داشت: دستاوردها و اهداف نزول کلام وحی در عمل به دستورات و فهم قرآن معنا می‌گیرد.

فهم عمومی قرآن برای تمامی افراد امکان‌پذیر است

وی با بیان اینکه هر پیامی فرستنده و گیرنده‌ای دارد که اگر فرستند به درک گیرنده توجه نکند هدف پیام‌رسانی زیر سؤال می‌رود، ادامه داد: قرآن کریم برای قشر یا زمان خاصی نازل نشده است و هر کس بر اساس استعداد و نیاز خود می‌تواند از آن بهره بگیرد بنابراین فهم این کتاب آسمانی برای هر شخصی به شیوه‌ای امکان‌پذیر است.

این حافظ بین‌المللی قرآن کریم افزود: فهم دقیق از مضامین قرآن کریم نیازمند مقدماتی است که برای هر کسی مقدور نیست اما فهم عمومی قرآن کریم و آنچه برای عمل به دستورات الهی مورد نیاز است برای همه افراد می‌تواند محقق شود.

حس نیاز به قرآن را در جامعه احیا کنیم

بحرالعلوم در خصوص چگونگی تحقق فهم عمومی قرآن، تصریح کرد: برای اینکه فهم قرآن در جامعه فراگیر شود باید انگیزه و ضرورت نیاز به آن در جامعه احصا شود؛ اگر کسی معتقد باشد که بدون قرآن نمی‌تواند زندگی واقعی و سعادتمندی داشته باشد به طور حتم به سوی یادگیری آن هدایت می‌شود بنابراین نیاز به قرآن را باید در افراد ایجاد کنیم تا بتوانیم مسیر کمال را پیش بگیریم.

وی با اشاره به ضرورت احیای حس نیاز به قرآن، خاطر نشان کرد: ما باید با برنامه‌ریزی افراد را آماده حضور در جلسات و محافل قرآنی کنیم البته در این راستا باید از افراط و تفریط که باعث دلسردی افراد نسبت به امور قرآنی می‌شود، پرهیز کرد.

محصولات قرآنی فاخری متناسب با سلایق افراد تهیه کنیم

بحرالعلوم با بیان اینکه باید قرآن را برای هر گروهی متناسب با ظرفیت و استعداد افراد تببین کرد، ادامه داد: برای ایجاد فهم عمومی قرآن باید برای همه سلایق محصولات قرآنی فاخری ارائه کنیم تا از این طریق انس با قرآن و همچنین انگیزه فعالیت در این عرصه ارتقا یابد.

این حافظ بین‌المللی قرآن کریم با اشاره به دلایل عدم ایجاد فهم عمومی قرآن در جامعه، گفت: هم‌اکنون حس نیاز به قرآن در جامعه ایجاد نشده است البته سازمان دارالقرآن با توجه به وظایفی که بر عهده دارد فعالیت‌های متنوعی به ویژه آموزش مهارت‌های قرآنی برگزار کرده است اما برای فراگیری فعالیت‌های قرآنی باید دستگاه‌هایی که مخاطبان بیشتری دارند وارد عمل شوند.

  نقش آموزش و پرورش و رسانه ملی در گسترش فهم عمومی قرآن

وی با بیان اینکه آموزش و پرورش و صدا و سیما بیش از سایر نهادها می‌توانند در ارتقای فهم عمومی قرآن نقش مؤثری داشته باشند، خاطر نشان کرد: همه ما در بهترین سن آموزشی در مدارس تربیت می‌شویم و از این مسیر عبور می‌کنیم بنابراین اگر مدارس محتوای آموزشی غنی و معلمان خبره در امور قرآنی داشته باشند به طور حتم فرهنگ قرآنی و به ویژه فهم عمومی قرآن در جامعه فراگستر خواهد شد.

این حافظ بین‌المللی قرآن ادامه داد: صدا و سیما با توجه به مخاطبان فراوانی که از تمامی اقشار جامعه دارد نیز می‌تواند با تبلیغات، حس نیاز به آموزه‌های قرآنی را در بین مردم ایجاد کند.

برنامه‌های شبکه‌های رسانه ملی به سوی آموزش مفاهیم قرآن پیش رود

بحرالعلوم با اشاره به لزوم پرداختن به مفاهیم قرآنی در تمامی شبکه‌های رسانه ملی، تصریح کرد: شبکه قرآن و رادیو قرآن برای ارتقای امور قرآنی تلاش بسیاری می‌کنند اما با توجه به اینکه برخی شبکه‌ها مخاطبان عام دارند باید به پخش برنامه‌های قرآنی در چنین شبکه‌های نیز اهتمام ورزید به طوری که هر شبکه متناسب با رسالت و رویکرد خود موضوعات قرآنی را چاشنی برنامه‌ها کند.

وی با بیان اینکه صدا و سیما هم در برانگیختن حس نیاز به قرآن و هم در پاسخگویی به این نیاز می‌تواند گامی مؤثر بردارد، گفت: تجربه نشان داده که در مباحث فرهنگی که رسانه ملی به طور ویژه وارد عمل شده است شاهد موفقیت‌های خوبی بوده‌ایم بنابراین صدا و سیما برای ایجاد انس با قرآن و تفهیم آیات الهی که منجر به عمل به دستورات قرآن می‌‌شود، باید برنامه‌ریزی جدی داشته باشد تا بتوانیم به این امر جامه عمل بپوشانیم.

انتهای پیام/م.خ

 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار