امروز : پنجشنبه ۴ خرداد ۱۳۹۶ - 2017 May 25
۱۷:۱۰
ادموند
کمک مالی
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 118750
تاریخ انتشار: ۲۳ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 45
محمدمهدی همتی مدیر موسسه خاکریز ایمان و اندیشه در گفت‌وگو با خبرنگار کتناب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به نحوه شکل‌گیری کتاب «غدیر در

محمدمهدی همتی مدیر موسسه خاکریز ایمان و اندیشه در گفت‌وگو با خبرنگار کتناب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به نحوه شکل‌گیری کتاب «غدیر در مدائن» اشاره کرد و گفت: در جبهه  فرهنگی انقلاب نویسندگی یک امر شخصی تلقی می‌شود و در انتخاب موضوع نیز معمولا دغدغه‌های نویسنده دخیل است و پژوهش‌هایی نیز با توجه به موضوعات انتخاب شده از سوی نویسنده صورت می‌گیرد، بعضی اوقات نیز از طرف سازمان‌ها و ادارات سوژه به نویسنده پیشنهاد می‌شود که معمولا در برخی از آنها نیز محصول قوی از کار در نمی‌آید، اما در موسسه خاکریز، مسیر را اصلاح کردیم به این شکل که دغدغه و موضوع را انتخاب می‌کنیم و پژوهش‌هایی حول آن صورت می‌دهیم تا به طرح داستان برسیم، سپس آن طرح داستان را به نویسنده سفارش می‌دهیم.

وی افزود: در مورد کتاب «غدیر در مدائن» نیز همین مسئله صادق است ما یک دغدغه‌ای در حوزه تبیین بسترهای تاریخی این واقعه داشتیم و مشخصا به دنبال روشن نمودن فضای واقعی آن دوره بودیم. جدا از اینکه به دنبال پررنگ‌ کردن اختلافات میان شیعه و سنی نبودیم ولی در نظر داشتیم که نشان دهیم مدینه‌النبی عصر پیامبر یک مدینه فاضله و یک دست نبوده بلکه مخالفینی نیز در این شهر زندگی می‌کردند و جریان نفاق و دست‌اندازهای معمول در مسیر حکومت نیز در این شهر وجود داشته است. به همین خاطر پژوهش‌هایی انجام دادیم تا به یک روایت تاریخی رسیدیم که شد روایت تاریخی حذیفة‌بن‌‌یمان که وارد شهر مدائن شده و اتفاقات منتهی به غدیر را برای اهالی این شهر روایت می‌کند و تصویری کمتر دیده شده از غدیر و اتفاقات آن عصر و موانع پیش رو را برای خواننده با یک روش داستانی روایت کرده است.

همتی ادامه داد: چاپ اول این کتاب سال گذشته توسط انتشارات خیزش نو وارد بازار کتاب شده که در این مدت تاکنون به چاپ پنجم رسیده و 8 هزار نسخه از آن به فروش رفته است.

بر اساس این گزارش پژوهش‌های کتاب «غدیر در مدائن» را محمدجواد امامی انجام داده است و محمدمهدی همتی آن را به شکل داستانی درآورده است. این کتاب 76 صفحه‌ای با قیمت 3500 تومان در بازار کتاب موجود است.
انتهای پیام/و

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار