امروز : سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 24
۲۱:۱۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 118760
تاریخ انتشار: ۲۳ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 38
پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ;  - گروه ادبیات انقلاب اسلامی؛ دکتر غلامرضا کافی مایه افتخار قبیله قلم به دست است. او توت بی دانش نمی چیند و آب بی ...

پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ;  - گروه ادبیات انقلاب اسلامی؛ دکتر غلامرضا کافی مایه افتخار قبیله قلم به دست است. او توت بی دانش نمی چیند و آب بی فلسفه نمی خورد. او معنی واژه هایی که دارد را می فهمد و به معنای آن متعهد است. طعنه نمی زنم. در فلسفه ادبیات به اجتهاد رسیده است. مگر شما چند نفر را می شناسید که به این واژه توجه کرده باشند و در نتیجه به تعهد و باری که بر دوش دارند واقف باشند و علاوه بر آن کسی باشد که پس از استفاده از علم اسلاف خویش دیگر از کسی تقلب نکند. خودش باشد و برای خودش سبکی داشته باشد و سرانجام برای خودش کسی باشد؟

دکتر کافی ادیبی فیلسوف و فیلسوفی مودب است. وقتی قریب به سی سال قبل به جوانی برخوردم که خوش ظاهر و خوش بیان و خوش برخورد بود و البته هفت هشت سال از من کوچک تر و عشق در دلش موج می زد و ادب از نگاهش می چکید راغب شدم که این شعر را برای او بخوانم:

آنچه در وصل است از هجران به دست آورده ام

هر سراب از سعی زمزم می شود گر هاجری!
***
چنان تحت تاثیر قرار گرفت که من به خود بالیدم و در پیشانی بلندش خواندم که اقبالی بلند دارد.

پاسداشت و بزرگداشت دکتر کافی، بزرگداشت اندیشه ای است که توانسته تقریبا همه شاعران از ابوحفص سغدی تا قیصر امین پور مجالست کند و چونان حافظ، میراث گذشتگان را با موجودی ها و نیازها و واقعیات زمانه در هم آمیزد و با مدد خلاقیت خود سبک شعری مختص به خود را خلق کند. بزرگداشت کسی است که همه ابعاد وجودی شعر را می شناسد و به آنها حرمت می گذارد و در شعر خود به کار می گیرد. مهم تر از هم بزرگداشت کسی است که شعر را در خدمت اعتلای اندیشه های بشری به کار بسته است.

انصاف آن است که نقش باغبان روح او همسر ارجمندش شاعر گرانمایه سرکار خانم نجاتی را نیز در این بالندگی و تابندگی مد نظر قرار دهیم. طلب سلامت و توفیق برای جناب دکتر و خانواده محترم شان تنها کاری است که از چو منی بر می آید.

یادداشت: سیدمحمد حسینی شهربابکی(آینه)
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار