امروز : چهارشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 January 24
۰۹:۵۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 118784
تاریخ انتشار: ۲۳ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 39
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، پانزدهمین مراسم شب شاعر پاسداشت غلامرضا کافی عصر امروز با حضور حسین اسرافیلی، رضا

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، پانزدهمین مراسم شب شاعر پاسداشت غلامرضا کافی عصر امروز با حضور حسین اسرافیلی، رضا اسماعیلی، شکارسری، دکتر محمدرضا سنگری، میلاد عرفانپور، پروانه نجاتی، سیمین‌دخت وحیدی، محمدمهدی سیار، حسین جنیدی، هاشم کرونی، شهرام شکیبا، حجت‌الاسلام دعایی و جمعی از اهالی شعر و ادبیات در سازمان هنری رسانه‌ای اوج برگزار شد.

سنگری در ابتدای این مراسم گفت: آشنایی من با کافی از شب شعر عاشورای شیراز رقم خورد و منجر به شناخت چهره شعری وی گردید البته در آن دوران با شعر اوایل کافی آشنا شدم که چهره اصلی ایشان را باید در کارهای جدید وی که باب تازه‌ای در شعر می‌گشاید جستجو کرد.

وی اضافه کرد:البته چهره دیگر دکتر کافی را نیز در اصفهان شناختم در آن سالها اولین بار بود که قیصر امین‌پور بعد از مدتی دوری به اصفهان آمده بود که نشستی با حضور امین‌پور، دیدک، رحمان‌دوست، کاکایی و من برگزار شده بود. در آن جلسه بحث جدی در حوزه شعر به وجود آمد که یکی از نظریات مربوط به من و دیگری مربوط به مرحوم قیصر امین‌پور بود. در آن جلسه دکتر کافی با نظر من همسو بود که به یاد تعبیر رهبر انقلاب در رابطه با مقاله‌ای که از مرحوم سیدحسن حسینی خوانده بود افتادم که ایشان می‌فرمایند بعد از خواندن آن مقاله سجده شکر به جا آوردم و من نیز وقتی با کافی روبه‌رو شدم همان حال را پیدا کردم اتفاقی که امروز به ویژه در دهه 80 افتاد فقر در حوزه نظریه ادبیات است که با حضور امثال کافی در حال از بین رفتن است.

وی افزود: هم اکنون دوره‌های ادبیات انقلاب اسلامی در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در دانشگاه‌ها در حال تدریس است ولی ما منبع صحیحی برای دانشجویان این رشته در اختیار نداریم که ما از استاد کافی خواهش کردیم که اثری برای تدریس در این عرصه تألیف کنند که هم اکنون در دست اجراست.

سنگری در ادامه به ویژگی‌های شخصیتی کافی اشاره کرد و گفت: کافی دارای ویژگی‌هایی در حوزه پژوهش است که چهره وی را ممتاز می‌کند جامعیت یکی از این ویژگی‌ها است. کافی در ساحت‌های گوناگون مطالعه کرده و در ادبیات کهن و جدید زیسته است. جامعیت وی در رشته‌های گوناگون به چشم می‌آید که این جامعیت مددکار امر تعلیم خواهد بود که شاهدیم امروز در مباحث بین‌رشته‌ای این جامعیت به کار می‌آید انصاف ویژگی دوم دکتر کافی است در پروژه ادبیات انقلاب اسلامی این ویژگی دیده می‌شود که با انصاف تمام منابع را جستجو کرده تا اثری را تألیف نماید. در رساله دکتری وی نیز این موضوع مشهود است که ژرف نگریسته و پیشینه هر اثر را بررسی کرده است.

این استاد دانشگاه ادامه داد: نکته بعدی در شخصیت وی بینش است بسیاری از افراد هستند که سطح را می‌خواهند و عده‌ای از سطح عبور کرده و وارد بطن شده‌اند البته این عده در قیاس با گروه اول کمتر هستند که دکتر کافی یکی از آنهاست. دکتر کافی در خلق اثر به شیوه زنبور عسل است که گلها را می‌کاود و شهدی عسل‌گونه خلق می‌کند. روش‌مند بودن از بارزه‌های شخصیت کافی است و در تحقیق و تألیف به صورت اصولی حرکت می‌کند.

خاکساری و تواضع علمی از برجستگی‌های شخصیت کافی است که هر چه بارورتر می‌شود سرش خم می‌شود البته حضور بانویی چون پروانه نجاتی به عنوان همسر در کنار کافی توفیقی بوده که نصیب ایشان شده است.

* کافی شخصیتی آرمانگرا و واقع‌بین است

رضا اسماعیلی در این نشست گفت:‌ دکتر کافی شاعری متعهد و آرمانگراست. متأسفانه بعد از انقلاب و در سال‌های اخیر میان روشنفکران و تعهد و آرمانگرایی فاصله افتاده است و همین موجب شده که میان روشنفکران دینی با سایر افراد متعهد فاصله بیفتد. دکتر کافی شخصیتی آرمانگرا و واقع‌بین هستند که این دو خصیصه را در کنار یکدیگر دارند و تعادل را برقرار کرده و در مباحث علمی خود از نظریات غربی نیز استفاده کرده است اما هیچ‌گاه آن نظریات را عیناً کپی نکرده بلکه آنها را بومی‌سازی کرده‌اند.

وی افزود: آرمانگرایی توأم با واقع‌بینی موجب می‌شود که تعصب کور نسبت به پیشرفت‌های غربی نداشته باشیم و بتوانیم از مباحث علمی آنها استفاده کنیم و این اتفاق از سوی دکتر کافی افتاده است که تقابل میان سنت و مدرینته تبدیل به تعامل کرده و این ویژگی در شخصیت وی درخشش داشته است.

* شعرا باید در محافل پژوهشی و دانشگاهی شرکت کنند

میلاد عرفان‌پور در ادامه این مراسم گفت: کافی از چهره‌های «شاعر پژوهشگر» انقلاب اسلامی است و کم داریم افرادی اینچنین که هم در دانشگاه فعال باشند و هم در میان شعرا شناخته شوند. این نیاز است که شاعران در محافل پژوهشی و دانشگاهی شرکت کنند کافی زندگیش با شعر و ادبیات پیوند خورده و گره باز نشدنی دارد.

وی افزود:سابقه کافی یک سابقه روشن در شعر و ادبیات انقلاب است و تمام شخصیت‌های فعال در عرصه ادبیات ایشان را می‌شناسند. وی بخشی از منزلش را برای انجمن ادبی اختصاص داده و بانوان و آقایان شاعر در شیراز در منزل وی جمع می‌شوند و انجمن شعر شهرستان ادب نیز در منزل کافی برگزار می‌شود.

مدیر دفتر شعر شهرستان ادب گفت:‌ مدیریت فرهنگی از دیگر مؤلفه‌های کافی است در دوره‌ای که ایشان رئیس حوزه هنری استان فارس بوده‌اند ما شاهد شکوفایی شعر و ادب در این استان بودیم و خاطرات خوب آن دوران در خاطر ما زنده است. کافی از جمله چهره‌های بی‌سروصدا در جامعه ادبی ما است ولی اگر در میان آثار وی جستجویی کنیم به آثار بسیاری می‌رسیم و این برخلاف افراد پرسروصدا در عرصه شعر است که با وجود سروصدای بسیار اثر در خور توجهی در حوزه شعر و ادبیات خلق نکرده‌اند.

* کافی را به عنوان شاعر دفاع مقدس و عاشورا می‌شناسیم

هاشم کرونی دیگر سخنران این مراسم بود که به نحوه آشنایی خود با کافی اشاره کرد. از سال 70 محضر استاد کافی را درک کردم و از اولین دیداری که با ایشان داشتم احساس کردم وی را می‌شناسم شعر سپید گفتن کافی معطوف به سال‌های اخیر نیست و از دیرباز در این عرصه تجربه‌ داشته‌اند و این اتفاق تازه‌ای به حساب نمی‌آید.

وی افزود: کافی در حوزه ادبیات مدرن مطالعاتی داشته و هایکوهای بسیاری را در ذهن داشتند و آثار شعرای فارسی‌زبان که شعر کوتاه می‌سرایند را نیز مطالعه می‌کنند و این منجر می‌شود به خلق اثری به نام ترانک‌ها که می‌توان به صورت ویژه مورد بحث قرار بگیرد.

کرونی اضافه کرد: کافی را به عنوان شاعر دفاع مقدس و عاشورا می‌شناسیم اما در حوزه عاشقانه نیز اشعاری دارد که بسیار زیبا است. مثنوی «پریزاد» از مجموعه «بهار در برهوت» اثری فوق‌العاده زیبا است و آنچه امروز به عنوان دکتر کافی با آن در شعر روبه‌رو هستیم ریشه در گذشته‌های دور دارد و این توانایی فی‌البداهه در ایشان به وجود نیامده و نتیجه کار و ممارست بسیار است که به صورت یکباره ظاهر شده است.

انتهای پیام/و

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها