امروز : یکشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 24
۰۰:۲۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 118791
تاریخ انتشار: ۲۳ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۲:۳۵
تعداد بازدید: 24
محمدرضا مردانی، دبیر و عضو شورای سیاستگذاری دومین کنفرانس ملی آینده پژوهی جمهوری اسلامی ایران در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاه پایگاه خبری ، مهدوی ...

محمدرضا مردانی، دبیر و عضو شورای سیاستگذاری دومین کنفرانس ملی آینده پژوهی جمهوری اسلامی ایران در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ;< /strong> ، گفت: در دنیای امروز تغییرات با آهنگی بسیار پرشتاب رخ می‌دهند، تغییرات فناوری و به دنبال آن تغییر در دیگر جنبه‌های زندگی و سازمان، افزایش روزافزون وابستگی متقابل کشورها و ملل از جنبه‌های گوناگون، تمرکززدایی جوامع و نهادهای موجود که به دلیل گسترش فناوری اطلاعات و ارتباطات شتاب بیشتری یافته است، تمایل روزافزون به جهانی شدن به همراه حفظ ویژگی‌های ملی، قومی و فرهنگی و بسیاری عوامل دیگر، لزوم درک بهتر از کاربردها، تغییرات و آینده را برای دولت‌ها، کسب و کارها، سازمان‌ها و مردم ایجاب می‌کند.

وی افزود: آینده اساسا دارای عدم قطعیت است، با این همه آثار و رگه‌هایی از اطلاعات و واقعیت‌ها که ریشه در گذشته و اکنون دارند، می‌توانند رهنمون ما به آینده باشند.

مردانی اظهار داشت: تصمیم گیری بر پایه صرفا چندین آینده محتمل بر اساس تجارب گذشته، غفلت از رصد تغییرات آتی و پاسخ مناسب و به موقع را در پی خواهد داشت و با عدم موفقیت روبرو خواهد شد.

وی افزود: از طرفی گسترش فزاینده فناوری‌های اطلاعاتی و ارتباطاتی به ویژه شبکه جهانی اینترنت و آثار چشمگیر آن در ابعاد زندگی فردی و اجتماعی و لزوم سرمایه گذاری وسیع و هدفمند در راستای بهره‌گیری حداکثری از فرصت‌های ناشی از آن در راستای پیشرفت همه جانبه کشور و ارائه خدمات گسترده و مفید به اقشار گوناگون مردم و همچنین ضرورت برنامه ریزی و هماهنگی مستمر به منظور صیانت از آسیب‌های ناشی از آن، ضرورت مطالعات آینده پژوهی و آینده نگاری در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات و فضای مجازی را برای شناخت آینده و برنامه ریزی کارآمد و اثربخش برای آن ایجاب می‌کند.

دبیر و عضو شورای سیاستگذاری دومین کنفرانس ملی آینده پژوهی جمهوری اسلامی ایران از برگزاری دومین کنفرانس آینده پژوهی در اردیبهشت سال 94 خبر داد و گفت: موسسه پژوهشی مدیریت راهبردی فاتح (تحت نظارت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری) پس از برگزاری نخستین کنفرانس ملی آینده پژوهی جمهوری اسلامی ایران در اسفندماه سال 91 و شناسایی قطب‌های علمی و مراکز علمی معتبر کشور و فعالیت‌های پژوهشی آن‌ها در حوزه‌های مختلف آینده پژوهی اکنون با رویکردی تخصصی به برنامه‌ریزی و برگزاری دومین کنفرانس با همکاری سایر دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی کشور اقدام کرده است.

وی گفت: هدف از برگزاری این کنفرانس ترسیم فضای آینده فناوری اطلاعات و ارتباطات و فضای مجازی در ایران با روش‌های توصیفی و در قالب محورهای 10 گانه کنفرانس است.

مردانی شناسایی فرصت‌ها و چالش‌های پیش رو و محتمل فناوری اطلاعات و ارتباطات در ابعاد گوناگون کشور به منظور تصمیم سازی برای سیاستگذاران و متولیان امر در تدوین نقشه راه کشور و تعیین الزامات فرهنگی، آموزشی، مقرراتی مورد نیاز برای مواجهه و استفاده مطلوب از کابردهای نوین ICT، پیگیری و رصد تغییرات آینده علمی و تجاری و معرفی آخرین دستاوردهای تحقیقاتی و کاربردی در زمینه‌های تخصصی فناوری اطلاعات و ارتباطات را نیز از دیگر اهداف برگزاری این کنفرانس عنوان کرد.

دبیر دومین کنفرانس ملی آینده پژوهی جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: از اهداف دیگر برگزاری این کنفرانس می‌توان به توسعه و بسط دانش و تجربه جهانی آینده‌پژوهش با رویکرد بومی سازی و هنجار سازی در حوزه تخصصی فناوری اطلاعات و ارتباطات، تبادل آخرین دستاوردهای علمی، تحقیقاتی، پژوهشی و صنعتی از سوی همه متخصصان و پژوهشگران مراکز دولتی و غیردولتی پژوهشی، دانشگاهی و صنعتی به منظور بهره‌مندی از آن‌ها در تدوین برنامه ششم توسعه کشور و ارتقای جایگاه فناوری اطلاعات و ارتباطات جمهوری اسلامی ایران در رتبه‌بندی‌های مجامع بین المللی اشاره کرد.

* زمان بندی دومین کنفرانس ملی آینده پژوهی جمهوری اسلامی ایران

مردانی گفت: اعلام فراخوان مقالات برای این کنفرانس در روز سه شنبه 22 مهرماه سال 93 انجام می‌شود، آخرین مهلت ارسال چکیده مقالات شنبه ششم دی ماه، اعلام نتایج ارزیابی چکیده مقالات شنبه 20 دی ماه و آخرین مهلت ارسال اصل مقالات چهارشنبه 20 اسفندماه است.

وی افزود: نتایج ارزیابی نهایی اصل مقالات یکشنبه ششم اردیبهشت و مهلت ارسال پاورپوینت مقالات برتر یکشنبه 20 اردیبهشت ماه است.

به گفته دبیر دومین کنفرانس ملی آینده پژوهی جمهوری اسلامی ایران، آخرین مهلت ثبت‌نام در این کنفرانس هم یکشنبه 20 اردیبهشت سال 94 است و کنفرانس چهارشنبه 30 اردیبهشت ماه سال 94 در مرکز همایش‌های بین‌المللی دانشگاه شهید بهشتی برگزار می‌شود.

مردانی اضافه کرد: علاقمندان برای ارسال چکیده و اصل مقالات خود در قالب محورهای کنفرانس باید از طریق پست الکترونیک conference@ifpa.ir اقدام کنند.

وی افزود: همچنین در این کنفرانس محورهای آینده پژوهی امنیت سایبری در ایران، آینده پژوهی سامانه‌های چند رسانه‌ای در ایران، آینده پژوهی فناوری‌های ارتباطی و سامانه‌های همراه در ایران، آینده پژوهی کاربردهای رایانش ابری در ایران، آینده پژوهی نوآوری در فناوری‌های آینده، آینده پژوهی فرهنگ و ارزش‌ها در فضای مجازی، آینده پژوهی خدمات فضای مجازی در ایران، آینده پژوهی فن‌آوری‌های وب، آینده پژوهی شبکه‌های اجتماعی در ایران و آینده پژوهی سیستم‌های هوشمند در ایران مورد بررسی قرار می‌گیرد.

به گفته مردانی، در برگزاری این کنفرانس، دانشگاه‌های شهید بهشتی، خواجه نصیر، امام صادق(ع)، الزهرا(س)، انجمن آینده نگری ایران، پژوهشگاه فضای مجازی، پژوهشکده مطالعات آینده دانشگاه امیرکبیر و پارک علم و فناوری دانشگاه تهران با موسسه پژوهشی مدیریت راهبردی فاتح‌پژوه آینده همکاری می‌کنند.

شایان ذکر است، علاقمندان برای ارتباط با این کنفرانس می‌توانند از طریق سایت www.ifpa.ir  اقدام کنند.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها