امروز : یکشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 February 17
۰۱:۳۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 118797
تاریخ انتشار: ۲۳ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۲:۳۵
تعداد بازدید: 39
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از قم، آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی صبح امروز در جلسه درس خارج فقه خود که در مسجد اعظم با اشاره به حدیثی ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از قم، آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی صبح امروز در جلسه درس خارج فقه خود که در مسجد اعظم با اشاره به حدیثی از امام حسن‌عسگری(ع) بیان کرد: باید به یاد خدا باشید،‌ قرآن زیاد بخوانید، به فکر مرگ باشید و بر پیامبر و آل او صلوات بفرستید.

وی با اشاره به اینکه ذکر خداوند فواید زیادی دارد، تصریح کرد: یکی از فواید ذکر خداوند آرامش و اطمینان قلبی است و انسان احساس تنهایی نمی‌کند و می‌داند همیشه خداوند هست که از او حمایت می‌کند و اگر مشکلی در زندگی پیش بیاید مایوس نمی‌شود.

این مرجع تقلید با بیان اینکه فایده دیگر ذکر خداوند ترک گناهان است، افزود: همه عالم محضر خدا است و انسانی که به یاد خدا باشد در محضر خدا معصیت نمی‌کند.

وی فایده سوم ذکر الله را دعوت به کارهای خوب دانست و گفت: وقتی انسان به یاد خدا باشد به سراغ کارهای خوب می‌رود و به این ترتیب ذکر خدا انسان را تربیت می‌کند.

استاد حوزه علمیه قم آخرین فایده ذکر الله را راه دور شدن انسان از شیاطین و ذکر شیاطین باز می‌دارد، بیان کرد: ذکر الله موجب می‌شود که انسان به سراغ بیان سخنان ناروا نرود و ذکر خدا در زندگی برکات بسیاری دارد.

وی با اشاره به اینکه برخی تصور می‌کنند که تا ابد در دنیا هستند، اظهار کرد: ذکر مرگ سبب می‌شود که انسان بداند در این دنیا مسافر هستیم.

آیت‌الله مکارم شیرازی با اشاره اینکه تلاوت قرآن نیز مورد تاکید قرار گرفته است، بیان کرد: همچنین یاد کردن و درود فرستادن بر پیامبر نیز مورد تاکید قرار گرفته است و فرستادن صلوات بر پیامبر اکرم(ص) دارای برکات بسیاری است و از کارها گره می‌گشاید و انسان را به خدا نزدیک می‌کند.

وی با اشاره به اینکه در صحیفه سجادیه در برخی جاها اول صلوات فرستاده شده و بعد جمله دعا گفته شده است، گفت: این مسئله نشان می‌دهد که صلوات موجب استجابت دعا می‌شود.

آیت‌الله مکارم شیرازی در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص حرمت استعمال سیگار ادامه داد: ما فتوایی درباره سیگار داده‌ایم و گفته‌ایم که کشیدن سیگار حرام است و دلیل ما نیز روشن است و اطبا گفته‌اند که 120 بیماری بر اثر کشیدن سیگار و دخانیات به سراغ انسان می‌آید.

وی تصریح کرد: افراد سیگاری بسیاری به سرطان، سکته‌های مغزی و قلبی مبتلا شده‌اند و سیگار راه عروق و رگ‌ها را می‌گیرد و اگر در مغز باشد سکته مغزی و اگر در قلب باشد سکته قلبی بروز می‌کند.

این مرجع تقلید ادامه داد: آیا چیزی که دارای این همه زیان است را نباید حکم به تحریم بدهیم اخیرا دیدم کسانی که به واسطه سیگار و قلیان از دنیا می‌روند از تعدادی که در تصادفات جان خود را از دست می‌دهند بیشتر است و وقتی چنین چیزی را ببینیم حکم به حرمت آن می‌دهیم.

وی گفت: اگر روزه خوف ضرر داشته باشد می‌گوییم که نباید فرد روزه بگیرد، حال آیا استفاده از دخانیات خوف ضرر ندارد و نباید حرام باشد؟

آیت‌الله مکارم شیرازی با اشاره به اینکه در حال حاضر در محیط‌های عمومی کسی سیگار نمی‌کشد، ادامه داد: امروز استعمال سیگار ضدارزش تبدیل شده است.

وی افزود: برخی از افراد شیطنت کرده و گفته بودند که این فتوا چه اثری داشته است؛ شراب را همه حرام می‌دانند ولی در سال میلیون‌ها لیتر شراب کشف می‌شود؛ می‌گویند که شما این فتوا را داده‌ای ریشه‌کن نشده است مگر همه به حرمت شراب فتوا داده‌اند ریشه‌کن شد؟

این مرجع تقلید ادامه داد: متاسفانه الان استعمال دخانیات در بین کودکان و زن‌ها رایج شده است و دولت و ملت و رسانه‌ها باید برای مقابله با این وضع دست به دست هم دهند.

وی افزود: مفاسد اجتماعی نباید منتظر باشیم که همه آن ریشه‌کن شود، بلکه باید به وظیفه خود عمل کرده و هر مقدار که مقدر است امر به معروف کرد.

انتهای پیام/2258/ک40

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار