امروز : جمعه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 27
۱۰:۱۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 118802
تاریخ انتشار: ۲۳ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۲:۳۵
تعداد بازدید: 34
محسن صالحی‌نیا در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، در مورد برنامه وزارت صنعت برای همکاری شرکت‌های خودروساز با طرف‌های

محسن صالحی‌نیا در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، در مورد برنامه وزارت صنعت برای همکاری شرکت‌های خودروساز با طرف‌های خارجی اظهار داشت: در این مورد دستورالعملی در شورای سیاست‌گذاری خودرو تدوین و از سوی وزیر صنعت به خودروسازان ابلاغ شده تا خودروسازان برنامه‌های اجرایی خود را طی یک ماه آینده برای تصویب نهایی این دستورالعمل ارائه دهند.

وی توضیح داد: در این دستورالعمل مسائلی مانند پلت‌فرم، نحوه همکاری مشترک با خودروسازان خارجی در قراردادهای مشترک و طراحی پلت‌فرم‌های مشترک و همچنین ایجاد مراکز تحقیق و توسعه مطرح شده است.

وی توضیح داد: طبق سیاست‌های کلان صنعت خودرو، تا سال 1404 بخشی از خودروها براساس پلت‌فرم‌های داخلی و بخشی نیز براساس همکاری مشترک با طرف‌های خارجی تولید خواهند شد که در این مورد اخیراً در شورای سیاستگذاری خودرو مواردی مورد توافق قرار گرفت تا در همکاری مشترک، حداقل سرمایه‌گذاری 50 درصدی از سوی طرف خارجی صورت گیرد.

صالحی‌نیا ادامه داد: همچنین ایجاد یک مرکز تحقیق و توسعه مشترک برای طراحی پلت‌فرم و همچنین داخلی‌سازی تا حدود 75 درصد نیز باید مدنظر قرار گیرد.

به گفته وی، در دستورالعمل جدید وزارت صنعت، بازاریابی و فروش مشترک برای بازارهای داخلی و همچنین بازارهای منطقه مدنظر قرار گرفته به طوری که بازارهای مختلفی در منطقه مورد هدف قرار گیرند.

وی با بیان اینکه در دستورالعمل جدید، قوای محرکه خودرو از جمله موتور و گریبکس باید براساس طراحی روز و پارامترهای مصرف سوخت و یا آلایندگی تولید شوند، گفت: برنامه‌ای تنظیم شود که در یک مقطع زمانی مصرف سوخت خودرو تا سال 1396 و در مقطع بعدی تا سال 1400 در شرایط مناسبی قرار گیرد.

وی توضیح داد: در این مورد برای خودروها در کلاس A تا D میزان مصرف سوخت متوسط تعریف می‌شود که البته هنوز اعدادش قطعی نشده است، ولی تا سال‌های مدنظر در دو مقطع 1396 و 1400 به متوسط مصرف سوخت در کشورهای اروپایی خواهیم رسید.

صالحی‌نیا با بیان اینکه دستورالعمل جدید از سوی وزیر صنعت به ایران‌خودرو و سایپا ابلاغ شده است گفت: خودروسازان طی یک ماه آینده برنامه اجرایی خود را ارائه خواهند کرد تا به تصویب نهایی برسد.

وی در عین حال بهبود فضای بین‌المللی را یک شرط اولیه برای اجرای این دستورالعمل عنوان کرد و گفت: سناریویی نیز برای شرایطی که امکان همکاری مشترک با طرف خارجی فراهم نباشد، طراحی شده که طبق آن به مسائلی مانند چگونگی ادامه پلت‌فرم‌های فعلی و یا توسعه پلت‌فرم‌ها پرداخته شده است.

معاون وزیر صنعت در پایان در مورد وضعیت اختصاص یارانه به بخش تولید نیز گفت: این یارانه توسط دولت مصوب شده ولی هنوز پرداخت نشده و مراحل ابلاغ و پرداخت را در معاونت راهبردی ریاست‌جمهوری طی می‌کند.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار