امروز : سه شنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 19
۰۰:۳۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 118805
تاریخ انتشار: ۲۳ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۲:۳۵
تعداد بازدید: 19
مصطفی مصلح‌زاده سفیر سابق ایران در اردن در گفت‌وگو با خبرنگار سیاست خارجی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ;   در خصوص اتهامات ناروای وزیر خارجه ...

مصطفی مصلح‌زاده سفیر سابق ایران در اردن در گفت‌وگو با خبرنگار سیاست خارجی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ;   در خصوص اتهامات ناروای وزیر خارجه عربستان سعودی علیه ایران و اینکه ایران بخشی از مشکل سوریه است نه راه حل آن، با بیان اینکه تنها راه باقیمانده برای عربستان برای فرار از شکست در منطقه متهم کردن ایران به نقش تخریبی در سوریه است گفت: دیپلماسی عربستان در حال حاضر از سر ناچاری است.

وی با اشاره به امکانات مالی فراوان برای بازی‌های سیاسی در منطقه از سوی عربستان برای پیش بردن اهرم‌های قدرت خود افزود: سعودی‌ها سعی می‌کنند با استفاده از حربه مالی، نیروی انسانی و سلاح‌های پیشرفته و حامیان بین‌المللی برای خود علیه سوریه و عراق اقداماتی را انجام دهند.

مصلح‌زاده با تاکید بر اینکه همه ناظران بین‌المللی نقش پول و دیپلماسی عربستان در سوریه، عراق و مصر را می‌دانند اظهار داشت: فرآیند جدید آغاز شده در منطقه به دلیل اقدامات سوء عربستان بوده که دلار‌های قطر نیز به این اتفاقات کمک کرده است و نه عربستان و نه دیگر کشورها هم نمی‌توانند آن را انکار کنند.

این استاد دانشکده روابط بین‌الملل وزارت خارجه تصریح کرد: به دلیل سیاست اشتباه عربستان در منطقه این کشور دچار پارادوکسی در بازی‌های سیاسی‌اش شده که نتیجه عکس اهداف مدنظرش را در پی داشته است.

سفیر سابق ایران در اردن خاطرنشان کرد: عربستان با ارائه پول فراوان و سلاح‌های پیشرفته به نیروهای تحت سیطره خود باعث ایجاد وضعیت منفی از چهره سعودی‌ها به جهان شده است زیرا این نیروهای مخالف دولت سوریه با اقدامات تخریبی و تروریستی خود باعث تحریک افکار عمومی و تحت فشار قرار گرفتن عربستان شده است.

مصلح زاده گفت:‌نیروهای تحت مدیریت عربستان مانند داعش به یکباره اعلام خلافت کردند و این امر برای سعودی‌ها سنگین محسوب شده است زیرا عربستان همیشه خود را خادم‌الحرمین در سطح جهان اسلام معرفی و برای خود شمولیت خاصی را قائل بود و به دلیل حضور شهرهای مکه و مدینه برای خود مرکزیت خاصی را در نظر می‌گرفت در حالی که پس از اعلام خلافت اسلامی توسط داعش این مرکزیت به خلافت منتقل شد و چون خلافت کلمه مقدسی برای اهل تسنن و حتی بالاتر از خادم‌الحرمین به حساب می‌آید عربستان از این موضوع ناراحت شد.

وی افزود: تلاش‌های فراوانی از سوی سعودی‌ها و نیروهای تحت تسلط آنها برای سقوط دولت‌های سوریه و عراق شده است ولی پس از شکست این سیاست عربستان به بازی سرزنش دیگران روی آورده است و به این دلیل که اختلافات دیرینه‌ای با ایران داشتند و نمی‌توانستند از همراهان خود در بخش‌های مختلف مانند ترکیه، اردن، اخوان و قطر انتقاد کنند به سراغ دولت ایران آمدند که نه تنها در فرآیند تخریبی کشورها در منطقه نقشی نداشته است بلکه مهمترین مانع تحقق فرآیند مدنظرشان نیز بوده است.

مصلح‌زاده با بیان اینکه عربستان هم‌اکنون به دیپلماسی تخریبی علیه ایران روی آورده است تصریح کرد: سعودی‌ها می‌کوشند که نقش تخریبی و تروریستی خود را در سوریه به ایران تعمیم دهند.

سفیر سابق ایران در اردن اظهار داشت: تنها راه باقیمانده برای عربستان برای فرار از شکست در منطقه متهم کردن ایران به تخریب است و این دیپلماسی سعودی‌ها از سر ناچاری است.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها