امروز : دوشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 January 22
۱۶:۰۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 118835
تاریخ انتشار: ۲۳ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۸:۰۹
تعداد بازدید: 16
محمدرضا اصلانی در گفت‌وگو با خبرنکار سینمایی فارس در مورد سطح آثار رسیده به هشتمین جشنواره فیلم پروین اعتصامی اظهار داشت: همیشه بخش اعظم فیلم ها ...

محمدرضا اصلانی در گفت‌وگو با خبرنکار سینمایی فارس در مورد سطح آثار رسیده به هشتمین جشنواره فیلم پروین اعتصامی اظهار داشت: همیشه بخش اعظم فیلم ها تکراری و بخش دیگری از فیلم ها درخشان و خیره کننده است و این نشان می دهد که یک جریان رشد در حال وقوع است مخصوصا در بخش زنان فیلمساز.

وی وجود جشنواره زنان را بسیار مهم و نیاز کشور تلقی کرد و افزود: جشنواره زنان در دنیا بسیار کم است حتی در هند هم به تقلید از این جشنواره جشنواره‌ای مخصوص زنان راه‌اندازی کردند و این مایه مباهات است که ما در این زمینه پیشرو هستیم.

رییس هیت داوران جشنواره پروین اعتصامی با تاکید بر اینکه چنین جشنواره هایی در کشورهای جهان سوم که اغلب متهم به زن ستیزی هستند بسیار مهم است تصریح کرد: 8 سال پیش حدود 200 بانوی فیلمساز در جشنواره پروین شرکت داشتند وامسال که هشتمین دوره آن برگزار می شود 800 بانوی فیلمساز داریم که این خودش نشان دهنده رشد آماری بانوان فیلمساز است به خصوص در ایران که همیشه مورد تهاجم فرهنگی بوده و هست و خوشبختانه این جشنواره با این آمار نشان می دهد که چقدر اتهامات زن ستیزی به ایران درست است یا غلط.

اصلانی اضافه کرد : بانوان کشور ما در عرصه فیلمسازی فعال و پیشرو هستند هر چند از لحاظ سطح کیفی نمی خواهیم با جشنواره های دیگر مقایسه کنیم ولی تعداد کثیری از آنان و حتی حضورشان در جشنواره های بین المللی خودش جوابیه ای است برای تمام هجمه های فرهنگی به کشورمان.

وی در مورد تاثیرات جشنواره پروین بر سینمای کشور گفت: در طی سال های برگزاری جشنواره پروین 800 فیلمساز زن به عرصه آمدند که حتی برخی از آنان بهتر از آقایان کار می‌کنند و آثار خوبی تولید کرده اند که این خودش نشانه تاثیر است.

اصلانی با بیان اینکه 800 بانوی فیلمساز کوتاه یک افتخار ملی است، ادامه داد: حضور پر رنگ زنان در جشنواره پروین توجه ها را به سمت آنان جلب می کند و این جلب توجه باعث می شود آنان کار را جدی تر بگیرند و کارهای حرفه ای تولید کنند ضمن اینکه رشد کمی و کیفی را نیز به دنبال دارد.

وی در مورد سطح کیفی جشنواره تشریح کرد: همین آمار کمی فیلم های رسیده به دبیرخانه نشان دهنده کیفیت است. در واقع کمیت کیفیت به همراه می آورد چرا که مسلماً در این بین فیلم های خوب هم زیاد است و این سطح جشنواره را بالا می برد.

اصلانی افزود: اگر مسولین و مدیران جشنواره به آن اهمیت و موقعیت آن را در دنیا مورد توجه قرار دهند مسلما جایگاه خودش را تثبت می‌کند چرا که آینده اش مطرح نیست بلکه حضورش مهم است.

رییس هیت داوران جشنواره پروین با عنوان اینکه هر سال داوران تغییر می کنند و نمی توان شاخصه ثابتی برای انتخاب فیلم ها در نظر گرفت تصریح کرد: اما مهمترین خصیصه فیلم ها و پایه انتخاب بر پیشرو بودن و ساختار هنری خود فیلم هاست تا توجه کردن به اینکه یک فیلم را زن ساخته باشد یا مرد. بنیان داوری ها بیشتر بر ارزش فرهنگی و هنری خود آثار است ولی چون هر سال هیئت داوران عوض می‌شوند ممکن است تغییر کند.

وی در پایان افزود: سعی شده فیلم‌ها به گونه‌ای مورد داوری قرار گیرد که چه وجه جدید و پنهانی از یک موضوع اجتماعی را مورد بررسی قرار داده است و ساختار جدیدی را در فیلم تجربه کرده باشد.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها