امروز : دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۰۹:۳۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 118891
تاریخ انتشار: ۲۴ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 111
سرویس سیاسی - پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ؛مهمترین سرخط خبری روزنامه‌های اصلاح طلب و اصولگرای امروز پوشش باید‌ها  و نبایدهای وزیر اطلاعات در ...

سرویس سیاسی - پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ؛مهمترین سرخط خبری روزنامه‌های اصلاح طلب و اصولگرای امروز پوشش باید‌ها  و نبایدهای وزیر اطلاعات در نشست خبری با خبرنگاران بود.

*آرمان امروز

روزنامه اصلاح طلب آرمان امروز نشست خبری دیروز وزیر اطلاعات را با تیتر «تمایلات شخصی در وزارت اطلاعات جایی ندارد» پوشش داد و تیترهای فرعی «مردم از وزارت اطلاعات وحشت ندارند»، «اطلاعات در مورد بابک زنجانی را برای قوه قضاییه تامین کرده‌ایم» و « تغییر تایید صلاحیت‌ها از حالت فردی به جمعی » را نیز برای این مطلب برگزید.

«پازل توافق نهایی در حال تکمیل است» عنوان تیتری است که این روزنامه برای انعکاس مذاکرات جدید وین 7 انتخاب کرده و نوشته : روز گذشته فرودگاه وین میزبان مهمانان زیادی بود و بار دیگر قلب تحولات سیاسی دنیا لقب گرفت. بسیاری با بدبینی معتقد بودند این بار هم مذاکره برای مذاکره است و خبری از پیشرفت نیست. خوشبین‌ها معتقد بودند که به هر حال دولت راه‌حلی برای برون‌رفت از این مسئله پیدا خواهد کرد و به وعده‌های رئیس‌جمهور در کنفرانس خبری دوشنبه‌اش اشاره می‌کردند. اما هیچ کدام از خوشبین‌ترین خوشبین‌ها هم باورشان نمی‌شد که این دور از مذاکرات ایران و 1+5 به مذاکرات سه‌جانبه پیوند بخورد و روز پنجشنبه مقامات 6قدرت دنیا برای مذاکره با وزیر خارجه ایران راهی وین شوند.

این روزنامه  پیش بینی می کند که مذاکرات پیش رو شاید شکوهمندترین بازی برد- برد تاریخ را به نمایش بگذارد و ادامه می‌دهد: ظریف به اندازه همه عمرش در یک سال گذشته تحت فشار قرار گرفته است. همین مسئله باعث شده کمتر لبخند بزند. کمتر توئیت کند و بیشتر از هر زمانی بتوان خستگی را در چهره این دیپلمات 55 ساله دید. با این حال او می‌داند قرار نیست با وزیر خارجه 27ساله اتریش روبه‌رو شود. در برابر او افرادی چون «کری» 70ساله قرار دارند که به اندازه عمر ظریف سابقه فعالیت سیاسی دارند. با این حال او با امید به سفر رفت؛ «البته رسیدن به توافق در این مذاکرات بسیار بعید است به‌خاطر اینکه موضوعاتی که هنوز باقی مانده و باید حل و فصل شوند، موضوعات بسیار زیادی هستند.»

سعید لیلاز در سرمقاله این روزنامه با عنوان «تدبیر اقتصاد، امید اقتصاد » به بررسی گفتگوی تلویزیونی شب گذشته رئیس‌جمهور پرداخت و نوشت: پنجمین گفت‌وگوی تلویزیونی رئیس‌جمهور رنگ و بوی اقتصادی داشت. دکتر حسن روحانی ترجیح داد به جای خط و نشان کشیدن‌های سیاسی یا اصرار بر مقوله سیاست خارجی این بار از دستاوردها و برنامه‌های اقتصادی خود به مردم گزارش دهد. آمارهایی که وی دوشنبه شب در گزارش خود به مردم ارائه دادند این وعده را به مردم داد که با تداوم روند فعلی، وعده خروج از رکود ان‌شاءا... محقق خواهد شد.

لیلاز ادامه داد: این گزارش به این معنی نیست که اوضاع اقتصادی کشور به صورت صددرصد بهبود یافته است. ولی این آمارها و واقعیت‌هایی که در جامعه دیده می‌شود حرکت به سمت بهبود و بازگشت سرمایه امید را به اقتصاد ایران نوید می‌دهد. کشور ایران از نظر مناسبات اقتصادی مدتی است که آثار یک طوفان سهمگین را بر پیکر خود احساس می‌کند و خروج از این وضعیت در کوتاه‌ مدت امکان پذیر نخواهد بود با این حال اگر روند حرکتی دولت تداوم داشته باشد این طوفان رفته‌رفته آرام خواهد شد. نکته مهم دیگر سخنان رئیس‌جمهور و وعده‌های اقتصادی ایشان بود. وعده‌هایی که عملی شدن آن نیاز به تلاش بیشتر دولتمردان دارد .

مطهره شفیعی نیز در مطلبی در این روزنامه با عنوان «درخواست 7 نماینده برای علنی شدن دادگاه مهدی هاشمی» نوشت: 7 نماینده نامه نوشتند ، مخاطب آنها قاضی مقیسه بود و درخواستشان هم برگزاری علنی دادگاه مهدی هاشمی! اسامی این نمایندگان آشناست: رضا آشتیانی و احمد امیرآبادی نمایندگان قم در مجلس، احمد توکلی، اسماعیل کوثری، الیاس نادران و حسین نجابت نمایندگان تهران و محمد دهقان نماینده طرقبه و چناران پای این درخواست را امضا کردند. جالب اینکه اسمی از مهدی کوچک‌زاده در میان این اسامی نیست چون معمولا او هرگاه بحث خانواده آیت ا... هاشمی رفسنجانی باشد پیشقدم می‌شود اما ظاهرا این نامه را یا ندیده یا ترجیح داده سکوت کند!

نویسنده با درج قسمتی از نامه مبنی بر اینکه « غیرعلنی بودن دادگاه و عدم انتشار اطلاعات مربوط به آن، نه تنها از حساسیت‌های مذکور نمی‌کاهد، بلکه چون مردم را نسبت به استقلال در قضاوت نگران می‌سازد، آنان را حساس‌تر و تشنه‌تر می‌کند و برای پذیرش خبرهای جهت دار و ساختگی مستعد می‌سازد. راه حل درست که مشروعیت دادگاه و قوه قضائیه را هم تقویت می‌کند، علنی بودن دادگاه و افزایش شفافیت با توضیحات تکمیلی سخنگوی محترم قوه است» به حق طبیعی درخواست این 7 نفر اعتراض می کند و می گوید:آقایان مطمئن باشند که مردم هیچگاه به استقلال قوه قضاییه شک ندارند و عجیب است که اصلا چنین تصوری به ذهن برخی رجوع می‌کند که بخواهند آن را بر کاغذ بیاورند. دستگاه قضایی استقلال خود را دارد و قاضی نیز در مسند قضاوت مستقل است و هر وقت براساس تشخیص خود صلاح بداند می‌تواند در رسیدگی به پرونده‌ای آن را علنی برگزار کند. 

رسول منتجب نیا نیز در مصاحبه ای با این روزنامه با عنوان « 7 خرداد 95 حماسه ای دیگر در بهارستان» در پاسخ به این سوال که انگار تندروها همچنان در حال فعالیت هستند و به همین دلیل نگرانی‌هایی را موجب شده اند مدعی شد: باید اذعان داشت که تندرویِ تندرو‌ها در شرایطی است که فضای سیاسی و اجتماعی حرکت خود را به سمت اعتدال و آرامش شروع کرده است و به همین دلیل می‌توان این‌طور نتیجه‌گیری کرد که طبعِ مردم از افراط و تفریط بیزار شده و از آن اعلام انزجار می‌کنند. به همین دلیل تاکید بر این است که ماهیت تندروها برای همه روشن است و به همین دلیل همانطور که قبلا هم گفته‌ام، آنها راهی به غیر از حاشیه‌نشینی نخواهند داشت. بعد از استقرار دولتِ تدبیر و امید در پاستور، منطق‌مداری و نگاهِ عاقلانه به مسائل به دستگاه‌هایِ‌ اجرایی هم رسوخ کرده است و در نتیجه در کشور تلاشی جدی برای دوری جستن از افراط مشاهده می‌شود.  با همه این حال، همچنان شاهدیم که تندرو‌ها فعال هستند، حتی با قدرت و حیطهِ فعالیتِ بیشتر.

*وطن امروز

روزنامه وطن امروز تیتر یک خود را به انعکاس گفتگوی تلویزیونی رئیس‌جمهور اختصاص داد و به نقل از وی نوشت: « اجناس گران می‌شوند اما با شیب بسیار ملایم»

در این مطلب آمده است: رئیس‌جمهوری معتقد است در حال حاضر قیمت‌ها شیب ملایمی ندارد و با بازگشت رونق تولید به کارگاه‌ها و کارخانجات، دوران خروج از رکود آغاز شده است. حسن روحانی درباره مستندات مهار تورم و خروج از رکود اقتصادی با یادآوری اینکه کشور در زمان آغاز به کار دولت یازدهم‏، با معضل بسیار بزرگ رکود تورمی روبه‌رو بود، ادامه داد: همه قدم‌هایی که دولت برای مقابله با رکود تورمی برداشته، با مشورت صاحبنظران و متخصصان بوده و اگر یاری و حمایت عامه مردم و هدایت‌های مقام معظم رهبری نبود، به این نقطه نمی‌رسیدیم.

محسن جندقی در یادداشت روز این روزنامه با عنوان « ادامه اشتباهات یارانه‌ای» می نویسد: اشتباهات یارانه‌ای موضوعی است که بارها و بارها به آن پرداخته‌ایم اما برای یادآوری اشاره‌ای به آنها می‌کنیم. اظهارات امروز رئیس‌جمهور و معاون وی را ما چند ماه پیش تذکر داده بودیم؛ اینکه تفکیک افراد نیازمند و ثروتمند در کشور به علت ضعف اطلاعات اقتصادی خانوار امکان‌پذیر نیست و دولت نباید وعده حذف یارانه نقدی افراد را بدهد. اولین اشتباه بزرگ دولت در زمینه یارانه نقدی هم «فرآیند ثبت‌نام» از متقاضیان یارانه‌ای بود چراکه مسؤولان انتظار داشتند با انجام ثبت‌نام، ملت از دریافت یارانه نقدی انصراف دهند اما با ثبت‌نام 97 درصدی مردم، دولت به هدف خود نرسید. جدا از هزینه‌های فراوان فرآیند ثبت‌نام ایجاد زحمت برای مردم بسیار محسوس بود و هنوز کسی نمی‌داند فایده این ثبت‌نام چه بود؟!

جندقی ادامه می‌دهد:  دولت نتوانسته تکلیف یارانه را روشن کند و به همین علت شاهد تناقض‌گویی مسؤولان هستیم. از یک طرف وزیر اقتصاد در فروردین ماه گفت 10 میلیون ثروتمند شناسایی شده‌اند که به راحتی قابل حذف هستند، از طرفی معاون اجرایی رئیس‌جمهور می‌گوید به تدریج در حال حذف ثروتمندان هستیم و از سوی دیگر مسؤولان رده بالا می‌گویند به راهکار درستی برای حذف یارانه‌بگیران نرسیده‌ایم! یارانه نقدی را می‌توان آزمون بزرگی برای دولت دانست اما دولتی‌ها به جای پرداختن به این آزمون با سخنان تبلیغاتی مانند اجازه ندادن برای سرک کشیدن به اموال مردم از اهداف قانون هدفمندی یارانه‌ها دور می‌شوند. 6 ماه از پایان ثبت‌نام یارانه‌ای می‌گذرد و معلوم نیست دولتی‌ها چه موقع قرار است به راهکار درستی برای آینده یارانه نقدی برسند.

این روزنامه در مطلبی با عنوان « سعود الفیصل: ایران اشغالگر است!»  اظهارات اخیر وزیر خارجه عربستان را پاسخ پیرمرد لرزان به دیپلماسی خندان ایران  توصیف می کند و می نویسد:‌ گروه سیاسی: تعلل در ماجرای ماجد‌ الماجد، تقاضای بالاترین سطح روابط با عربستان بعد از انفجار سفارت ایران در بیروت، اعلام اشتیاق همه‌جانبه برای نزدیکی به عربستان، بوسه سفیر اخراجی عربستان بر پیشانی هاشمی رفسنجانی، دیدار اخیر وزرای امور خارجه ایران و عربستان و همه اقدامات ضد ایرانی عربستان در یک‌سال گذشته و واکنش‌های منفعلانه دولت در برابر آن هم نتوانست باعث شود سعودی‌ها حتی ذره‌ای از مواضع ضد ایرانی خود روی برگردانند

این روزنامه در صفحه ورزشی خود در گزارشی به نامه افشا شده رئال  و مقصر اصلی ارتباط با جهانشاهی پرداخت و تیتر «پشت سیاسی کیست؟» را برای آن برگزید.
*کیهان
«پاسخ ته مانده های فتنه آمریکایی – اسرائیلی ۸۸ به پیام مایکل لدین» عنوان گزارش روزنامه کیهان به بهانه برگزاری میتینگ سیاسی حزب اعتماد ملی است.
در این گزارش آمده است: چندی پیش «مایکل لدین» که نظریات و راهکارهایش به فتنه گران سال 88 معروف است، باردیگر از لزوم سرمایه گذاری رژیم صهیونیستی روی این نیروهای داخلی خود تاکید کرد. این نظریه پرداز مشهور آمریکایی طی اظهار نظری که در مجله آمریکایی «فرانت پیج مگزین» به چاپ رسیده است گفت: «اسرائیل هنوز گنجایش حمایت از نیروهای اپوزیسیون ایرانی را دارد و قادر است برای سرنگونی نظام ایران از آن‌ها حمایت کند» لدین در سخنان خود مدعی شد که اسرائیل باید هجمه تبلیغاتی در زمینه حقوق بشر و حقوق زنان را در سطح جهانی علیه ایران برپا کند و در این راه بهتر است که برای سرکردگان مخالف نظام ایران ابزارهای ارتباطی در دور زدن دیواره های آتش موجود در فضای مجازی فراهم آورده شود.
در ادامه این گزارش آمده: به موازات چنین نگاه و خطی از خارج کشور، ته مانده های فتنه آمریکایی- اسرائیلی 88 شامگاه دوشنبه گردهم آمدند تا به دوستان آن سوی آب خود بگویند پیام آنها را دریافت کرده اند. ساختمان موسسه الهادی در تهران، محل تجمع جمعی کوچک از ته مانده های فتنه 88 بود. در این میتینگ سیاسی که با پوشش نشست حزب اعتماد ملی تهران برگزار شده بود، سخنرانان به تعریف و تمجید از سران فتنه پرداخته و با لحنی طلبکارانه خواستار آزادی فوری آنان شدند!
رسول منتجب نیا، محسن رهامی، هادی غفاری و الیاس حضرتی در این همایش طی سخنان خود به حمایت از فتنه آمریکایی- اسرائیلی سال 88 پرداختند. خاتمی - از سران فتنه 88- نیز با ارسال پیامی به این نشست، همراهی بی دریغ خود با فتنه گران را اعلام کرد. یکی از نکات جالب این میتینگ اعتراض و گله های حضرتی از مفاسد اقتصادی در کشور بود. این دلسوزی‌ها! در حالی مطرح شد که شهرام جزایری اخیراً از زندان آزاد شده است و آزادی او یادآور مطرح شدن نام حضرتی در آن زمان به عنوان یکی از افرادی است که متهم به دریافت پول از شهرام جزایری شده بود و مهدی کروبی دبیر کل حزب اعتماد ملی نیز مبالغی را از جزایری دریافت کرده بود!
کیهان در ستون یادداشت روز خود در مطلبی با عنوان «صندلی خالی تدبیر» درباره عدم برگزاری جلسات شورای عالی فضای مجازی نوشت: فروردین 1382 و در کشاکش حمله نظامی به عراق نیروهای آمریکایی با بالگرد اعلامیه‌هایی را بر سر مردم عراق می‌ریختند که در آن سعی می‌کردند اشغال این کشور را برای مردم توجیه کنند. این شاید بارزترین و ظاهری‌ترین نمونه از یک جنگ روانی برای به تسخیر درآوردن ذهن انسان‌ها باشد. مسلما اگر آن روز در دوران گسترش گوشی‌های هوشمند و فناوری‌های نوین ارتباط جمعی قرار داشتیم چنین کاری را می‌شد با هزینه بسیار کمتر و البته آسان‌تر انجام داد.
این یادداشت در ادامه نوشته است: با این مقدمه لازم است نگاه کوتاهی به عرصه فضای مجازی در کشورمان بیندازیم. کشوری که طعمه اصلی نهادهای امنیتی آمریکا در فضای مجازی بوده و در عین حال با کمال تاسف جلسات شورای عالی فضای مجازی‌اش بیش از 5 ماه است که تشکیل نمی‌شود. (تارنمای شورای عالی فضای مجازی آخرین حضور رئیس‌جمهور در این شورا را 20 اردیبهشت 1393 اعلام کرده است) بدین ترتیب این شورا که با هوشیاری مسئولان نظام تشکیل شده تقریبا ساکت و بی‌اثر مانده است. کشوری که از یک سو صندلی خالی رئیس دولت تدبیر و امید در اصلی‌ترین شورای تصمیم‌ساز برای فضای مجازی شدیدا به چشم می‌آید و از سوی دیگر وزیران و دولتمردانش با فعالیت بی‌حساب خود در فضای مجازی به یکی از موثرترین و اصلی‌ترین مشوقان مردم برای حضور در این فضا تبدیل شده‌اند.
این روزنامه همچنین در ستون اخبار ویژه خود در مطلبی با عنوان «عضو کارگزاران: نرخ بیکاری ۱۶ تا ۲۰ درصد است نه ۹درصد» نوشت: مرکز آمار اخیرا اعلام کرد نرخ بیکاری پس از 6 سال تک رقمی شده و با 1/2درصد کاهش به 9/5درصد رسیده است. این درحالی است که در یک سال گذشته 670هزار شغل از بین رفته و آمار شغل از 22/16میلیون به 21/49میلیون شغل رسیده است. دکتر حسین راغفر اقتصاددان در گفت‌وگو با همشهری می‌گوید: انتشار نرخ بیکاری فصلی در تابستان امسال به 9/5 درصد از یک سو و آشکار شدن از دست رفتن 670 هزار شغل در بخش‌های اقتصادی، کشاورزی، صنعت و خدمات ایران در این مدت نشان از خلأها و ابهام‌های زیادی در انتشار و تبیین داده‌های آمار اشتغال و بیکاری کشور دارد.
*اعتماد
«بایدها و نبایدهای وزیر اطلاعات» عنوان گزارش روزنامه اعتماد از نشست خبری روز گذشته سید محمود علوی وزیر اطلاعات است.
روزنامه اعتماد در مطلب خود ضمن بر شمردن بایدها و نبایدهای مطرح شده از سوی وزیر اطلاعات برای این وزارتخانه نوشت: تنها چهره رسانه‌یی امنیتی‌ترین وزارتخانه کشور که طبق قانون اجازه حضور مقابل دوربین را دارد دیروز از ناگفته‌هایش گفت؛ از تصوراتی که به گفته خودش منطبق با واقعیت نیست و حتی خودش هم تا پیش از وزیر شدن آنها را در مورد وزارت اطلاعات در ذهن داشته است. وزیر خندان اطلاعات که روز گذشته به مناسبت سی امین سالگرد وزارت اطلاعات به جمع خبرنگاران آمده بود حرف‌های زیادی داشت؛ نشست خبری‌ای که شاید بتوان آن را نشستی برای پاسخ به «پرسش‌ها،شایعات و ابهامات» دانست. حال و هوای این نشست خبری شبیه به بقیه نشست‌ها نیست. قرار است از وزیری سوال پرسیده شود که به گفته خودشان پر از «اسرار مگو» است. وزیر اطلاعات دیروز زبان گمنام‌هایی شد که به تعبیر خود وزیر حرف‌های زیادی برای گفتن دارند و نمی‌توانند بگویند. وزیر بالاخره روز گذشته به بحث نحوه بررسی صلاحیت‌ها و پاسخ به استعلامات پایان داد. بررسی صلاحیت‌ها آن‌گونه که بسیاری تصور کرده بودند هم بی‌حساب و کتاب نبود. وزیر اطلاعات خبر از تشکیل شورایی داد که طی یک سال گذشته نظامنامه‌اش تصویب شده و وظیفه بررسی صلاحیت افرادی که قرار است در مشاغل حساس به کار گرفته شوند را بر عهده گرفته است.
«ظریف – اشتون؛ آغاز دوباره یک راه در وین» عنوان گزارش اعتماد از آغاز دور هشتم مذاکرات ایران و کشورهای ۱+۵ است.
در این گزارش آمده است: «مذاکراتی که ما تاکنون داشتیم همگی مذاکرات حساسی بوده‌اند، این دوره هم مذاکره‌یی است که می‌تواند راه را برای رسیدن به توافق نهایی هموارتر بکند.» جملات محمدجواد ظریف‌، وزیر امور خارجه کشورمان در بدو ورود به وین پایتخت اتریش و یکی از ایستگاه‌های مذاکرات هسته‌یی ایران و 1+5 در یک سال گذشته مصداق خلاصه‌یی از نتیجه‌یی است که باید در پایان این دور از مذاکرات هسته‌یی در وین انتظار آن را کشید. وزیر امور خارجه کشورمان با تاکید بر این مساله که رسیدن به توافق در این مذاکرات بسیار بعید است، افزود: موضوعات بسیار زیادی هنوز باقی مانده که باید حل وفصل شوند.
اعتماد در ستون نگاه روز خود در مطلبی با عنوان «آقای روحانی؛ با سایر مشکلات چه کنیم؟» به قلم صادق زیباکلام نوشت: سخنرانی حسن روحانی و گفت‌وگوی تلویزیونی رودرروی وی با مردم را می‌توان در مجموع مثبت ارزیابی کرد. فحوای کلام رییس جمهور حالت آرامش‌بخشی داشت و باعث می‌شد بعد از صحبت‌های وی، جامعه دچار التهاب و ازهم‌گسیختگی نشود و موافقان و مخالفان سخنانش در مقابل هم قرار نگیرند. در شرایطی که شرایط کشورهای همسایه ما آشفته و ناامن است، صحبت‌های وی بارقه‌هایی از امید را برای مجموعه مردم ایران به همراه داشت. آقای روحانی گفت مشکلاتی داشتیم، داریم و هنوز هم داریم اما به حول قوه الهی در مسیر رو به جلو قرار داریم که به این ترتیب نوری را در انتهای تونل به مردم نشان داد.جنبه مثبت دیگر این سخنرانی این بود که او از سنت‌ بدی که از گذشته به وجود آمده بود مبنی بر اینکه دولت‌ها فقط در مورد دستاوردهای خود صحبت کرده و گذشتگان را تخریب می‌کنند به طور کامل جلوگیری کرد. حسن روحانی به هیچ وجه به این موضوع نپرداخت که وضعیت چگونه بوده و سال گذشته چگونه کشور را از اصولگرایان تحویل گرفته است.
وی ادامه داد: به اعتقاد من آقای روحانی باید می‌گفت تحقیقات علمی دانشگاهیان، محققان و متخصصان ما باید خیلی بیش تر از اینها باشد. باید می‌گفت که در زمینه کشاورزی با توجه به اینکه اساسا کشور کم‌آبی هستیم و در جایی از کره زمین قرار داریم که جزو نیمه خشک زمین تعریف می‌شود، به نفع ایران نبوده که به سمت تولید هر محصول کشاورزی برویم. در واقع باید بیان می‌شد که متخصصان ما باید در زمینه کشاورزی تحقیق می‌کردند تا به سمت تولید محصولاتی بروند که آب کمتری مصرف می‌کنند. به عبارت دیگر رییس جمهور بدون اینکه مسوولان قبلی را مقصر بداند می‌توانست از واژه «ما» استفاده کند. می‌توانست بگوید محققان ما باید آستین بالا می‌زدند و با توجه به وضعیت کشور کشاورزان را به سمت و سویی هدایت می‌کردند که هیچ ضرری متوجه کشور نشود؛ اقدامی که شدنی بود.
اعتماد همچنین در گزارش دیگری در صفحه داخلی خود با عنوان «تلاش دولت برای خروج طرح امر به معروف از دستور کار مجلس» نوشت: دولت یک بار دیگر مخالفت خود با طرح حامیان امر به معروف را اعلام کرد، طرحی که معاون پارلمانی رییس‌جمهوری معتقد است با قانون اساسی «مغایرت» دارد. مجید انصاری هفته پیش هم در جریان رای‌گیری کلیات این طرح در صحن علنی مجلس، مخالفت‌های جدی دولت با آن را مطرح کرده بود. هر چند این مخالفت‌ها باعث نشد تا نمایندگان به کلیات طرح حمایت از آمرین به معروف و ناهیان از منکر رای منفی بدهند، اما اکنون گفته است که تلاش دولت بر این است تا این طرح به کمیسیون برگردد. مجید انصاری در صحن علنی مجلس گفته بود که این طرح مغایر با اصل 75 قانون اساسی است، البته برخی نمایندگان مجلس هم همین برداشت را از طرح حمایت از آمرین به معروف داشتند.
روزنامه اعتماد در گزارش دیگری در صفحه احزاب خود با عنوان «رقیب دیروز، متحد امروز می شود؟» مدعی افزایش گمانه زنی ها برای حضور ناطق نوری در انتخابات شد.
در این گزارش آمده است: یاران و همراهان دیروزش دوست دارند او را همچنان اصولگرا بنامند اما فراموش کرده‌اند انگار که چه بر سرش آمد و چه کسانی با بی‌تفاوتی از کنارش عبور کردند. آنها که او را ساکت وقایع پس از انتخابات 88 می‌نامیدند خود در برابر انواع تهمت‌هایی که به این پیر سیاست‌ورز زده شد خاموش ماندند. سکوت در برابر سکوت. گفتند اگر تو حاضر نیستی دربرابر وقایع پس از انتخابات سخن بگویی ما هم در برابر تمام تخریب‌ها و هجمه‌هایی که علیه خود و خانواده‌ات می‌شود راه خاموشی در پیش می‌گیریم. هر دو سکوت کردند. جنس سکوت‌شان اما از 88 تا 92 تغییر کرد. بی‌تفاوتی اصولگرایان در برابر هجوم به ناطق برای‌شان حلاوت خاصی داشت. به‌زعم خود یک یار بی‌بصیرت دیگر انقلاب را هم از میدان به در کرده بودند. احمدی‌نژاد، هاشمی و ناطق را با هم می‌زد و بذر کینه در هوا پخش می‌کرد اما هر دو، مو سپید کرده میدان نامرد سیاست بودند. پس با تلخی سکوت کردند. آنها که نظاره‌گر این هجوم بودند هم دم بر نیاوردند که این همان ناطق نوری است که روزی ما برای ریاست‌جمهوری‌اش گریبان چاک کردیم. یک سو ناطق بود و آرامشی تلخ؛ یک سو اصولگرایان خاصه تندروهای‌شان و سکوتی از سر رضایت.
*رسالت
روزنامه رسالت تیتر یک خود را به  انعکاس نشست خبری دیروز وزیر اطلاعات اختصاص داد و تیتر «سیا، موساد و ام آی 6 از فضای مجازی برای جاسوسی استفاده می‌کنند» را برای آن برگزید.
محمد کاظم انبارلویی در سرمقاله این روزنامه با عنوان « غدیر، نفی نگاه سکولار» نوشته : سکولار در زبان لاتین به معنای «این جهانی»، «دنیوی»، «گیتیانه» و متضاد با «دین» یا «روحانی» است.امروز اغلب دولت‌های جهان، سکولاریسم را پذیرفته‌اند و به آن افتخار هم می‌کنند.حرف سکولارها این است که دین نه مبنای مشروعیت است،‌نه مبنای عمل حکومت. دین نباید در عرصه عمومی ظهور داشته باشد.حرف آخر و اول آنها این است؛ خدا را عبادت کنید اما اطاعت نکنید، خدای خالق چیز بسیار دوست داشتنی و خوبی است اما خدای شارع نه.
در ادامه این یادداشت می ‌خوانیم: سکولاریسم براساس یک منطق حقوقی شکل گرفته است. اول سکولار عالم خلقت، همین شیطان است. او اراده و فهم خود را به اراده و فهم خدا ترجیح داد و حاضر نشد در مقابل انسان سر تعظیم فرود آورد. او فهم خود را «علم» می‌دانست و بر آن تکیه کرد، سکولارها هم بر مفاهیم و یافته‌های ذهن خود مارک علم می‌زنند. علم‌پرستی را به خداپرستی ترجیح می‌دهند. شیطان همین منطق را به انسان‌های گمراه نشان داد و توانست آنها را از مسیر اصلی انبیاء و اولیای الهی منحرف کند. این انحراف به حدی رسید که در جریان قیام موسی(ع) حتی پرستش خداوند را هم می‌خواستند با منطق سکولاریسم انجام دهند. لذا وقتی حضرت موسی(ع) خشمگینانه از سامری پرسید این بساط گوساله‌پرستی چیست که راه انداخته‌ای؟ گفت: سوّلت لنفسی؛ یعنی دلم می‌خواهد.
انبارلویی در ادامه این یادداشت تاکید می کند: امروز مصیبت ما با جریان حقوق بشر سازمان ملل هم همین است. به ایران می‌گویند چرا با همجنس‌گرایی مخالف هستید و هم‌جنس‌گرایان را مجازات می‌کنید، چرا قصاص را در مجازات‌های حقوقی پذیرفته‌اید؟ می‌گوییم خدا گفته است. از آنها می‌پرسیم شما چرا موافق این سیئات و منکرات هستید؟ می‌گویند «دلمان» می‌خواهد! آنها می‌گویند خدا خالق ماست، ‌قیم ما که نیست، خدا حق دخالت در سیاست و حکومت را ندارد.سکولاریسم و سکولاریزاسیون یک جریان تاریخی خطرناک سازمان یافته و عمیق در تاریخ بشر است که اکنون مراحل تکاملی خود را می‌گذراند. سکولاریزاسیون سم مهلک نظام دینی است و هرگز اجازه نمی‌دهد کاخ زندگی بشر با احکام دین بنا شود. ما در تاریخ انقلاب اسلامی سه بار گرفتار سکولارها شدیم. یک بار زمان بنی‌صدر ملعون، یک بار در شورش کور 18تیر 78 و یک بار هم در فتنه سال 88، خدا خواست از آن عبور کنیم.علمای این نحله فکری، فساد فکری و سیاسی دارند و این فساد را در اقتصاد، فرهنگ، اخلاق و مناسبات اجتماعی گسترش می‌دهند. فسادی که امروز در حکومت‌های سکولار وجود دارد و حتی بوی تعفن این فساد، دماغ آنها را می‌آزارد ناشی از همین تفکر مسموم است. واقعه غدیر یک نقطه روشن در تاریخ بشر است که می‌توانست مسیر بشریت را از انحراف سکولاریسم‌ رهایی بخشد. غدیر یک نقطه عطف است. غدیر یک فلسفه مهم برای برپایی یک حکومت خوب براساس اراده الهی است. غدیر می‌گوید اراده خدا در حکومت بر اراده انسان غلبه دارد و از این غلبه هیچ کس زیان نخواهد دید و همه انسان‌ها بهره‌مند خواهند بود
این روزنامه همچنین سخنان دیروز رئیس‌ مجلس در دیدار با همتای الجزایری خود را با تیتر « سخنان اوباما درباره نابودی داعش را شوخی می‌دانیم» پوشش داد.
*شرق
روزنامه شرق برای هشتمین دور مذاکرات هسته ای وین تیتر «سه گره هسته ای در وین» را انتخاب کرد.
در گزارش شرق از دور جدید مذاکرات آمده است: روز گذشته هیات هسته‌ای ایران وارد «وین» پایتخت موسیقی جهان شد تا با رایزنی‌های فشرده، نگارش «نت»های سمفونی پایانی توافق جامع هسته‌ای را ادامه دهد.
شب‌گذشته پس از دو دور مذاکرات ایران، آمریکا در سطح معاونان وزیران‌خارجه که با حضور معاونان اشتون، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا برگزار شد، «ظریف» و «اشتون» وفای به سنت کردند و در دفتر نمایندگی دایم ایران در سازمان‌های بین‌المللی در وین به مراسم شام کاری رفتند. قبل از آغاز مراسم شام، «ظریف» و «اشتون» در حضور معاونان خود، به مذاکره پرداختند. پیش از ظهر دیروز، «عباس عراقچی» و «مجید تخت‌روانچی» از ایران، «وندی شرمن» و «ویلیام برنز» از آمریکا و «هلگا اشمیت» و «استفان کلمنت» معاونان اشتون دور نخست مذاکرات معاونان را برگزار کردند.
شرق همچنین در ستون سرمقاله خود در مطلبی با عنوان «مسیر ناگزیر»‌ و به قلم احمدی شیرزاد فعال سیاسی اصلاح طلب نوشت: جامعه ایران در مورد گرایش به فعالیت‌های جمعی سیاسی و صنفی و آنچه در صحنه واقعی کار سیاسی جلوه‌گر است، عقب‌ماندگی این حوزه را نشان می‌دهد. مخاطب این جمله، «دولت»، به مفهوم «دستگاه اجرایی» نیست. اگرچه، بارها، طی یک‌سال گذشته تاکیدشده که وزارت کشور دولت یازدهم به‌ویژه در بخش سیاسی، نیازمند بازنگری در فعالیت‌های خود است، اما آنچه مشخص است مسوول درجه اول «تحزب» در کشور، دولت نیست. سوال اینجاست که چه زمانی بناست تنش و درگیری -که حاصل فعل و انفعالات مختلف و نیازمند واکاوی جداگانه است- به کنار گذارده شده و میل جامعه به فضای جدید زندگی، مشارکت سیاسی و فعالیت‌های اجتماعی و فرهنگی درک شود؟ آنچه به اصلاح‌طلبان مربوط است اینکه با وجود مطالباتی در سطح هواداران قابل توجه این تفکر در جامعه، به دنبال ایجاد آرامش توسعه‌آفرین در کشور هستند.
در ادامه این یادداشت آمده است: اما برخی افراد با وجود قرارداشتن در برخی مسوولیت‌ها در دستگاه‌های مختلف، به‌گونه‌ای در مورد فعالیت سیاسی محدود یک‌حزب سیاسی اصلاح‌طلب اظهارنظر می‌کنند که قابل باور نیست. برای نمونه «حزب اعتمادملی» از احزابی بود که پس از دوران اصلاحات تشکیل شد. در آن مقطع، دبیرکل و برخی نیروهای حاضر در آن، موضع نیمه‌منتقد نسبت به برخی احزاب و تشکل‌های اصلاح‌طلب داشتند و به همین دلیل، صداوسیما و رسانه‌های وابسته به اصولگرایان، با ذوق‌زدگی خاصی به انتشار مواضع آنها مشغول بودند، به این امید که سبب شکاف در میان اصلاح‌طلبان شوند. خوشبختانه این اتفاق رخ نداد و این حزب توانست در کنار اصلاح‌طلبان به ایفای نقش بپردازد و اخیرا هم موضع آنها این است که در کنار شورای هماهنگی جبهه اصلاحات به فعالیت بپردازند. اما موضع دوگانه جناح مقابل در قبال یک‌گردهمایی محدود در مجموعه اصلاح‌طلبان، بسیار تعجب‌آور است. آنها باید از خود سوال کنند آیا می‌توانند مجموعه اصلاحات را از صحنه روزگار محو کنند؟ اگر نمی‌شود آیا می‌توان کاری کرد که این جریان به کلی منفعل شود؟
شرق همچنین برای نشست خبری روز گذشته وزیر اطلاعات تیتر «وزارت اطلاعات از انجمن صنفی روزنامه نگاران شکایت نکرده است» را انتخاب کرد
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها