امروز : یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 24
۱۵:۳۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 118901
تاریخ انتشار: ۲۴ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 73
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از قم، آیت‌الله عبدالله جوادی‌آملی پیش از ظهر امروز در درس تفسیر قرآن خود که در مسجد اعظم برگزار شد ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از قم، آیت‌الله عبدالله جوادی‌آملی پیش از ظهر امروز در درس تفسیر قرآن خود که در مسجد اعظم برگزار شد اظهار کرد: علمی که نافع نیست، شخص از آن بهره نمی‌برد، اگر عالم هستید سعی کنید از علم خود بهره ببرید و بقا از راه علم با عمل است.

وی خاطرنشان کرد: افراد باید بکوشند عمل صالح را ضمیمه علم کنند و اگر کسی عالم نیست، باید خود را به هر دو بخش تجهیز کند و کسی که عالم است با غیر عالم یکسان نیست.

آیت‌الله جوادی‌آملی با اشاره به آیه‌ای در سوره توبه گفت: داشتن کوثر سبب نجات فرد در دنیا و آخرت می‌شود، یک فرد تکاثرطلب و یکی کوثرخواه است، باید در نظر داشت ماندن فرد در کشور کفر که نتواند دینش را حفظ کند، جایز نیست.

وی خاطرنشان کرد: خداوند صلوات عمومی و خصوصی دارند که صلوات عمومی را بر مومنان می‌فرستد و صلوات خصوصی برای افراد خاص نثار می‌کند.

این مفسر قرآن کریم با اشاره به مقام صابران در پیشگاه الهی عنوان کرد: آن اندازه ذات اقدس الهی به صابران عطا می‌کند که نمی‌توان شمارش کرد و نشان‌دهنده جایگاه و موقعیت این افراد است.

وی با بیان اینکه صحنه قیامت عرصه محاسبه است گفت: در این صحنه سئوال، جواب و ارزیابی صورت می‌گیرد ولی عده‌ای را بی‌حساب وارد بهشت می‌کنند، ولی بی‌حساب در کار خدا وجود ندارد، همه حساب شده و منظم است، بی‌حساب یعنی آن قدر می‌دهد که برای دیگران محاسبه آن مشکل است.

آیت‌الله جوادی‌آملی یادآور شد: پرستش خالص مورد قبول الهی است، هر پیامبری نسبت به قوم خود اول مومنان و مسلمین است و پیامبر اکرم(ص) در بین همه انبیا و اولیا پیشگام بوده است.

وی خاطرنشان کرد: پیش از پیامبر اکرم(ص) احدی مسلمان نبود، نخستین مطلق مخصوص پیامبر اکرم(ص) است و نخستین نسبی برای هر پیامبری نسبت به امتش صادق است.

این مفسر قرآن کریم خاطرنشان کرد: عقل این امر را می‌فهمد که به خدا نیازمند است، خدا، دین، صراط و معاد را می‌فهمد، نه اینکه عقل، معاد و دین را بسازد و باید دانست که عقل چراغ است و از چراغ هیچ چیز ساخته نیست.

وی عنوان کرد: به جز ذات اقدس الهی کسی نمی‌تواند راه مبدا تا معاد را بسازد، انسان موظف است که این راه را بشناسد و از پیامبران پیروی کنم.

آیت‌الله جوادی آملی خاطرنشان‌ کرد: ناله‌های فراوانی در خوف من النار وجود دارد و امیرمومنان(ع) از خوف آتش دوزخ ناله‌های فراوانی را سر می‌دادند.

وی با اشاره به آیه «لا اکراه فی‌الدین» گفت: معنای آیه این نیست که هر کس خواست بی‌حجاب باشد، پس قیامت برای چیست، بلکه معنای آن این است که بشر آزاد است و کمال انسان در آزادی است و در حساب دین و نظام اسلامی این مسئله نیست که بگوییم هر کس آزاد است هر طوری می‌خواهد باشد.

انتهای پیام/78003/ط40/ض1002

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها